Positive Psychology

Positive Psychology

از مدت ها قبل، این باور وجود داشته است که ترویج روحیه در محل کار، بهره وری را افزایش می دهد؛ هر چند ممکن است، مزایای آن از چنین نتیجۀ نهایی فراتر رود. امروزه، کارشناسان پیشنهاد می کنند که روانشناسی مثبت می تواند بر همه چیز از حفظ استعداد تا سلامت بهتر کارمندان تأثیر داشته باشد. مطالعات اخیر نشان می دهد که محل های کاری که هر یک از کارکنان خود را به عنوان یک فرد می نگرد – و به این افراد آموزش هایی می‌دهد تا نقاط قوت خود را شناسایی و تقویت کنند-  نه تنها آن ها را برای انجام کارهای بیشتری آماده می کند، بلکه ممکن است به طرز چشمگیری فرهنگ سازمانی را نیز بهبود بخشد. در اقتصاد امروز که در آن بازار کار از همیشه رقابتی تر است و استرس در محل کار را افزایش می دهد، شاید خیلی زود، تمرکز بر امور مثبت ضروری تر از قبل شود.

در چند دهه گذشته، پویایی های دفاتر کاری به ندرت مورد بررسی قرار گرفته است: در این دوران کاری برای انجام دادن وجود داشت و مردمی هم بودند که آن را انجام می دادند. کارمندانی که از کارشان ناراضی بودند، یا خیلی زود از کار خسته می شدند، و یا در موارد نادر، به دنبال شغل جدیدی می رفتند. اما اکثر شرکت ها، امروزه دیدگاه روشن تری در برخورد با سلامت کلی کارمند اتخاذ کرده اند که نه تنها مهم است، بلکه عمیقاً با سلامت کلی شرکت های بزرگ ارتباط مستقیم دارد.

روانشناسی مثبت بیش از آنکه بر وظایف و مهارت های کاری  تمرکز داشته باشد، بر افراد متمرکز است و مدیران را به شیوه ای آموزش می دهد که کارکنان خود را به صورت افرادی با علایق و توانایی های خاصی ببینند. هنگامی که کارکنان احساس کنند به عنوان یک شخص منحصر به فرد به آنها بها داده می شود، انرژی و توجه بیشتری را برای شغل خود می گذارند که اغلب بصورت ناخودآگاه می باشد.

شروع روانشناسی مثبت، همیشه کار آسانی نیست. بسیاری از اوقات، شامل آموزش های گسترده ای برای رهبران و مدیران، و همچنین یک تغییر تمرکز بر روی اینکه محل کار چگونه باید باشد را در بر می گیرد. “آنچه مورد نیاز است، یک اعتقاد ریشه دار در میان سران و رهبران واحد های تجاری درباره این که مردم واقعاً مهم هستند، می باشد؛ رهبران باید قابلیت های کارکنان را توسعه دهند، حرفه آن ها را بپرورانند، و عملکرد افراد و تیم ها را مدیریت نمایند،” این را مجله فوربس در مقاله ای درباره توسعه و حفظ استعداد ها بیان کرد. این مقاله در ادامه توصیه می کند که پنج “کلید” برای ایجاد تعادل مناسب در محل کار وجود دارد که خدمت به عنوان یک الگو برای دیگران، ترویج ارزش های مشترک، و استفاده از مشکلات به عنوان فرصت ها را شامل می شود.

“به نظر می رسد که برای موفقیت، مداخلات باید تغییرات قابل توجهی در رفتارهای تیمی به وجود بیاورد تا راه های همکاری افراد با هم را اصلاح نماید،” این را انجمن روانشناسی استرالیا در مروری بر مقالات تحقیقاتی درباره چگونگی دستیابی بهتر به روانشناسی مثبت در محل کار بیان می نماید. “در نهایت، ما به این نتیجه رسیده ایم که دو مسیر عمده برای دستیابی به بهبود سازمانی پایدار وجود دارد که عبارتند از: تغییرات اساسی در ستون های فرهنگی که زیر بنای محیط های کاری تیمی است و / یا ایجاد تغییر قابل ملاحظه در ویژگی های انتخابی و استخدامی سازمان ها.”

بسیاری از اوقات، روانشناسی مثبت خیلی زود و در فرآیند مصاحبه به کار می آید. بخش منابع انسانی به طور فزاینده ای آموزش می بینند تا تنها به مهارت کارمند که بر روی کاغذ (رزومه) آمده توجه نکنند، بلکه به شخصیت و سرمایه های فردی غیر مرتبط با کار هم توجه کنند. ایده این است که یک محل کار با ایده ها و شخصیت های گوناگون خلق گردد، که در آن به کارکنان به عنوان فردی که هستند و کمکی که به شرکت می کنند، بها داده شود.

شرکت هایی که تجربه استفاده از روانشناسی مثبت را دارند تا حد زیادی می دانند که سرمایه گذاری اولیه در این برهه زمانی، ارزشش را دارد. زمانی که کارمندان احساس ارزش و احترام کنند، معمولاً شادتر هستند و این مساله معمولاً به معنی سلامت روان، و همچنین بهره‌وری بهتر می باشد. اغلب، این مساله که کارمند در واقع از بودن در دفاتر کاری لذت می برند، به نفع شرکت های بزرگ نیز می باشد – هر چند این مساله به ندرت یک هدف نهایی محسوب می شود. شرکت هایی که با آغوشی باز از روان شناسی مثبت استقبال می کنند، معمولاً از آن برای خلق محیط های متعادل و هماهنگ اداری استفاده می کنند، که در آن افراد و لیست کارهایی که باید انجام شود به هم مرتبط می شوند. سود مالی مطمئنا یک منعفت است، اما هرگز نباید از کاری که در واقع کارکنان انجام می دهند، مهم تر باشد.

گروه کلید به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*