محاسبه‌ی ارزش برندتان را یاد بگیرید

brand

brand

ارزش واقعی چیست؟ در شرکت‌هایی که بودجه شان محدود است، چگونه می‌توانید اهمیت و کیفیت برند را توضیح دهید؟ برند اغلب امری ناملموس است و درک ارزش آن برای شرکت، و برای مردم دشوار است. بنابراین مهم است هنگام ارزش‌آفرینی برند، مشخص کنیم آن برند شامل چه چیزهایی است. برند شامل علامت تجاری، لوگو، بسته‌بندی، راهبرد بازاریابی، دارایی‌های دیجیتال، رنگ‌های برند و غیره است. در واقع می‌توان گفت برند شامل هرچیزی می باشد که مصرف‌کنندگان را با تصویر برند شما مرتبط می‌سازد. برندهای قدرتمند، میزان ارزش بیشتری دارند، به همین دلیل، نگاهی به پنج برند ارزشمند دنیا خواهیم داشت که در مجله‌ی فوربس مشخص شده است:

  • اپل ۳ میلیارد دلار
  • مایکروسافت ۷ میلیارد دلار
  • کوکاکولا ۹ میلیارد دلار
  • گوگل ۳ میلیارد دلار

ارزش‌گذاری و توسعه‌ی برند

توسعه‌ی برند به پول نیاز دارد و ضروری است که بتوانیم ارزش برند را برای سرمایه‌گذاران و مدیران اجرایی پیش‌بینی کنیم. برندها به شناسایی و تمایز کالاها و خدماتی که وضعیت رقابتی دارند، کمک می‌کنند. با وجود این، چگونه می‌توان ارزش آن را روی تراز‌نامه نشان داد؟ روش‌های مختلفی برای رویکرد ارزش‌گذاری برند وجود دارد که بسیاری از آنها قابل بحث است. درک مفهوم ارزش برند اغلب دشوار است، بدان دلیل که ارزش معانی مختلفی نزد مردم دارد و نمی‌تواند یک مفهوم واحد را داشته باشد و اغلب کاربرد آن است که ارزش آنرا مشخص می‌کند.

روش‌ها و رویکردهای مختلفی برای پرداختن به ارزش‌گذاری برند وجود دارد:

  • ارزش‌گذاری برند براساس هزینه. برند با استفاده از مجموعه هزینه‌های جداگانه یا هزینه‌های دارایی‌ها و بدهی‌های برند معین می‌شود. این روند همان تجمع هزینه‌هایی است که برای ایجاد برند از زمان آغاز تحمیل شده است. مواردی که در هنگام ارزش‌گذاری به چشم می‌آیند عبارتنداز: ارزیابی هزینه‌ها از جمله تبلیغات گذشته، هزینه‌های ارتقاء و رشد، هزینه ایجاد کمپین، هزینه‌های ثبت‌ و صدور مجوز. بنابراین اگر شما برندی ایجاد کرده‌اید یا از طریق فرآیند بازتوسعه‌ی برند اقدام کرده‌اید، می‌توانید روی این روش حساب باز کنید. استفاده از ارزش‌گذاری مبتنی بر هزینه شما را ملزم به ارزیابی هزینه برند و تجدید هزینه‌های واقعی در شرایط فعلی می‌نماید. اگر به توسعه و راه‌اندازی برند خود اقدام کرده باشید، می‌توانید همین روش را اعمال کنید. شایان ذکر است، جمع‌آوری هزینه‌ها و ارقام، لزوماً ارزش فعلی برند را نشان نمی‌دهد. ارزش برند با استفاده از این روش برابر با هزینه گذشته یا جابجایی برند است.
  • ارزش‌گذاری برند براساس بازار. این گونه ارزیابی برند از یک یا چند روش ارزیابی با مقایسه برندهای مشابه فروخته شده استفاده می‌کند. شما باید از مبادلات قابل مقایسه بازار مانند فروش یک برند خاص، تراکنش‌های قابل مقایسه شرکت یا پرسش‌های مربوط به بازار سهام استفاده کنید. تفکر در مورد چنین مسئله‌ای بدین ترتیب است که ارزیابی برند مبتنی بر بازار، برندی است که می‌تواند فروخته شود. ارزش برند با استفاده از این روش برابر با قیمت معاملات بازار، مناقصه یا عرضه برندهای مشابه است.
  • ارزش‌گذاری برند براساس رویکرد درآمد. این روش اغلب رویکرد «در حال استفاده» نامیده می‌شود. این روند به ارزیابی درآمدهای خالص آتی توجه دارد که به صورت مستقیم به برند مربوط است تا ارزش برند مورد استفاده فعلی را تعیین کند. ارزش برند با استفاده از این روش برابر با ارزش درآمد فعلی، جریان‌های نقدینگی یا صرفه‌جویی واقعی هزینه یا دارایی‌هاست.

ارزش برند یکی از معدود دارایی‌های کسب و کار است که می‌تواند مزایای رقابتی پایداری را ارائه کند. در واقع زیاد بودن روش‌های کاربردی به معنای سادگی دستکاری در نتایج سنجش کیفیت برند است. به منظور پیشگیری از سوء استفاده از این امر، شناسایی اهداف ارزش‌گذاری و استفاده از روش و فرضیات مناسب برای تعیین ارزش نسبی حائز اهمیت می باشد. در آخر به نظر منصفانه می‌رسد که بگوییم ارزش‌گذاری برند به واقع بیشتر هنر است تا علم، اما می‌تواند به شناسایی و توسعه میزان پیشنهاد ارزش برند کمک کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه برندینگ، مطالعه کتاب لغزش برند را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه می توانید برای آنچه پیش رو است، بهتر آماده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*