ادبیات تبلیغ

ادبیات تبلیغ

نقش و اثر یک عنوان، بیش از جلب توجه افراد است. عنوان شما می ‏تواند هدف‏ های مختلفی را بدین ‏گونه در بر داشته باشد:

  1. جلب توجه؛
  2. انتخاب مخاطب؛ ارسال یک متن کامل؛
  3. ارسال یک پیام کامل؛
  4. کشاندن خواننده به متن تبلیغ؛

جلب توجّه

تاکنون به این نکته دست یافته ایم که یک عنوان مناسب، با انگشت نهادن بر روی علایق شخصی افراد، توجه آنان را به خود جلب می‏ کند.

چند نمونه از این عنوان‏ ها را ملاحظه خواهید کرد:

” به کودکان خود فرصت جنگیدن بدهید”(خمیردندان کرست).

” چرا یک تابستان جهنمی دیگر را پشت سر بگذاریم؟”(دستگاه های تهویه جی.ای)

طریق موثر دیگری برای جلب توجه مخاطب، در اختیار نهادن اطلاعات است. عنوان هایی که این وظیفه را به عهده می‏ گیرند، اغلب از لغت ‏ها و عبارت‏ هایی چون: تازه، کشف، معرفی، اعلام، اکنون، همین جاست، بلاخره و به تازگی وارد شد، استفاده می ‏کنند.

“طعم قهوه غنی بو داده جدید ما را کشف کنید” (قهوه بدون کافئین بریم).

سایر کلمه های موثر و قوی که شّدت توجّه را به خود جلب می کنند، عبارتند از: چگونه، چرا، فروش، سریع، آسان، معامله، آخرین فرصت، تضمین، نتایج، به اثبات رسیده، وذخیره کردن هستند. از این کلمه‏ ها اجتناب نکنید و آنها را به کرّات تکرار کنید. افرادی که از این کلمه‏ ها به وفور استفاده می ‏کنند، به تاثیر آنها پی برده ‏اند.

عنوان‏ هایی که به خواننده نوید ارائه اطلاعات جدید را می‏ دهند، نیز از جمله عنوان های جذّاب هستند که توجه مخاطب را جلب می کنند. نویدی که در عنوان تبلیغی به خواننده داده می‏ شود، در متن تبلیغ و یا در جزوه‏ هایی که خواننده قادر به تهیه آن است، ارائه می شود. برای مثال:

“گزارش های جدید مجانی درمورد ۶۷ سهام روبه رشد” (مریل لینج).

“سه قدم ساده برای چوبکاری ماهرانه” (شرکت چوبکاری مینی ُوکس).

بسیاری از افراد در دنیای تبلیغات، با استفاده از ترفندهای رنگارنگ تلاش می ‏کنند که توجه خواننده را “به عنوان” جلب کنند، بدون آنکه وعده‏ای به مخاطب بدهند و یا آن‏که این عنوان پر زرق و برق، ارتباطی با کالا داشته باشد. یک تولید کننده صنعتی، عکس زنان هنرپیشه ‏ای را درآگهی خود چاپ می‏ کند و به خواننده وعده می دهد که در صورت خواندن آگهی و بریدن آن از روزنامه و فرستادن آن برای شرکت و درخواست بروشور آن کمپانی، یک نسخه از آن عکس نیز برایشان ارسال خواهد داشت. آیا چنین تبلیغی، موجب جلب توجه می‏ شود؟ بله، اما نه توجهی که منجر به فروش علاقه واقعی به کالا شود. تبلیغی از این دست، توجه عده زیادی از افراد فضول و کنجکاو را به خود جلب می‏ کند؛ اما نه خریداران جدی و ارزشمند را.

هر زمان که قلم را به دست می‏ گیرید و در صدد نوشتن تبلیغی بر می ‏آیید، با دقت منافع مهم مصرف کننده را در نظر بگیرید و آن را به صورتی شفاف، با ابعادی اغراق آمیز به نمایش درآورید. از عنوان‏ هایی که خنده دار، با مزه و جالب- اما نامربوطند- اجتناب کنید. نتیجه ی استفاده از آنها احتمالاً نمایش یک تبلیغ دهن پرکن است، نه راهی برای فروش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*