کاربرد ژئو مارکتینگ در بازاریابی

کاربرد ژئو مارکتینگ در بازاریابی

بهینه سازی تبلیغاتی با بازاریابی مکان‌محور

تبلیغات، بروشور، نامه‌های پستی و نمایشگاه‌های تجاری، هزینه بر هستند. پرسنل بازاریابی برای توجیه این هزینه ها، تحت فشاری دائمی قرار دارند؛ واقعیت این است که محاسبه موفقیت این تلاش ها بسیار دشوار است و این چالش را برجسته تر می کند. البته، می توان میزان پاسخ به چیزی مشابه مثلاً تبلیغ در روزنامه را اندازه گیری کرد، اما این که آیا می توان مشتریان بالقوه بیشتری را با استفاده از برخی روش های دیگر جذب کرد یا خیر، پرسشی تأمل برانگیز خواهد بود.

سوالی به ظاهر بدیهی: چه تعداد مشتریان بالقوه دارید؟

برای مثال فرض کنید که یک فروشگاه بزرگ مبلمان می خواهد حضورش را از طریق آگهی روزنامه و یا نامه های پستی برجسته تر نماید. مطالعات نقطه فروش نشان می دهد که مشتریان به منظور خرید، حاضر نیستند که بیش از ۱ ساعت رانندگی نمایند. این مسأله سوال به ظاهر ساده ای را ایجاد می‌کند که چه تعداد خانوار در داخل شعاع ۶۰ دقیقه ای از فروشگاه مبلمان واقع شده اند. به عبارت دیگر، پایه مشتریان بالقوه که گروه هدف مورد بررسی را تشکیل می دهند چه میزان است؟

با یک رویکرد بازاریابی مکان‌محور، این سوال که در غیر این صورت پاسخگویی به آن مشکل می نمود، به راحتی قابل حل و فصل است. به عنوان مثال، با استفاده از نرم افزار بازاریابی مکان‌محور، شما می توانید مناطق را بر اساس زمان رانندگی با چند کلیک ماوس ایجاد کنید. سپس می توانید اعداد و ارقام مربوط به جمعیت، تعداد خانوارها و بسیاری از جزئیات دیگر برای این مناطق را محاسبه کنید و نمایش دهید. تنها پس از استفاده از این روش برای رسیدن به تعداد مشتریان بالقوه است که می توانید یک شالوده محکم برای ارزیابی دقیق گروه هدف خود، پتانسیل رشد و بودجه بازاریابی را به دست بیاورید. مزیت بازاریابی مکان‌محور تنها در به دست آوردن اعداد دقیق نیست، بلکه در توانایی نمایش این نتایج بر روی نقشه های دیجیتالی می باشد. ترکیب این دو عامل، شناسایی مناطق با حجم بالایی از گروه های هدف را آسان می سازد.

نقشه ها به عنوان یک وسیله ارتباطی بین مدیریت، فروش و بازاریابی

اصطلاح «شفافیت» اغلب با توجه به ایجاد وضوح و درک در میان مدیران، تیم های فروش و بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کمک نقشه های دیجیتالی با کیفیت بالا، بخش بازاریابی، دیگر لازم نیست برای حل و فصل مشکلات مربوط به موفقیت کمپین های انتخاباتی خود به گمانه زنی های مبهم روی بیاورد. نقشه های دیجیتالی، در یک نگاه، می‌توانند مشخصات منطقه ای که بالاترین میزان پاسخ را داشته نشان دهند، مانند مناطقی که در آن، گروه هایی با درآمد متوسط اکثریت را تشکیل می دهند.

فرض کنید ارسال ۵۰۰،۰۰۰ بروشور در درون یک منطقه تحت پوشش با ۵/۲ میلیون خانوار، برنامه ریزی شده است. با استفاده از رویکرد بازاریابی مکان‌محور، شرکت مورد نظر می تواند نامه های پستی خود را در درجه اول در مناطق تحت پوششی که در آن گروه هدف اصلی قرار گرفته، متمرکز سازد – خانوارهایی با درآمد متوسط. این امر بهترین پاسخ ممکن را با منابع در دست تضمین می نماید. نقشه ها یک تصویر لحظه ای دیجیتالی از میزان پاسخ ها و مکان های گروه هدف در هر مرحله از فرآیند را فراهم می‌کنند که مرجع ایده آلی برای ارائه به مدیریت می باشند.

جایگزینی بهترین حدسیات با علم

بازاریابی مکان‌محور، برای تیم های بازاریابی، تجزیه و تحلیل هایی مبنی بر واقعیت را فراهم می کند که بر روی نقشه‌های دیجیتال نشان داده شده اند و در نهایت تصمیم گیری های بهتر را تسهیل می نماید. این مسأله در حالی که بینش‌هایی درباره چگونگی و محل تحقق پتانسیل های بکر را بر می انگیزد، همچنین به عنوان اصلاحگری برای اهداف و انتظارات غیر واقعی هم عمل می کند. عوامل متعددی را می توان به طور همزمان نشان داد؛ از جمله مناطقی با فرصت های مناسب و یا حضور و تأثیر رقابت در یک منطقه خاص. دومی، بیانگر این مسأله است که چرا شرکت ها از تسلط بر بازار در برخی مناطق برخوردار هستند، در حالی که در برخی مناطق دیگر دچار مشکل می شوند.

به عبارت ساده، بازاریابی مکان‌محور نتایجی به دست می دهد که شرکت ها را به سمت عملیات های آگاهانه تری هدایت می کند. به مثال فروشگاه بزرگ مبلمان بر می گردیم؛ یک رویکرد بازاریابی مکان‌محور، مناطق جغرافیایی خاصی را برجسته می سازد که در آن یک کمپین بازاریابی به احتمال زیاد به نتیجه مطلوب خواهد رسید. این امر باعث افزایش پاسخ (واکنش) می شود که به نوبه خود باعث سودآوری بیشتر کمپین خواهد شد.

مکان‌یابی گروه های هدف و اندازه گیری موفقیت با بازاریابی مکان‌محور

بازاریابی مکان‌محور یک ابزار بسیار کارآمد برای اِعمال بازاریابی های هدف گیری شده، می باشد. بازاریابی مکان‌محور از تیم های بازاریابی در سراسر طیف گسترده ای از وظایف حمایت می نماید؛ از ایجاد یک کمپین تبلیغاتی گرفته تا اندازه گیری میزان پاسخ. بازاریابی مکان‌محور به عنوان یک کانال همه کاره، مانند پل ارتباطی بین مدیران، فروش و پرسنل بازاریابی نیز عمل می کند.

 

گروه کلید درحیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) (ژئو مارکتینگ) به تمامی سازمان ها و ارگان ها مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*