روانشناسی مثبت گرا

روانشناسی مثبت گرا

مدیران کسب و کار   می توانند گام های کوچکی برای افزایش شادی کارمندان خود بردارند؛ و در واقع کلیت فضای محیط کار را تغییر دهند. بحث راجع به تاثیر شادی یک موضوع جدید محسوب نمی شود، در اینجا ۱۲ پیشنهاد  اثبات شده راجع به خوشحالی را ارائه می نمایم با این امید  که آنها را بطور خاص در محیط کار اجرا نمایید.

ارعاب پاسخ مسئله نیست.

در هر محیط کسب و کاری، کارمندان مهمترین دارایی محسوب می شوند. وضعیت اقتصادی موجود و بازارهای شغلی بسته، میزان تنش موجود در بازار را افزایش داده  است.  هر چند که برخی کارفرمایان از این اهرم برای حفظ منافع کوتاه مدت خود استفاده می کنند (آنها در این کار اغلب با القای ابهام و ارعاب، بهره وری را سخت اعلام می کنند)، اما مطالعات بسیاری نتایجی غیر از این را بدست می دهند.

طبق گزارشات متعدد، کارمندانی که احساس رضایت مندی، شادی، و ارزشمندی در محیط کار دارند اغلب نسبت به کارمندانی که دائم مورد ایراد قرارمی گیرند و  در معرض احساس بی توجهی هستند، عملکرد بهتری دارند. این یافته ها باعث شده است که بسیاری از مسئولان شرکت در فکر اجرای تکنیک های روان شناسی مثبت در محیط کار خود باشند. برای اجرای برخی از این تکنیک ها به مهارت حرفه ای لازم است، و اما برای اجرای بیشتر این تکنیک ها نیاز به مهارت خاصی نیست و افراد در همه محیط های اداری می توانند آنها را به کار گیرند

کارمندان شادتر بهره وری و نوآوری بیشتری دارند.

نقطه قوت موجود در روان شناسی مثبت محیط کار این  است که کارمندان شادتر   بهره وری و نوآوری بیشتری دارند و محیط کار جذاب تری خلق می کنند. بسیاری از متخصصان فناوری پیش از آنکه هر گونه کمپین برای تغییر مثبت تشکیل شود آموزش های گسترده کارمندان را پیشنهاد می دهند. پس شروع کار را نمی توان یک گام مهیج دانست. مجریان و دست اندرکارانی که در هر زمان یک گام برمی دارند – اغلب نوآوری های بسیار اندکی برای هر هفته خود دارند – اغلب در طی سال فقط از یک نوع مزیت برخوردارند.

در ادامه ۵ ایده ای  را که می توان  به بیشتر محیط های کاری تعمیم داد ارائه می شوند:

تشکر و قدردانی در زمان مناسب را تمرین کنید.

  کارمندان ممکن است تحت تاثیر چیزهای مختلفی انگیزه پیدا کنند، اما همه می خواهند که از آنها تعریف و تحسین شود در واقع. با احساس تعهد به بیان تشکر و قدردانی در محیط کار  اهرم مثبت در زندگی را پیدا و روی آنها تمرکز می کنید، و دیگران را نیز تشویق می کنید که همین کار را انجام دهند.

 اصولاً، بایستی تشکر و قدردانی از سوی مدیران یا سرپرستان با دقت و ظرافت خاصی صورت بگیرد. اجبار کارمندان با ابزار سپاسگذاری یا نکته ای مثبت در مورد همکار ان خود   ممکن است عملی ریاکارانه فرض شود. مدیرانی که عادت دارند در طی روز فقط یک ایمیل ارسال کنند و از آن طریق از همکاری  یک شخصی قدردانی نمایند،  یا دست اندرکارانی که جلسات خود را با تأکید روی جنبه های مثبت  یا با اشاره به همکاران برجسته خود شروع می کنند اغلب پی می برند که این روند مثبت در ادامه جلسه هم ادامه پیدا می کند. بسیاری از متخصصان اعلام میکنند که احساس مورد تقدیر واقع شدن اغلب اولین گام برای رضایت مندی از شغل است.

