employees

employees

بسیاری از سازمان ها و شرکت های کوچک وجود دارند که صرفاً به سودآوری نمی‌اندیشند بلکه پایبندی به ارزش‌های سازمانی شان در اولویت آنها قرار دارد. ایجاد یک فرهنگ کاری الهام بخش و سرمایه گذاری و توسعه سلامت کارکنان، یک اولویت مضاعف برای موفقیت تجاری در طولانی مدت خواهد بود.

تحقیقات حاکی از آن است که برخی پیامدهای مثبت روانشناختی با نتایج بهتر سازمانی ارتباط دارد. احساسات مثبت و فرایندهای مرتبط با آن می تواند به انگیزه بیشتر، تحقق کاری و توانایی مقابله با استرس و عدم اطمینان منجر شود.

چه شما به لحاظ اقتصادی و حرفه ای، اوقات سختی را می گذرانید و چه به نظرتان می رسد، بدون رضایت یا شادی درکارهایی که انجام می دهید، روزهایتان را سپری می کنید، در اینجا چند راه برای پیشبرد عملکرد و تجربه کاری شما آورده شده است.

  1. قدرت، فضایل و خودمختاری

تحقیقات نشان داده است کارکنانی که به طور کامل درگیر کارهایی که انجام می دهند، هستنند و انگیزه ذاتی دارند، به احتمال زیاد بهتر عمل می کنند و نتیجه کاری بهتری را کسب می نمایند.

رویکرد خودمختاری، آزادی و خود کارآمدی را برای کارمندان، فراهم می کند تا مجذوب کار خود شوند و بتوانند کار خود را به بهترین شکل انجام دهند. این شامل این مساله می شود که کارمندان، نقاط قوت خود را کشف کنند و آزادی لازم برای استفاده از آن را نیز داشته باشند.

این صفات همچنین افراد را به تجربه جریان کاری می برد، یعنی جایی که آنها به طور کامل در یک چالش کارآمد مشغول به کار هستند. این حالتی است که در آن به نظر می رسد زمان خیلی زود می‌گذرد، و ما احساس می کنیم که بر کار تمرکز کامل داریم.

  1. هوش هیجانی

هوش هیجانی (EI)، توانایی شناسایی و تنظیم احساسات در خود و دیگران است و پیامدهایی برای روابط مشتریان درونی و بیرونی دارد. هوش هیجانی به ما اجازه می دهد تا استعدادهای شخصیتی خود را تشخیص دهیم و درک بهتری از صفات شخصیتی دیگران داشته باشیم تا بتوانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم.

به طور خاص، (EI) یا همان هوش هیجانی، توانایی مدیریت احساسات ناکارآمد، مانند استرس و خشم است و در نهایت احساسات مثبتی مانند خوش بینی، امید و خلاقیت را تحت کنترل در می آورد تا ما بتوانیم انگیزه ی خود را حفظ کنیم و به پتانسیل هایمان برسیم.

  1. سرمایه روانشناختی و رفتار سازمانی مثبت

مطالعه رفتار سازمانی مثبت (POB) نحوه استفاده از توانایی ها، منابع و توانایی های روحی انسان برای بهبود عملکرد در محل کار را بررسی کرده است.

چهار ظرفیت اساسی که به طور معمول در مورد رضایت شغلی و عملکرد مورد بررسی قرار می گیرد عبارتند از: خود کارآمدی، امید، خوش بینی و انعطاف پذیری.

با سطوح بالاتری از این حالات، مردم بیشتر اعتماد به نفس می گیرند، قادر به مدیریت بهتر استرس و ناسازگاری هستند، سطح بالاتری از انگیزه و تحرک دارند و احتمال رشد و توسعه آن ها بیشتر می شود. آنها همچنین برای تقویت سرمایه روانشناختی مثبت یا حفظ این ظرفیت ها به یکدیگر متکی هستند.

  1. سطح نوآوری و تغییر

یک عامل مهم در یک فرهنگ سازمانی سالم، مناسب بودن ارزش های سازمان و ماهیت و ارزش کارکنان است. ارزش ویژه ای که باید مورد بررسی قرار گیرد جایی است که در آن سازمان، بین تغییر و ثبات قرار می‌گیرد. برخی از سازمان‌ها مستعد تغییر هستند در حالی که سازمان های دیگر بسیار پایدار می باشند.

چگونگی پاسخگویی کارکنان به تغییر و نوآوری باید در نظر گرفته شود تا بتواند با فرهنگ شخصی و سازمانی تناسب داشته باشد. برخورداری از تناسب، به کارکنان کمک می‌کند تا انرژی بگیرند، نگرش مثبتی داشته باشند و در نقش خود احساس امنیت و ایمنی کنند.

  1. سازمان با فضیلت

سازمان های مجرب و بافضیلت، دیدگاه های اخلاقی را در فرهنگ های خود جای می دهند، و دارای چهارچوب های چندگانه ای هستند، الگوهای رفتاری خود مختار، هوش هیجانی و تیمی بودن را ارتقاء می دهند و رهبران حامی را پرورش می دهند تا دیگران را در جهت موفقیت سوق دهند که همه این موارد به نتایج کارآمد و خلاق منجر می شود.

در طول دوره های تنش اقتصادی و عدم اطمینان، سازمان میتواند از ایجاد یک فرهنگ یکپارچگی، اعتماد و احترام بهره مند شود. محیط منفی، بدبینی و عدم اعتماد به اندازه مثبت گرایی، اعتماد به نفس، خوش بینی، امید و انعطاف پذیری کارآمد و رضایت بخش نیست.

سازمان ها می توانند کارکنان را برای تعیین اهداف چالش برانگیز، قابل اندازه گیری، اهداف مهم شخصی، و همچنین مسیرهای واقع بینانه و راهبردهای رویکردی آموزش دهند تا به این اهداف دست یابند و بر موانع غلبه کنند. با استفاده از نقاط قوت و دستیابی به رشد، سرمایه روانشناختی مثبت می تواند رضایت شغلی و عملکرد را افزایش دهد.

گروه کلید به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*