22 قانون نام تجاری - قانون چهارم: قانون تبلیغات (بخش چهارم)

 

22 قانون نام تجاری - قانون چهارم: قانون تبلیغات (بخش چهارم)

مضمون ثابت تبلیغات لاستیک‌های گودیر در طول سالها، بدین صورت بوده است: «لاستیک‌های درجه یک».

پس چه کسی بهترین لاستیک‌ها را تولید می‌کند؟ و مصرف کننده با خود می‌اندیشد: «به یقین، گودیر، زیرا که پیشگام است».

هر نام تجاری پس از تولد، به تبلیغات نیازمند است،

تا سالم و ماندگار شود.

بودجه تبلیغاتی شما، به مثابه بودجه دفاعی یک مملکت است. پول‌های هنگفتی که شما برای تبلیغات هزینه می­کنید، چیزی برایتان به ارمغان نمی‌آورد ، جز آن که مانع غلبه رقیبان شما در بازار خواهد شد.

معروفیت و کسب شهرت، ابزارهایی نیرومندند، اما دیر یا زود، یک نام تجاری توانای بالقوّه نیز معروفیّت خود را پشت سر می‌گذارد. این جریان به دو شیوه متمایز رخ می‌دهد:

درحالت نخست، معرفی یک طبقه‌بندی جدید به عمل می‌آید. برای مثال: معرفی دستگاه فتوکپی زیراکس در سال ۱۹۵۹ .

در حالت دوم : در زمان اوج شهرت و معروفیت کمپانی پیشگام رخ می‌دهد.

هر یک از شرکتهای معتبر، برای دفاع از جایگاه و نام خود به سراغ تبلیغات میروند. این قانون عمومی است: نخست، کسب معروفیت، سپس تبلیغات.

هر نام پیشگامی، دیر یا زود، بایستی مسیر راهکارهای خود را تغییر دهد، و از مرحله نخست به مرحله دوم یعنی استفاده از تبلیغات انتقال یابد. تبلیغات مانع قبضه بازار توسط رقیبان خواهد شد. یک نام تجاری پیشگام، چه چیزی را باید تبلیغ کند؟ پیشقدم بودن خود را. پیشگامی تنها عامل مهم برانگیزندهای است، که در رفتار مصرف کننده مؤثر واقع میشود.

بسیاری از پیشگامها، تنها پاره‌ای از خصوصیات خود را از طریق تبلیغات به نمایش درمی‌آورند؛ اما زمانی که تبلیغات شما می‌گوید: «محصول ما بهترین است.» خواننده، تماشاچی و یا شنونده رادیویی این تبلیغ، با خود می‌اندیشد که: «این ادعای همه آنهاست». اما زمانی که تبلیغات شما اظهار می‌دارد که: «محصول ما پیشگام است.» اندیشه مخاطب چنین می‌گوید: «این باید بهتر باشد.»

همه می‌دانند که محصول بهتر، بازار را قبضه خواهد کرد. از آن جایی که اکثریت افراد به خرید بهترین محصول گرایش دارند، اکثریت آنها نیز به سراغ نام‌های تجاری پیشگام می‌روند که در مقابل، همچنان جایگاه رهبری آنها حراست شده، این فکر را به مصرف کننده القا می‌کند که آنها، بهترین محصول هستند.

بنابراین تبلیغات، ابزاری نیرومند است، نه درجهت رهبری یک نام تجاری نورسته و تازه پروا، بلکه درجهت حراست و حمایت این رهبری، پس از کسب آن. شرکت‌هایی که مایل به حفظ و حمایت نام تجاری معتبر خود هستند، بایستی بی هیچ شک و تردیدی، از برنامه های گسترده تبلیغاتی یاری بگیرند تا بر حریفان خود غلبه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*