برندسازی اسلامی

برندسازی اسلامی

گوشت مردار و خون و گوشت خوک و حیواناتی که به غیر نام خدا ذبح شوند و حیوانات خفه شده، و به زجر کشته شده، و آن‌ها که بر اثر پرت شدن از بلندی بمیرند، و آن‌ها که به ضرب شاخ حیوان دیگری مرده باشند، و باقیمانده‌ی صید حیوان درنده، مگرآن‌که (به موقع بر آن حیوان برسید و) آن را سر ببرید و حیواناتی که روی بت‌ها (یا در برابر آن‌ها) ذبح شوند، (همگی) بر شما حرام است و (همچنین) قسمت کردن گوشت حیوان به‌وسیله‌ی چوبه‌های تیر مخصوص بخت‌آزمایی، تمام این اعمال فسق و گناه است امروز کافران از (زوال) آیین شما مأیوس شدند، بنابراین از آن‌ها نترسید و از (مخالفت) من بترسید، امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تکمیل نمودم و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم اما آن‌ها که در حال گرسنگی دستشان به غذای دیگری نرسد و متمایل به گناه نباشند (مانعی ندارد که از گوشت‌های ممنوع بخورند) خداوند آمرزنده و مهربان است (سوره‌ی مائده، آیه‌ی ۳).

در کل چیزهای حرام را در اسلام می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  1. حیوانات کشته‌شده همان‌طور که در آیه‌ی بالا آمده.
  2. گوشت مردار و محصولات آن.
  3. محصولات گوشت خوک.
  4. همه‌ی مسکرات.
  5. ظروف طلا و نقره.
  6. ابریشم و طلا برای مرد.
  7. ربا (گرفتن بهره برای قرض دادن پول).

باید از همه‌ی فعالیت‌های بازرگانی مرتبط با این طبقات محصول اجتناب کرد. برای مثال، فعالیت‌های مرتبط با تولید، توزیع، فروش و مصرف نوشیدنی‌های الکلی ممنوع هستند. شرکت‌ها باید تا جای ممکن خودشان را از فعالیت‌های مرتبط با این محصولات و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان شامل خرده‌فروشان و عمده‌فروشان، تبلیغ‌کنندگان و مصرف‌کنندگان آن‌ها دور نگه دارند.

این معدود طبقه‌های اصلی حرام طبقه‌هایی فرعی دارند که به مرور به علت عواملی مانند تکنولوژی‌های تولید، اختراعات، و تغییر الگوهای مصرف ماهیتاً تغییر می‌کنند. برای مثال، آنزیم‌ها و نگهدارنده‌های جدید که با تکنولوژی‌های تولیدی جدید در دسترس ما قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*