بازاریابی مکانمحور

بازاریابی مکانمحور

تعیین محدوده جغرافیایی یک راه عالی برای برقراری ارتباط با مشتریان در زمان واقعی است – همچنین یک راه ساده برای کسب و کارهای کوچک است تا به دنیای بازاریابی مکانی راه یابند. همانگونه که کسب و کار های فیزیکی به این نتیجه رسیده اند که موبایل های مشتریان می تواند به عنوان راهی نهایی مابین جهان‌های آنلاین و آفلاین باشد، علاقه به بازاریابی مکانی، سر به فلک کشیده است – تعیین محدوده جغرافیایی به عنوان یک ورودی ساده به جهان مکان هاست.

درک اینکه چرا کسب و کارهای محلی مشتاقند تا این تاکتیک را امتحان کنند، آسان است: تعیین محدوده جغرافیایی، راهی است برای درگیر ساختن مصرف کنندگان در مکان های پر ازدحام؛ بنابراین این امر می تواند موجب تحریک فروش و همچنین درک طرز فکر خریداران گردد.

برای مثال، یک فروشگاه می تواند یک مرز جغرافیایی ساده در اطراف منطقه فیزیکی خود را نمایان سازد؛ هنگامی که کاربران از آنجا عبور کنند، یک هشدار مبنی بر محل و یا حراجی را دریافت می‌کنند که باعث می‌شود تا به احتمال بیشتری توقف نمایند و از فروشگاه خرید کنند. و حتی اگر یک پیشنهاد مرز جغرافیایی، یک بازدید و یا فروش آنی را تحریک نکند، این اجازه را به کسب و کار ها می دهد تا بداند که دقیقاً مصرف کننده از کدام مناطق گذر کرده است – و اینکه هنگام دریافت پیام، آنها، کجا بوده اند – بنابراین این امر ممکن است بر اساس موفق ترین ارتباطات، به تلاش های هدفمند در آینده کمک نماید.

اما برای کسب و کارهایی که نسخه هدف گیری “در نزدیکی” آن ها عمدتاً شامل نصب علائم حراجی در خارج از درب فروشگاه و یا توزیع آگهی در خیابان می شود، ایده راه اندازی یک کمپین مرز جغرافیایی برای دسترسی به خریداران بر روی گوشی های هوشمند آنان، می تواند کمی ترسناک به نظر برسد. بنابراین، چگونه انواع کسب و کارها، می توانند اولین کمپین خود را راه اندازی کنند و در نتیجه، فروش خود را بالا ببرند؟

چگونه: مقدمه تعیین مرز جغرافیایی

 تعیین مرز جغرافیایی، عمل استفاده از موقعیت یابی جهانی (GPS) و یا شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) برای تعریف و تعیین یک مرز جغرافیایی به کار می رود.

هنگامی که این “مانع مجازی” ایجاد شود، مدیر می تواند، زمانی که یک موبایل وارد (یا خارج) منطقه مشخصی می شود، محرک هایی را راه اندازی کند که پیامک ها، هشدار ایمیلی، و یا هشدار در برنامه ها(اپلیکیشن) را ارسال نماید.

برای ساده کردن مسائل، کار ها را به دو دسته تقسیم شده است: پیام ها و اطلاعیه های مبنی بر برنامه های کاربردی (اَپ ها) در مقابل تبلیغات موبایل بر اساس وب سایت ها.

اَپ ها و فراتر از آن

شکل “قدیمی” تعیین محدوده جغرافیایی صرفاً بر اساس داده های موبایل تا حد زیادی به نفع اَپ ها کنار رفته است که در واقع می توانند پیام هایی را در یک شعاع خاصی در زمانی که مشتری خدمات مکان یابی را از طریق ترکیبی از GPS، وای فای و/یا داده های موبایلی انتخاب می نماید، ارسال نماید.

یک مثال: اگر فروشگاه x یک برنامه برای وفاداری و یا اهداف دیگر با مولفه محلی ایجاد نماید، تمام آنچه که باید برای مشتریان اتفاق بیافتد تا  پیام های مبتنی بر مکان در یک منطقه جغرافیایی خاصی را دریافت نمایند، این است که کاربران خدمات مکانی بر روی تنظیمات اَپ را فعال سازند.

چگونه کسب و کار ها، کاربران اَپ ها را تشویق می کنند تا خدمات مکان را فعال سازند تا مشتریان، در هنگامی که درون فروشگاه و یا در نزدیکی آن هستند، به طور خودکار پیام یا اطلاعیه‌ای را در اَپ خود دریافت کنند؟ نظرات در این باره متفاوت است، اما گاهی به سادگی یک اطلاع رسانی است: اجازه دهید تا مشتریان بدانند که اگر اَپ شما را دانلود کنند و خدمات محلی را به همراه علامت فروشگاه فعال سازند، پیشنهادات ویژه و یا تخفیف هایی را دریافت می کنند؛ این اطلاع رسانی می تواند در هنگام خرید و پرداخت و از طریق کانال های اجتماعی نیز صورت گیرد. برای برداشتن گامی پیچیده تر، امتیازهای وفاداری مشتریان و پاداش های مربوط به آن را منوط به دانلود اَپ کنید؛ اگر مشتریان اقدام نمایند و اَپ را دانلود کنند، خدمات مکانی آن را فعال سازند و رسانه های اجتماعی را بررسی نمایند، فروشگاه ها این اختیار را دارند تا امتیازهای پاداشی مضاعفی را بلافاصله به آنها بدهند.

 شکل پیچیده تری از تعیین محدوده جغرافیایی، مانند تضمین اینکه هر مشتری – و یا مشتریان دیگری با معیارهای دموگرافیکی خاص – تبلیغات موبایلی را هنگام عبور از منطقه ای خاص ببیند، وجود دارد.

کسب و کار ها باید با ارائه دهندگانی که در تبلیغات موبایلی مبنی بر مکان تخصص دارند و می توانند انواع کمپین های بازاریابی نزدیکی را تسهیل نمایند، همکاری کنند که باعث می شود تا تعیین محدوده جغرافیایی جزئی از تبلیغات آن ها شود. دسترسی به مشتریان در زمان واقعی با دیدگاه مضاعف توسط درک محتوای مکانی می تواند فرصت های برابر و عالی برای کسب و کارهای بزرگ و کوچک به وجود بیاورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه ژئومارکتینگ، مطالعه کتاب بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئومارکتینگ) را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

میخواهید از آخرین مطالب سایت باخبر شوید ؟

به خبرنامه گروه کلید بپیوندید