روزهای مثبت بیشتر- بیماری کمتر با ورزش

فعالیت فیزیکی همواره به عنوان یک عامل کاهنده استرس مورد شناسایی قرار گرفته است،   شرکت هایی که در برنامه خود تناسب اندام و ورزش را می گنجانند اغلب در برقراری تعادل میان زندگی شخصی و کاری موفق تر هستند. در برخی شرکت ها این کار ساده انجام می شود، مانند برگزاری نمایشگاه های سلامت و تناسب اندام یا امکان عضویت در کلاس‌های ژیمناستیک با  قیمت کارمندی در فضاهای  بزرگ کنفرانس یا لابی.

با این حال، برای اینکه عملاً به مزایای کامل سلامتی و تناسب اندام در روان شناسی روزانه پی ببریم، لازم است گفته شود که برخی از کسب و کارها با ارائه سازوکارهای سلامت در اداره و تشویق کارمندان به ورزش های هوازی کوتاه مدت در محل کار در حال رشد و پیشرفت هستند. دانشگاه دولتی اوهایو نهادی محسوب می شود که راجع به مزایای  ورزشهای ملایم یوگا و یا مدیتیشن در محل کار تحقیق و مطالعه می کند. در اغلب اوقات، در این نوع مشارکت و برنامه ها حتی لازم نیست که لباس پرسنل عوض شود. نتایج یک گروه که بصورت آزمایشی یوگا و مدیتیشن را در سال ۲۰۰۹  در دستور کار خود قرار داده بودند، بطور معناداری مثبت  بود.

بطور  کلی نتایج نشان داد که سطح هشیاری تا حدود ۷/۹ درصد افزایش و استرس ادراک شده تا حدود ۱۱ درصد کاهش  یافت همچنین گزارش ها  حاکی از این بودند که کسانی که این آزمون بر روی آنها اجرا شد سریع تر به  خواب می رفتند، آشفتگی کمتری در خواب داشتند، و نیز نسبت به اعضایی که این آزمایش روی آنها انجام نشده بود مشکلات کمتری را در طی روز تجربه می کردند.

 ظاهراً این ارقام در هر تمرین و ورزشی که شرکت تدارک می دید  ثابت بوده و تغییر نمی کردند. نتایج یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۲ راجع به برنامه های سلامت در محیط کار نشان می داد  که بیش از نیمی از کارمندانی که بطور منظم در برنامه های ورزشی مشارکت داشتنداظهار میکردند که بازدهی و کارایی آنها بیشتر شده است؛ ۴۰ درصد آنها گفتند   مایلند که همیشه با شرکت همکاری داشته باشند؛ و حدود ۳۰ درصد اعلام کردند که تعداد روزهای بیماری آنها کاهش داشته است. همه این نتایج  برای شرکت نافع هستند، وبیانگر  بخشی از یک برنامه ی بزرگتر برای افزایش رضایت مندی کارمندان در محیط کار است  و مرکز ثقل روان شناسی مثبت را تشکیل می دهد.

از خلاقیت استقبال کنید.

در بیشتر کسب و کارها به حداقل نوآوری و خلاقیت از سوی کارمندان نیاز هست. زمانی که  کارمندان تشویق می شوند ایده های خود را با هم در میان بگذارند آنگاه کسب و کار جهت گیری بهتری پیدا میکند، محصولات جدیدی میتوانند تولید شوند، و ارتباطات بهتری توسعه  می یابند. همچنین کارگران وقتی که احساس کنند صدای آنها شنیده می شود معمولاً از روحیه بهتری برخوردار هستند.

