کسب و کار مشاوره ای

کسب و کار مشاوره ای

در تعریفی که فرهنگنامه از کلمه مشاور ارائه می دهد ابهام زیادی وجود دارد، اما باید بدانید که کسب و کارها به طور دقیق و شفاف از ارزش مشاوره آگاه هستند. در سال ۱۹۹۷ بیش از ۱۲ میلیارد دلار توسط کسب و کارهای مختلف برای گرفتن خدمات مشاوره ای در جهت بهبود و افزایش فروش در آمریکا صرف شد. متخصصین این بازار اعلام کردند که همه روزه تقاضای روزافزونی در جهت دریافت خدمات مشاوره ای برای کسب و کار از سوی مردم وجود دارد. این تقاضای روزافزون به دلیل پیشرفت تکنولوژی و دسترسی ساده تر به آن اتفاق می افتد.

کار یک مشاور تنها دادن مشاوره است. نه چیزی کمتر و نه بیشتر. این موضوع بسیار ساده است و فرمول های پیچیده و سختی در آن وجود ندارد. موضوعی که در این میان از اهمیت برخوردار است تفاوت میان یک مشاوره خوب و یک مشاوره بد است. یک مشاور توانمند باید در مورد حوزه ای که در آن مشاوره می‌دهد اطلاعات زیاد و جامعی داشته باشد. بنابراین این موضوع تفاوت زیادی در کیفیت مشاوره ایجاد می کند. در این عصر و با توجه به پیشرفت تکنولوژی هرکسی می تواند مشاور باشد اما داشتن اطلاعات جامع و توانایی رقابت در بازار مشاوره یکی از توانمندی هایی است که این فرد باید به دست بیاورد. آیا به عنوان یک مشاور دائما در حال به روز رسانی اطلاعات خود هستید و با جدیدترین نرم افزارهای تحلیلی و تخصصی این حوزه آشنایی دارید؟ آیا می توانید دانش خود را به منبع موثق اطلاعاتی تبدیل کرده و آن را به پول تبدیل کنید؟ اگر چنین چیزهایی در شما وجود دارد پس می‌توانید یک مشاور خوب باشید.

درآمدها و هزینه ها

یکی از مهم ترین موضوعات در راستای راه انداختن کسب و کار مشاوره ای برای افراد بحث درآمدها و هزینه ها است. تناسب این دو بخش باید به شدت موردتوجه قرار بگیرد چرا که اگر هزینه های شما از درآمد ناشی از کارهای مشاوره ای بیشتر شود این کار توجیه اقتصادی خود را از دست می دهد. هزینه هایی از قبیل تبلیغات، جذب کارمند، چاپ بروشورها و… از مسائلی است که باید با دقت فراوان و انجام بررسی های لازم انجام شود.

پیش از آنکه بودجه های کاری خود را تعیین کنید تمامی هزینه ها را لیست کنید. هیچ چیز بدتر از آن نیست که نگاهی غیرواقع بینانه و نادرست به هزینه ها داشته باشید.

یکی از هزینه هایی که در زمان انجام کار باید بپردازید هزینه های مختص هر پروژه است. این هزینه ها باید امکان سنجی شده و لیست دقیق آن در اختیار مشتری قرار بگیرد. البته برای پروژه ها هزینه های پیش بینی نشده را نیز در نظر گرفته و مشتریان خود را آگاه کنید. همه افراد می دانند که وجود هزینه های پیش بینی نشده و طولانی شدن کار امری طبیعی است.

تعیین نرخ ساعتی دستمزد مشاور باید براساس اصول و قواعدی انجام بگیرد. این نرخ نباید به حدی زیاد باشد که کسی از عهده پرداخت برنیاید و نباید آنقدر کم باشد که کسی کار شما را جدی نگیرد.

در زمان ارائه خدمات مشاوره ای باید بدانید که کار شما با فروش کالا تفاوت بسیاری دارد. یکی از کارهایی که مشاوره ها انجام می دهند جذب مشتری است، بدون جذب مشتری به صراحت می توان گفت که مشاوره به درستی عمل نکرده است.

راه های مختلفی برای ارائه و ترویج کسب و کار شما وجود دارد، از جمله این راه ها می توان به طراحی بروشور، تبلیغات، تماس های تبلیغاتی، خبرنامه ها و سخنرانی های عمومی اشاره کرد. این کار کمک زیادی به ترویج و شناسانده شدن کسب و کار شما می کند.

مشکلاتی که در مسیر راه اندازی کسب و کار مشاوره ای خود باید به آنها توجه نمایید:

زمانی که تصمیم به انجام چنین کاری گرفتید باید توجه کنید که کار مشاوره ساده نیست و در بسیاری موارد نیز بسیار سخت تر و خسته کننده تر از چیزی است که به نظر می رسد.

مسئله مهمی که در زمینه مشاوره ممکن است بسیار به چشم بیاید لزوم برقراری رابطه با افراد مختلف و روحیات متفاوت است. این که همه افراد در برخورد با شما جالب نباشند و یا شما از رفتارهای آنها خوشتان نیاید، امری بسیار طبیعی است. پس باید صبر و حوصله خود را بالا برده و برای رویارویی با هر فردی آماده شوید. در مواردی که افراد رفتار مناسبی ندارند باید مسئله را حل کرده و با آنها کنار بیایید.

مسئله بعدی انتقال دانش است. مهم ترین دلیل برای استخدام یک مشاور دانش تخصصی او برای بهبود یک کسب و کار است. پس برای انتقال دانش خود به افرادی که از شما تقاضای مشاوره کردند آماده شوید و بدانید در این راه سختی های زیادی در انتظار شماست.

گاهی اوقات ممکن است کمتر از زحمتی که می کشید درآمد کسب کنید. ابتدا باید ببینید مشکل کار کجاست، شاید اشتباه از بی تجربگی و یا ناآگاهی نسبت به حقوق خود باشد. البته گاهی نیز وجود خطا و اشتباه در انجام کار است که شما را دچار چنین مشکلاتی می کند.

در زمان ارائه خدمات مشاوره ای ممکن است تصور کنید که خود را می فروشید. این احساس بسیار بد و زننده است و بهتر است آن را کنار بگذارید. شما تنها دانش و زمان خود را در اختیار افراد قرار می دهید تا کسب و کار آنها را بهبود ببخشید.

کسی که کار مشاوره انجام می دهد باید بداند که در حین انجام پروژه رییس خود نیست و باید به کارفرما و یا صاحب کسب و کار گوش کند. این مورد شاید آزاردهنده باشد اما برای رسیدن به اهداف خود باید سعی کنید با برخی مسائل و مشکلات کنار بیایید.

همیشه کارها روی روال نیست. برخی از پروژه ها بسیار زمان بر هستند و ممکن است موجبات ناامیدی شما از گرفتن نتایج لازم را فراهم کنند. برای این که کمتر به مشکلات روحی و جسمی مبتلا شوید بهتر است آرامش خود را حفظ کرده و توجه کنید که در تمام کارها لحظات سخت و ناامیدکننده وجود دارد.

اگر می خواهید کار مشاوره انجام دهید بهتر است پیش از شروع با تمامی سختی ها و مشکلات کار آشنا شوید. این باعث می شود تا راحت تر با این مشکلات کنار بیایید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه کارآفرینی و کسب و کار، مطالعه کتاب ۲۵ نکته طلایی برای کسب و کار موفق وکلا را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*