موفقیت در بازار فروش

موفقیت در بازار فروش

گوش سپردن به حرف های مشتری در حین فروش، نیازمند چیزی شبیه عدسی درشت نما است. توجه موثر، شباهت زیادی به توجه کافی ندارد. گوش سپردن یا توجه موثر، شما را در نشان دادن علاقه به برقراری ارتباط با مشتری و دستیابی به درک کاملی از نیازهای او رهنمون شود. اغلب کارشناسان فروش، فقط در حد کفایت، شنونده ی صحبت های مشتری هستند. آنها فقط به چیزهایی که به  نظرشان مهم است گوش فرا می دهند. یک گوش آنها در و دیگری دروازه است و به این ترتیب در نقطه ی مقابل جذب و ارزیابی مشتری قرار می گیرند. در حالی که اغلب کارشناسان فروش فقط به حد کفایت، مشتری و صحبت های او را در می یابند، اما عده ی قلیلی از فروشندگان هستند که خارج از این دسته بندی قرار می‌گیرند، به منظور پیشبرد گفتگویی فعال و سازنده کاملاً به صحبت های مشتری توجه می کنند. راه دیگری که می تواند نشان دهنده توجه شما به صحبت های مشتری باشد، یادداشت برداری خردمندانه از تمامی اطلاعات مهم و کلیدی است.

گوش فرا دادن یکی از شش مهارت اصلی و اساسی در ایجاد یک گفتگوی اثر بخش است. در حقیقت وقتی که ما از فروشندگان موفق راجع به مهارت ها و شگرد فروش آنها سوال می کنیم، اکثر آنها توجه و گوش سپاری به خریدار را قوی ترین مهارت خود می دانند.

در این جا به ذکر استراتژی هایی می پردازیم که شما را در توجه موثر به صحبت های مشتری راهنمایی می کنند:

گوش سپردن به محتوا: گوش های خود را عادت دهید تا به نکته های کلیدی مهمی که از زبان مشتری خارج می شوند گوش کنند و به ارزیابی و شفاف سازی تمامی واژه های گنگ بپردازند.

توجه به واژه‌های حاکی از احساس یا اهمیت: کلماتی که مشتری آنها را با تکیه بیشتری ادا می‌کند و یا احساسات خود را با آنها بروز می دهد بایستی از سوی شما کاملاً تحت بررسی و موشکافی قرار گیرد.

استفاده از زبان بدن: چشمان شما نیز باید به اندازه ی گوش هایتان شنوا باشند. زبان بدن مشتری را بازخوانی کنید و چشم بصیرت خود را بر موارد سردرگم کننده، اضطراب آور، غرور آور، بغرنج یا جدایی انداز بگشایید. به جستجوی مصداق های ذکر شده در طرف گفتگو بپردازید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*