تشویق به خلاقیت به نظر  یک مفهوم مبهم می باشد،  ولی  معمولاً با یک ارتباط شروع می شود. به مردم  اعلام کنید که  از آنها ایده می خواهید، و سپس به آنها فرصت  و فضای لازم برای تفکر خلاقانه بدهید به باور روانشناسان اختصاص  حداقل ۳۰ دقیقه از زمان کار در هفته به تفکر کشفی می تواند حامل این پیام باشد که خلاقیت مورد توجه جدی است و در تفکر خلاقانه زمان، مکان، و چگونگی ادراک ایده ها  اهمیت ندارند.

نقش مربیگری

در دهه گذشته از  کارمندان اغلب انتظار  می رفت که در طی سالیان کار خود به یک  شرکت متعهد بمانند. امروزه نیروی کار جابجایی بیشتری دارد، و تقویت پایبندی و وفاداری به شرکت اغلب بخش مهمی از روان شناسی مثبت محسوب می شود کارگری که شرکت خود را دوست دارد و عملاً به پیشرفت خود اهمیت می دهد، معمولا نسبت به کسی که احساس می کند یک مهره ای ناچیز در یک شرکت است بازدهی بیشتر دارد، و تمایل بیشتری به ماندن در آن دارد. برقراری یک رابطه مربیگری برای استخدام های جدید سازمان از همان آغاز، یکی از بهترین راه‌های تقویت رابطه کارگر-کارفرما می باشد.

گزارش ارائه شده از سوی مدرسه وارتون (Wharton) دانشگاه پنسیلوانیا حاکی از این است که متخصصان مدیریت مربیگری را صرفاً به عنوان یک رابطه یک به یک نمی دانند، بلکه آن را به عنوان یک مولفه از شبکه اجتماعی قلمداد می کنند که در آن فراگیران دانش و علوم مورد نیاز خود را با برقراری ارتباط با اشخاص مجرب بدست می آورند. خانم کاترین کلاین  استاد مدیریت وارتون گفت در چهارچوب این فضا که فرد می تواند بدون محدودیت نظر دهد، می توان بازخورد  ارائه داد، و در سطح ایده آل از حمایت های اجتماعی و روان شناسی برای مدیریت وضعیت های بحرانی و پرتنش برخوردار شد.

روزنامه وال استریت در طی یک مقاله ای راجع به افزایش تعداد مربیان شادی در شرکت های سراسر آمریکا گفت: شرکت هایی که در مورد ایجاد فضای مثبت در محیط های کار خود جدیت دارند ممکن است استخدام یک مربی شادی را در قالب سمیناری در چهارچوب برنامه های مشاوره ای حرفه ای خود بگنجانند. روش های تدریس این مربیان با روش های مربیان مهارتی تفاوت داشته، این روش ها معمولا به پیشرفت شغلی و یا یادگیری کار تیمی شما کمک می کنند. همچنین، آنها با استفاده از مطالعات روان شناسی و رویه های دوران کهن مهربانی، سپاسگزاری، امنیت، و انعطاف پذیری در دنیای پر از تنوع و پیچیدگی بویژه در محیط های کار امروزی را آموزش می دهند. استخدام و بکارگیری مربیان ممکن است هزینه بر باشد. با این حال، چنانچه تکنیک های تدریس  این مربیان قوی و باثبات باشند در این صورت شرکت ها ممکن است بزودی نتایج قابل توجه آنها را مشاهده کنند.

بهبود روان شناسی و رضایت مندی کارمندان در محیط کار نبایستی پیچیده و دشوار باشد. گام های کوچک و پیشرفت های کوچک اغلب همه آن چیزی  است که برای مشاهده موفقیت در یک محیط کار پویا لازم هستند. در بیشتر موارد، احساسات شادی واگیر هستند: یعنی وقتی احساس شادی پدیدمی آید بزودی در سطح یک نهاد، شعبه یا کل واحد شرکت گسترش پیدا می کند و در نهایت کل نگرش شرکت تغییر پیدا می کند.

گروه کلید  به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*