چگونه تجارت خود را براساس بودجه برند (تجاری) سازی نمایید

برند تجاری

برند تجاری

در بازاریابی کلمه‌ی برند (علامت تجاری) به وفور استفاده می شود مانند: برند برجسته، برند شخصی، برند ناشناخته و … . اما در تجارت معنی آن همچنان نامفهوم است. این کلمه شامل چه چیزی هایی است؟ آیا برای دانستن آن باید یک متخصص را به کار گرفت؟ آیا برند سازی (تجاری سازی) گران قیمت است؟ در پاسخ به سوال آخر باید گفت: نه. تجاری  سازی پرهزینه نیست و راه های خلاقانه‌ی زیادی هست که می توان این کار را بدون صرف هزینه‌های کلان انجام داد و برخی مواقع حتی به صرفه جویی مالی نیز کمک می‌کند. با خواندن مطالب زیر می بینید که امروزه چگونه می توان برند سازی را انجام داد.
چگونه تجارت خود را براساس بودجه برند (تجاری) سازی نمایید: هفت گام راهنما
۱- تیپ شخصیتی مشتریان خود را بشناسید.
این موضوع تصادفی نیست که ۸۲% شرکت های با امتیاز بالا نیز، از فاکتور تیپ شخصیتی مشتریان خود استفاده می‌کنند- شخصیت های نیمه ساختگی که در بر گیرنده‌ی خصوصیاتی هستند که شما می‌خواهید به آن‌ها دست یابید. نیازها، اهداف، و رفتار مشتریان بالقوه شما مشخص می کند که شما چگونه محصولات یا خدمات خود را ارائه دهید. دانستن این نکات به شما کمک می‌کند که بفهمید این تیپ های شخصیتی از چه رسانه‌هایی استفاده می‌کنند، چه چیزهایی محرک آن ها است و به چه سایت های اینترنتی سر می زنند. بنابراین شما خواهید دید که چگونه داشتن این اطلاعات در به وجود آوردن و توسعه‌ی یک برند موثر و متقاعد کننده کمک می کند- این روش به شما کمک می کند که به افراد مورد نظر دست یابید.
یک راه فوق العاده برای شروع این است که نرم افزار رایگان Make My Persona را دانلود کنید. این نرم افزار با استفاده از یک سری سوالات در مورد شخصت ایده ال مورد نظر شما، شما را راهنمایی می‌کند. لازم نیست که در پاسخگویی به سوالات عجله نمایید. در واقع هدف این سوالات این است که شما در مورد اینکه می‌خواهید چه کسانی و چگونه برداشتی از شما داشته باشند، فکر کنید پس نمی‌تواند فرایند سریعی باشد.
۲- یک هویت و نگرش را ایجاد کنید.
زمانی که تیپ شخصیتی مشتریان خود را مشخص نمودید، برند شما کم کم می تواند شکل گیرد. این فرایند شامل ایجاد یک هویت-چیزی که مردم را از ماهیت برند شما مطلع کند- و یک نگرش که بیان شما در هر نسخه یا ارتباطات اجتماعی می‌باشد، است.
به عنوان یک نویسنده من شخصا به دیدگاه نگرش و ایده علاقمند هستم-اما این موضوع به چه شکل است؟ این فرایند بی شباهت به فرایند تعیین تیپ شخصیتی نیست اما در اینجا به جای پاسخگویی به سوالاتی در مورد مخاطبان مورد هدف، شما به سوالاتی در مورد برند خود پاسخ می گویید، ارزش آن چیست؟ چه چیزی را ارائه می‌دهد؟ می‌خواهید مردم درباره‌ی آن چگونه صحبت کنند؟
باید بدانید که پایه گذاری یک نگرش و ایده بسیار با ارزش است. به عنوان مثال بنیاد حیات وحش حیوانات (Zoological Wildlife Foundation) را در نظر بگیرید، در مدت تجاری سازی مجدد آن فهمیدیم که نگرش و ایده‌ی آن در الویت بود. نتیجه کار به این صورت بود که حضور اینترنتی آن از ۳۴ % افزایش یافت و تعداد مراجعات به وب سایت آن به اندازه‌ی ۶۳% بیشتر شد.
۳- یک حضور اجتماعی ثابت داشته باشید.
حال می‌دانیم که تیپ شخصیتی شما چه افرادی هستند و می‌دانیم که چه چیزی را و چگونه به آن‌ها بگوییم. اما آن ها (مخاطبان) کجا هستند؟
از آنجا که شما تصویر شفافی از افراد مختلفی که مخاطب شما هستند دارید، بسیار مهم است که بدانید این افراد بیشتر وقت خود را در کجا سپری می‌کنند، به خصوص در رسانه‌های احتماعی. ما در گذشته بیان کردیم که دسترسی به افراد در جایی که اکنون هستند تا چه اندازه راحت و موثر است. این موضوع شامل رفتارهای اینترنتی آن‌ها نیز می‌شود. برای این کار پیشنهاد کردیم که سری به مرکز تحقیقات رسانه‌های اجتماعی بزنید. این مرکز کاربران پنج شبکه‌ی اجتماعی اصلی شامل فیس بوک، پین ترست، اینستاگرام، لینکداین، و توئیتر را توصیف می‌کند.
با دقت به این داده ها توجه کنید. ممکن است بیشتر تیپ های شخصیتی شما زمان خود را در یکی از این شبکه ها بگذرانند. البته باید بدانید که جستجو در این بخش نباید شما را از بخش های دیگر غافل کند، این روش تنها یک پیشنهاد بود که به شما یاد می داد که بیشترین مخاطبان را در چه جاهایی می‌توانید شناسایی کنید. زمانی که این اطلاعات را به دست آوردید لازم است که آن‌ها را حفظ کنید. تاکنون چند بار به صفحه‌ی فیس بوک یک برند سر زده اید و دیده اید که در سه ماه گذشته هیچ پستی نگذاشته اند؟ بارها ممکن است این اتفاق افتاده باشد و خوب می دانید که این موضوع تاثیر خوبی بر شما نداشته است. می توان با داشتن پشتکار و برنامه ریزی صحیح برای پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارید، این مسئله را حل نمود. این روش در حفظ ارتباط با مخاطبان بسیار موثر است- با به اشتراک گذاشتن محتواهایی که احتمالا در یک زمان بخصوص از سال، مخاطبان شما به آن فکر می‌کنند این ارتباط حفظ می شود.
۴- وبلاگ نویسی کنید.
قبلا راجع به اینکه وبلاگ نویسی تا چه اندازه مهم است صحبت نموده ایم. این مبحث بخش اصلی متدلوژی ما برای رسیدن به هدف، خصوصاً در مرحله‌ی جذب، می باشد. مرحله‌ی جذب مرحله‌ای است که افراد غریبه را به بازدید کنندگان وب سایت شما مبدل می‌کند.

