مشاوره کار آفرینی

مشاوره کار آفرینی

همانطور که در بین تمامی مشاغل وجود مشاوره امری طبیعی و ضروری است، در راه اندازی یک کسب و کار جدید نیز ضرورت بالایی برای حضور این متخصصین وجود دارد. در مشاوره کارآفرینی، مشکلات موجود در سر راه یک کارآفرین بررسی شده و راهکارهای مناسب برای حل و رفع آن ارائه می گردد.
کارشناسان و متخصصین امر مشاوره با توجه به دانش گسترده و کاملی که از بازار کار دارند و تجربیاتی که طی سالیان دراز از نمونه های کارآفرینی به دست آوردند، می توانند راهنمایان خوبی برای راه اندازی یک کسب و کار باشند.

خدمات مختلفی از سوی مشاور کارآفرینی به متقضیان ارائه می شود. این مشاورین در ابتدای امر با بررسی ایده های موجود در ذهن افراد به امکان سنجی آن می پردازند. این امکان سنجی براساس آیتم های مختلفی از قبیل بازار، نیازهای مردم منطقه یا حتی جغرافیای محل صورت می گیرد. کارآفرینی برای هر منطقه و یا کشوری باید براساس الگوهای اشتغال، محصولات اولیه تولید شده و نیازهای مردم صورت بگیرد. تنها در این صورت است که کارآفرینی با موفقیت روبرو می شود.
شاید تصور کنید که فردی که قصد کارآفرینی دارد به تنهایی از عهده بررسی این مسائل بر می آید؛ اما باید گفت با توجه به پیشرفت تکنولوژی و پیچیده تر شدن داده ها و اطلاعات حول یک موضوع، ارزیابی چنین مسائلی تنها از یک متخصص آمار و یا امکان سنجی بر می آید و بدون داشتن تخصص نمی توان انتظار ایجاد نتایج خوب در روند کار را داشت.
امروزه امکان دسترسی به اطلاعات زیاد و رایگان باعث شده تا افراد بتوانند به راحتی و تنها با چند کلیک اطلاعات زیادی حول یک موضوع به دست بیاورند. این خصوصیت نکات مثبت بسیاری را برای مردم و جامعه به همراه دارد اما مانند تمام پیشرفت ها این موضوع یک نکته منفی نیز در دل خود دارد.
دسترسی سریع و ساده به اطلاعات باعث شده تا هرکسی ادعای داشتن تخصص در یک و یا چند حوزه تخصصی و علمی داشته باشد. این مسئله موجب شده تا هرکس با کمی اطلاعات نسنجیده و سطحی ادعای کارشناس بودن بکند. این مشکل در حوزه های کاری همچون مشاوره های مختلف شغلی، تحصیلی، کارآفرینی و استارتاپ (استارت آپ) به وفور دیده می شود. همیشه سودجویانی وجود دارند که تنها به دنبال منافع خویش هستند و با استفاده از دانش کمی که حول محور کارآفرینی دارند دست به ارائه پیشنهاد و یا راهکارهای عملی بزنند. دانش ناقص این افراد نه تنها وضعیت کارآفرین و اشتغال ایجاد شده توسط او را بهتر نمی کند که گاه حتی موجب بدتر شدن اوضاع و بزرگ تر شدن مشکل می شود.
با توجه به گسترش دسترسی به مشاورین کارآفرینی در تمامی نقاط باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که نمی توان به همه این افراد در راستای ارائه خدمات مشاوره ای اعتماد کرد. برای این که بتوان مشاور و کارشناس خوب در زمینه ایده دادن برای بهبود شرایط کار و اوضاع کسب و کارها را یافت باید به کارنامه های حرفه ای این افراد و مراکز مشاوره آنها دقت بسیار کرد. وجود نمونه های موفق در کارنامه های شغلی مشاورین کارآفرینی باعث می شود تا متوجه شویم یک مرکز مشاوره کارآفرینی، کار خود را به درستی انجام می دهد.
مشاوره کارآفرینی دارای دو فاز مهم ایده پردازی و مرحله عملیاتی سازی و گسترش ایده است که کوتاهی در هرکدام از این دو بخش می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به کسب و کار وارد کند.
برای این که یک مشاور خوب پیدا کنیم باید زمان زیادی را صرف انجام تحقیق در این راستا بکنیم، اما به محض این که مشاور توانمند و مورد اعتماد خود در زمینه کارآفرینی را یافتیم، می توانیم کارهای مربوط به مشاوره و ایده پردازی جهت بهبود کسب و کار خود را به راحتی به او بسپاریم.
لازم است تا به برخی از ویژگی های یک مشاور کارآفرینی خوب دقت کنیم تا ببینیم که او مناسب کار ما هست و یا نه؟
در منابع مختلف ویژگی های گوناگونی برای یک مشاور خوب که در زمینه کارآفرینی به ایفای نقش می پردازد آورده شده است. اما در این مطلب سعی میکنیم تا برجسته ترین و مهم ترین این خصوصیات را ذکر کنیم.
در وهله اول یک مشاور کارآفرینی باید منعطف باشد. کار مشاوره دادن تنها ارائه مجموعه ای از راهکارها و ایده ها نیست و مشاور باید نظرات و خواسته های مشتریان خود را در کار لحاظ کند. مشاورین باید افرادی با اعتماد به نفس باشند که اطلاعات زیادی در راستای کار مورد نظر دارند. تنها در اینصورت است که آنها می توانند برای کسب و کار مورد نظر موفقیت های لازم را کسب نمایند.
یک مشاور کارآفرینی توانمند باید بسیار دقیق بوده و تمامی کارهایی که می خواهد انجام دهد را در یک لیست به ترتیب یادداشت کند. این فرد سپس باید لیست خود را با مشتری دوبار چک کند تا چیزی از قلم نیفتد.
برای این که یک مشاور کارآفرینی خوب پیدا کنید بهتر است ببینید او تا چه اندازه در کار خود مصمم و ثابت قدم است. این فرد نباید با اولین شکست دست از ایده های خود بردارد و تا جایی که منطقی است باید در این زمینه ثابت قدم باشد. مشاورین کارآفرینی خوب رو به جلو حرکت می کنند و از این حرکت ترسی ندارند چرا که سواد و اعتماد به نفس کافی برای ورود به دنیای مشاوره کارآفرینی را دارند. آخرین خصوصیتی که باید در یک مشاوره کارآفرینی تقویت شود توانایی او در کمتر صحبت کردن و بیشتر گوش دادن است. این بیشتر گوش دادن کمک می کند تا ایده های بیشتری از خواسته های مشتری در ذهن مشاور متبلور شود و در نهایت راه رسیدن به اهداف مورد نظر هموارتر می شود.
یک مشاور خوب کارآفرینی باید دستی باشد که موجبات تحقق رویاهای یک کارآفرین را فراهم می کند. این فرد با توجه به تمام کارهایی که می کند و خصوصیاتی که دارد می تواند کارآفرینان را به رویای خود که همان ایجاد اشتغال در یک کسب و کار و درآمد زایی در آن است نزدیک تر کند.

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*