روانشناسی مثبت گرا

روانشناسی مثبت گرا

تحسین و تشویق متقابل یکی از روش های تغییر مثبت است که به سازمان ها کمک می کند تا عوامل ریشه ای موفقیتشان را شناسایی کنند، پتانسیل مثبت سازمان و فرآیندهای آن را به کار گیرند و تغییرات مثبتی را به وجود بیاورند. هرچه موجودیت مثبت سازمان قابل مشاهده تر و شناخته تر باشد، قدرتش بیشتر می شود، و در نهایت عناصر منفی و یا نقاط ضعف کم کم از بین می رود. با رهاسازی احساسات مثبت مانند شادی، شور و هیجان و غرور و ایجاد تصاویر آگاهانه از یک آینده بهتر براساس موجودیتی مثبت، تحسین متقابل انگیزه ای برای اقداماتی است که می تواند سازمان ها را متحول سازد. این کار، روش کاملی را مطرح می‌کند که کاملاً به نتیجه می رسد: این روش، یک روش تغییر مثبت برای رشد یک محل کاری مثبت است. هیچ کس به سازمان‌ها نمی‌گوید چگونه ساخته شوند و یا چگونه یک فرهنگ مثبت ایجاد کنند؛ آن ها باید خود راهشان را پیدا کنند. کتاب های زیادی وجود دارند که درباره این که چگونه می توان تحسین متقابل را اجرا نمود، توضیح دقیقی می دهند. ما در اینجا اصول کلیدی و روش شناسی ۴D  را به عنوان یک مرجع آسان آورده ایم. که نشان می دهد که جمع آوری و خلق تصاویر و داستان های سازمان چگونه ارزش های هسته ای مثبت سازمان را به نمایش می گذارند و به خلق آن کمک می کنند؛ و چگونه این کار، اجازه می دهد تا یک آینده جذاب بر اساس بهترین های حال و گذشته، با تعهد و شور و شوق فراوان ساخته شود.

مدل۴D

مکان های کاری مثبتی

اصول اظهار قدردانی (قدردانی متقابل)

  • اصل پیش بینی در مورد قدرت تخیلی است که آن سیستم را به سمت آینده ای جذاب، می کشاند. وقتی ما یک تصویر از آینده ای ایجاد می کنیم که با انرژی، آرزو و امید اشباع شده باشد، ما به انجام کارهایی می پردازیم که احتمال چنین آینده ای را بیشتر می کند. این به اثر الهام بخش و هدایتی یک رویای قدرتمند اشاره دارد.
  • اصل مثبت به قدرت انرژی احساسات و هیجانات مثبت برای تحمل تغییر اشاره دارد.
  • اصل ساختارگرایی نشان دهنده اهمیتی است که به معنا بخشیدن های مشترک، داده می شود. این بازتابی از درک سازمان به عنوان یک سیستم سازگار پیچیده است که توسط افراد درون آن ایجاد و اعمال شده است، و بر اساس درک دنیای اجتماعی به عنوان ساختاری اجتماعی و جمعی است که توسط کسانی که آن را تشکیل می دهند، خلق شده است.
  • اصل هماهنگی، این ایده را در بر می‌گیرد که که همه چیز دست به دست هم می دهد: برای اینکه الگوی ارتباط تغییر کند، پس سیستم را باید تغییر داد. این نشان دهنده درک سیستم سازگار پیچیده از سازمان هایی با الگوهای پویا و بازگشت پذیر است.
  • اصل شاعرانه یادآوری می کند که یک سازمان یک سیستم انسانی زنده است که در آن ارتباط و گفتگو ها، تار و پود چنین ساختار سازمانی هستند.

گروه کلید به افراد و سازمان های مختلف در اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی مشاوره و آموزش می دهد پس با ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*