برند تجاری

در حقیقت، وبلاگ نویسی مهم ترین گام در بازاریابی به سوی هدف است و به شما کمک می کند تا با ایجاد محتواهایی مطابق با مطالبی که آن‌ها جستجو می‌کنند، به مشتریان واجد شرایط مانند تیپ شخصیتی مورد نظرتان دست یابید. به این دلیل است که بسیار حیاتی است که وبلاگ خود را متناسب با مخاطبان خود تنظیم کنید- زمانی که در حال نوشتن مطالب هستید اطمینان حاصل کنید که محتوا مطابق با آنچه مخاطبان جستجو می‌کنند باشد. بدون شک تیپ‌های شخصیتی شما به دنبال مطالبی هستند که شما برای آن ها فراهم می کنید، پس تلاش کنید که در مورد این اطلاعات در وبلاگ خود بنویسید. لازم است بدانید که بعد از دوستان و خانواده‌ها، وبلاگ‌ها سومین منبع مورد اطمینان اطلاعات هستند. علاوه براین، این محتواها به عنوان وسیله ای برای ترویج شبکه های اجتماعی شما نیز می باشند و نقش بزرگی در برندسازی شما به عهده دارند. وبلاگ نویسی از نظر مالی پر هزینه نیست اما مشکل اساسی آن این است که بسیار زمان بر است. مانند برنامه ریزی برای حضور در رسانه های اجتماعی، اگر یک تقویم قابل ویرایش برای داشتن مطالب جدید و تطابق زمانی برای وبلاگ نویسی هم داشته باشید، در رسیدن به اهداف کمک کننده خواهد بود. در این راستا برای وبلاگ نویسی، نکاتی مربوط به مدیر یت محتوا را ارائه می دهیم.

۵- خدمات رسانی به مشتریان را به عنوان یک اولویت قرار دهید.

زمانی که نام Zappos را می شنویم بی درنگ به یاد خدمات مشتری غیر موازی می‌افتیم. یک خرده فروش اینترنتی لباس، این سطح از خدمات رسانی را به عنوان دیدگاه و ارزش اصلی خود در تجارت قرار داده است.

