مشاوره کسب و کار

مشاوره کسب و کار

پیش از آن که بخواهید مشاور شوید باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه با شما آنها را در میان خواهیم گذاشت.

در ابتدا باید ببینید که به چه گواهی ها و مدارکی نیاز دارید؟ این موضوع باید براساس حوزه کاری که می خواهید در آن مشغول به فعالیت شوید مشخص می شود. در مرحله بعد باید ببینید که به اندازه کافی برای این کار توانمند و شایسته هستید؟ در تمامی زمینه های مشاوره ای باید مجهز به دانش روز باشید تا بتوانید انتظار جذب مشتری داشته باشید.

سپس باید به سراغ ویژگی های فردی خود بروید. آیا فرد منظمی هستید و برای تمامی روزهای خود برنامه ریزی می کنید؟ آیا در زمینه مدیریت زمان تبحر و تخصص کافی را دارید؟ تنها زمانی می توانید مشاور خوبی باشید که به این سوالات پاسخ مثبت دهید.

آیا کار با گروه را دوست دارید؟ این خصوصیت یکی از ویژگی های حیاتی یک مشاور است. یک مشاور علاوه بر تمامی توانمندی هایی که دارد باید متخصص شبکه اجتماعی باشد. اگر تصمیم دارید که به یک مشاور توانمند تبدیل شوید همین امروز از لیست مخاطبان خود یک گروه و یا شبکه اجتماعی بسازید.

برای این که یک مشاور خوب و پرمخاطب باشید باید توانایی خود در ایجاد اهداف بلندمدت و کوتاه مدت را مورد ارزیابی قرار دهید. آیا این توان را دارید که در کوتاه مدت و یا بلندمدت با ارائه خدمات مشاوره ای مناسب یک کسب و کار را به موفقیت برسانید؟

موارد زیر مشخصاتی هستند که مشاور ها برای انجام کارهای خود به آنها نیاز دارند:

 1. حسابداری: این مورد در تمامی کسب و کارها مشترک است و ربطی به اندازه آن ها ندارد. یک مشاوره خوب باید یک کسب و کار را در جهت تحقق اهداف مالی و نیازهای پولی کمک نماید.
 2. تبلیغات: این کار بیشتر توسط کسب و کارهایی مورد استفاده قرار می گیرند که خواهان برقراری کمپین و ایجاد استراتژی های فروش باشند.
 3. حسابرسی و ممیزی: در تمامی کسب و کارها چه بزرگ و چه کوچک، حسابرس از خروجی هایی که در نتیجه فعالیت های نیروی کاری به وجود آمده بهره می گیرد.
 4. تجارت: آیا می توانید یک کسب و کار را به سود برسانید؟ آیا تاجر خوبی هستید؟ در این صورت است که می توانید مشاور خوبی بشوید. بعد از مهارت های کامپیوتری داشتن توانایی تجارت دومین مولفه ای است که افراد را به مشاورین توانمند تبدیل می کند.
 5. مکاتبات تجاری: بسیاری از تاجران در این زمینه ضعف زیادی دارند. این افراد حتی در نوشتن گزارش های ساده و یا صورتجلسه ها مشکل دارند. پس اگر در این زمینه توانایی کسب کنید هم مشاور خوبی می‌شوید و هم مخاطبان زیادی را برای خود جذب خواهید کرد.
 6. مشاوره حرفه و شغل: هرچه که تمامی مشاغل دنیا روز به روز قربانی تعدیل و یا از دست رفتن می شوند مشاوره شغلی با افزایش تقاضای روزافزونی مواجه شده است. مشاوره های شغلی به مشتریان خود کمک می کنند که بهترین و کارآمدترین مشاغل ممکن را با توجه به توانایی هایشان به دست بیاورند.
 7. ارتباطات: مشاوره در زمینه ایجاد روابط در دنیای کسب و کار به مشتریان کمک میکند تا بتوانند در تجارت ارتباط های بهتر و سودآورتری را برای خود ایجاد نمایند. این کار موجب می شود تا کسب و کار آنها در نهایت سودآورتر شود.
 8. برنامه ریزی کامپیوتر: اگر با کامپیوتر آشنایی داشته باشید و سخت افزارها و نرم افزارها را به خوبی بشناسید، می توانید تقاضای مشتریان خود را به سادگی و در کمترین زمان برآورده کنید.
 9. خدمات ویراستاری: نگارش نامه های روزانه، صورتجلسه های گروهی و انجام تمامی مکاتبات کارهایی هستند که مشتریان به آنها نیاز زیادی دارند و شما به عنوان مشاور می توانید آنها را انجام دهید.
 10. قراردادهای جذب نیرو: این مورد در تمامی کسب و کارها مورد استفاده قرار نمی گیرد اما افراد زیادی به دنبال دریافت چنین مشاوره هایی هستند تا بتوانند نیروی مورد نظر و متخصص را برای کسب و کارشان جذب نمایند.
 11. منابع انسانی: در این حوزه مسائلی وجود دارد که هرگز به پایان نمی رسد و مشاورین می توانند از بررسی و حل آن نهایت لذت را ببرند. مسائلی از قبیل مشکلات مشتریان، جذب نیرو و آموزش آنها از این دست موارد هستند.
 12. بیمه: همه افراد به بیمه نیاز دارند، مشاورین بیمه کمک می کنند تا افراد بهترین نوع بیمه با قیمت مناسب را برای خود بیابند.
 13. بازاریابی: آیا می توانید به یک کسب و کار کمک کنید تا برنامه خود را بنویسد؟ آیا توانایی گسترش یک تجارت را دارید؟ اگر پاسخ مثبت است پس بهتر است به عنوان یک مشاور بازاریابی دست به کار شوید.
 14. روابط عمومی: یکی از کارهایی که یک کسب و کار موفق انجام می دهد گرفتن خدمات مشاوره ای از یک مشاور روابط عمومی کارآمد است. این نوع از مشاورها به کسب و کارها کمک می کنند تا در بازار بیشتر شناخته شوند.
 15. مالیات: زمانی که برنامه بازاریابی و کسب و کار درستی داشته باشید با گرفتن خدمات مشاوره مالیاتی می توانید به موفقیت برسید. مشاوره های مالیاتی با استفاده از راهکارهای قانونی کمک می کنند تا کمترین میزان مالیات به کسب و کار تحمیل شود که همین موضوع باعث می شود تا مشاوره مالیاتی سود زیادی داشته باشد.

پس از مشخص کردن این موارد شناسایی بازار هدف و مشتریان بالقوه بسیار حائز اهمیت می باشد. درست است که مشاورین در نهایت دستمزد بالاتری نسبت به کارمندان تمام وقت دریافت می کنند اما باید توجه داشت که خروجی های با ارزش تر و سود بیشتری را برای شرکت و یا کارخانه به وجود می آورد.

 

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*