اینکوترمز 2010

اینکوترمز 2010

اقتصاد جهانی بیش از هر زمانی در گذشته برای فعالیت ‏های بازرگانی امکان دسترسی گسترده‏ تری را به بازارهای جهانی فراهم کرده است. کالاها در کشورهای بیشتری، و به مقادیر زیادتری و با تنوع فراوان‏تری به فروش می‏رسند. اما به موازات افزایش حجم و پیچیدگی فروش‏های بین المللی، چنانچه قراردادهای فروش به نحو مناسبی تنظیم نشوند، احتمال بروز سوء تفاهمات و اختلافات پر هزینه بیشتر می‏ شود. قواعد اینکوترمز، به عنوان قواعد اتاق بازرگانی بین‏ المللی برای استفاده از اصطلاحات تجاری داخلی و بین‏ المللی موجب تسهیل جریان تجارت جهانی می ‏شود. ارجاع به یک قاعده اینکوترمز ۲۰۱۰ در قرارداد فروش، تعهدات مربوط به طرفین را به وضوح مشخص می ‏سازد و از خطر بروز مشکلات حقوقی می‏ کاهد.

همراهان گرامی، در این راستا گروه کلید بر آن شد، مجموعه‌ای باعنوان اینکوترمز ۲۰۱۰ را ارائه دهد که راهنمای شما در این زمینه باشد. تا پایان این مجموعه با ما همراه باشید.

چگونگی استفاده از قواعد اینکوترمز ۲۰۱۰

گنجاندن قواعد اینکوترمز ۲۰۱۰ در قرارداد فروش

چنانچه مایلید قواعد اینکوترمز ۲۰۱۰ بر قرارداد شما اعمال گردد، باید این امر را از طریق درج عبارتی مانند “قاعده اینکوترمز انتخابی، همراه با نام محل و به دنبال آن اینکوترمز ۲۰۱۰” در قرارداد روشن کنید.

انتخاب قاعده اینکوترمز مناسب

قاعده اینکوترمز انتخابی لازم است با نوع کالا، وسیله حمل و نقل آن مهمتر از همه قصد طرفین قرارداد برای ایجاد تعهدات اضافی مانند: تعهد به ترتیب دادن حمل یا بیمه برای فروشنده یا خریدار، تناسب داشته باشد. توضیحات راهنمای هر قاعده اینکوترمز در برگیرنده اطلاعاتی به ویژه سودمند برای چنین انتخابی است. طرفین باید آگاه باشند هر قاعده اینکوترمزی را که انتخاب کنند، تفسیر قراردادشان در عین حال ممکن است کاملاً تحت تاثیر عرف خاص بندر یا محل مورد استفاده برای تحویل کالا قرار گیرد.

تعیین حتی الامکان دقیق نام محل یا بندر

قاعده اینکوترمزی انتخابی تنها هنگامی می تواند به اجرا درآید که طرفین محل یا بندر را تا آنجا که ممکن است دقیقاً تعیین کنند. مثالی خوب برای نشان دادن چنین دقت عملی می تواند مورد زیر باشد: طبق قواعد اینکو ترمز”تحویل کالا در محل کار”(EXW)، “تحویل کالا در محل مقرر به حمل کننده”(FCA)، “تحویل کالا درپایانه تعیین شده در مقصد”(DAT)، “تحویل کالا در محل مقرر در مقصد”(DAP)، “تحویل کالا در کنار کشتی”(FAS)، “پرداخت کرایه حمل کالا تا مقصد”(CPT)، و….

به خاطر سپردن اینکه قواعد اینکوترمز به ‏منزله قرارداد فروش کامل نیستند.

قواعد اینکوترمز مشخص می ‏کنند که کدام طرف قرارداد فروش متعهد به فراهم کردن ترتیبات حمل یا بیمه کالا به هنگامی است که فروشنده کالا را به خریدار تحویل می ‏دهد و اینکه هر طرف قرارداد فروش مسئول چه هزینه‏ هایی می ‏باشد. قواعد اینکوترمز درباره قیمتی‏ که باید پرداخت شود یا روش پرداخت آن، ساکت هستند. این قواعد همچنین نه به موضوع انتقال مالکیت کالا می ‏پردازند و نه به آثار نقض قرارداد. به طور معمول به این امور با درج عبارات صریحی در قرارداد فروش یا در قانون حاکم بر قرارداد پرداخته می ‏شود. طرفین همچنین باید آگاه باشند که قواعد امری محلی ممکن است، هر جنبه ‏ای‏ از قرارداد فروش، از جمله قاعده اینکوترمز انتخابی را کنار گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*