چرا این موضوع اینقدر با اهمیت است؟ به عنوان مثال، برای Zappos فراهم نمودن خدمات مشتری در سطح عالی در واقع ستون اصلی برند آن ها است و صرفه جویی مالی زیادی در زمینه بازاریابی و تبلیغات برای آن ها دارد. چرا که با استفاده از قدرت کلمات مشتریان کنونی و بالقوه ی خود که ما آن را با نام رسانه های بدست آمده (earned media)می شناسیم-شناختی که شما برای آن هزینه ای پرداخت نکرده اید و تنها مردم درباره ی نقاط قوت شما صحبت نموده اند- تبلیغات خود را انجام می دهند.

در اینجا هدف این است که مشتریان یا مصرف کنندگان بخاطر استفاده از خدمات شما یک تجربه لذت بخش به دست آورند. بنابراین زمانی که از نظر شما این تجربه‌ی لذت بخش برای مشتریان یک اولویت است پس برای مشتریان نیز به اشتراک گذاشتن آن یا صحبت کردن در مورد این تجربه هزینه‌ای برای شما به همراه نخواهد داشت. این موضوع مجدداً ما را به مسئله‌ی اهمیت هویت و نگرش (ایده) بر می‌گرداند. وقتی که شما این مراحل برند سازی را مرور می‌کنید به ارزش هایی که مایلید در آن ها نمایان شود فکر کنید. آیا خدمات عالی یکی از آن‌ها است؟ این ارزش ها هستند که فرهنگ برند شما را شکل می دهند و نگرش و ایده ای را که برای مخاطبانتان پیش بینی کرده بودید را تحت تاثیر قرار می دهد.

۶-از مزایای تجاری سازی مشترک استفاده نمایید.

هیچ گاه فراموش نمی‌کنم که وقتی از همکارم لیزا تونر در مورد تجاری سازی مشترک سوال پرسیدم چه پاسخی به من داد. او جواب داد که شرکت‌های بزرگتر ممکن است دسترسی بیشتری به مخاطبان داشته باشند، اما چه چیزی را ممکن است نداشته باشند؟ زمانی که شما تازه شروع به تجاری سازی (برندسازی) می‌کنید ممکن است آن دسترسی را که تونر در مورد آن صحبت می‌کند، نداشته باشید اما می‌توانید برای رسیدن به آن گام بردارید ولی به زمان احتیاج دارید. تا آن زمان، یک راه برای اینکه مخاطبان بیشتری از وجود شما باخبر شوند این است که با یک برند شناخته شده و موفق شریک شوید. به یاد داشته باشید که در این زمینه سراغ هر برند قدیمی نروید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که نوع فعالیت این برند با برند شما در یک راستا است. در زیر پیشنهاداتی برای جستجوی یک برند همکار به شما ارائه می شود:

  • مخاطبان برند همکار خود را در نظر بگیرید. آیا این مخاطبان به برند شما علاقمند هستند؟ آیا واقعاً برای شما امکان ندارد که بدون این شریک به اهداف خود دست بیایبد؟ مخاطبان تا چه اندازه به برند همکار شما اطمینان دارند؟ باید بدانید که بسیار مهم است که مخاطبان برند همکار، به شما نیز توجه داشته باشند. مردم دیگر به تبلیغات سنتی و متداول اعتمادی ندارند بنابراین اطمینان یابید که برند همکار شما، اعتماد بی قید و شرط مخاطبان را جلب نموده است.
  • چیزی داشته باشید که بتوانید به برند همکار خود پیشنهاد دهید. همانگونه که تونر پرسید: آن ها چه چیزی ندارند؟ توجه کنید که این همکاری باید یک تجربه ی برد-برد-برد برای شما، شریکتان و مشتریان باشد.
  • یک برند شناخته شده و محترم غیر انتفاعی را به عنوان برند همکار خود انتخاب کنید. باید بدانید که مردم روز به روز خرید های خود را براساس مسئولیت ها و پاسخگویی‌های اجتماعی انجام می دهند. در حقیقت ۸۵ % از مردم می گویند که این مشخصه باعث می شود که یک برند را به دیگران پیشنهاد دهند.

۷ – به برندسازی دست یابید.

برند سازی به خصوص زمانی که منابع محدودی در اختیار دارید مسئولیت و وظیفه‌ی بسیار بزرگی به نظر می‌رسد. اما همانگونه که دیدیم روش‌های اقتصادی زیادی نه تنها برای شروع کار بلکه برای ادامه حرکت نیز وجود دارند. پس لطفاً از این فرایند لذت ببرید. در نظر داشته باشید که باید حدی از استراتژی نیز داشته باشید و به این دلیل است ما ابزار‌هایی را برای کمک به شما ارائه داده ایم. چه گام‌های اولیه ای را برای برندسازی تجارت خود براساس بودجه برداشته اید؟

گروه کلید به تمامی افراد و شرکت های مختلف مشاوره برندسازی، ایجاد و حفظ برند(نام تجاری) ارائه می نماید. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*