روانشناس کسب و کار

روانشناس کسب و کار

آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه می توان یک روان شناس کسب و کار شد؟ چنانچه آرزوی این را دارید که زندگی کاری را برای دیگران شیرین کنید، روان شناسی کسب و کار به عنوان یک علم شما را در این راه موفق می گرداند. حتی شاید این رشته شغل مطلوب شما شود. نکات و مطالب ذیل ایده هایی راجع به ویژگی ها، شرایط لازم و تأییدیه های آموزشی که می توانید برای راه اندازی یک حرفه جدید به عنوان یک روان شناس کسب و کار به آنها نیاز دارید را ارائه می دهند.

تاییدیه های آموزشی

روان شناسی کسب و کار رشته ای نسبتاً جدید به شمار می رود و در ایالات متحده آمریکا، هیچگونه توصیف جهانشمولی از شرایط لازم برای روان شناس کسب و کار ارائه نشده است. به این دلیل که هر کسب و کاری نیازها و اقتضائات خاص خود را دارد،  لذا می توان انتظار داشت که توصیف شغلی روان شناسی کسب و کار بسته به نیازها و اقتضائات خاص و منحصر به فرد هر سازمان متغیر باشد. برخی از روان شناسان کسب و کار در واحد منابع انسانی سازمان ها و یا کسب و کارهای بزرگ فعالیت دارند. برخی دیگر نیز در واحد مدیریت فعالیت دارند. برخی دیگر نیز به عنوان مشاور آزاد یا مستقل فعالیت دارند.

مدرک کارشناسی ارشد حداقل شرط برای عنوان روان شناس کسب و کار می باشد. مدرک فارغ التحصیلی بالاتر مانند دکتری نیز برای برخی پست ها نیز میتواند لازم باشد. مانند مدرک Ph.D روان شناسی. سازوکارهایی در اعطای مدرک در رشته ی روان شناسی کسب و کار وجود دارند، اما این سازوکارها در تمامی دانشکده ها یا دانشگاه‌ها یکسان نیست. مجوز مرتبط نیز ممکن است بسته به دولت محل اقامت، عنوان شغل و رزومه شغلی مطلوب لازم باشد. همچنین قوانینی وجود دارند که نشان می دهد چه مدارکی برای افرادی که خود را به عنوان روان شناس معرفی می کنند لازم است.

 ویژگیهای شخصی روان شناس کسب و کار

  • چنانچه فکر می کنید که می توانید به دیگران در راستای بهبود عملکرد و کارایی شغلی کمک کنید، پس روان شناسی کسب و کار یک انتخاب مناسب شغلی میتواند  باشد.
  • دارا بودن مهارت های شخصی کسب و کار برای موفقیت در این شغل حائز  اهمیت هستند.
  • توانایی یادگیری سریع مفید و تأثیرگذار است.
  • انعطاف پذیری و توانایی سازگاری از ویژگی های مفید هستند.
  • توانایی حل مساله مهم   است.
  •  در ضمن مهارت های بازاریابی برای روان شناسان کسب و کار مستقل یا مشاور حائز اهمیت است.

مکان های کار

لندن  مکانی عالی برای شمایی که در جستجوی کار به عنوان روان شناس کسب و کار هستید به شمار می رود. همچنین در نقاط دیگر اروپا و خاورمیانه برخی فرصت های مرتبط وجود دارند.

در ایالات متحده آمریکا، داده های قطعی قابل دسترسی وجود ندارند که نشان دهد کدام  مکان  برای این شغل بهترین است. رشته روان شناسی کسب و کار آینده روشنی دارد. اما هیچکس دقیقاً نمی تواند پیش بینی کند که این رشد در کجای امریکا اتفاق می افتد. بهترین مکان ها برای روان شناسی صنعتی و سازمانی عبارت است از  واشنگتن دی سی و حومه های آن مانند ماساچوست، پنسیلوانیا، اوهایو و کالیفرنیا.

بسیاری از روان شناسان کسب و کار به صورت مشاور مستقل به شمار می روند. چنانچه  قصد دارید که دائم در سفر باشید در این صورت می توانید یک کسب و کار مشاوره در هر مکانی که دوست دارید راه اندازی کنید.

یک مشاوره روان شناسی  کسب و کار

در بریتانیای کبیر،انجمن روان شناسی کسب و کار منبع کارساز برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به این رشته محسوب می شود. اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا، راهنمای مفید و آموزنده ای راجع به موضوع چگونگی روان شناس شدن را عرضه میکند. همچنین اداره آمار کار یک سری آمار اشتغال روان شناسان صنعتی و سازمانی را نیز ارایه می دهد

ما امیدواریم که  این اطلاعات  مفید و سودمند باشد و راهنمایی باشد در این تصمیم که آیا شغل روان شناس کسب و کار انتخاب خوب و مناسبی برای شما هست یا خیر. اکنون که  دانش و آگاهی لازم راجع به روان شناسی کسب و کار را بدست آورده اید ، در صورتی که هدف نهایی شما این شغل باشد، آمادگی بیشتری برای طراحی مسیر شغلی و انتخاب شغل روان شناس کسب و کار را دارید.

 گروه کلید  به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*