بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

برای مشتریانی که به قصد خرید سفر می کنند دو نوع سفر وجود دارد. ۱- سفر جزیره ایی و ۲- سفر مجمع الجزایری. سفر جزیره ایی دارای یک برنامه سفر روتین است در حالی که در سفرهای مجمع الجزایری سفرها کمتر در یک مکان و در یک زمان خاص متمرکز می شوند. در این سفرها زمان اختصاص داده شده به سفر نیز غالباً ثابت در نظر گرفته می شود. فرانسوی ها تقریباً روزانه ۵۵ دقیقه از زمان خود را به سفرهای مربوط به خرید اختصاص می دهند. آن ها فواصل طولانی تری را به نسبت گذشته طی می کنند اما برای این سفرها زمان بیشتری صرف نمی کنند. در سال های بین ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۴ سرعت سفرها به میزان ۳۴% افزایش یافته است. این سفرها غالباً در یک زمان خاص از روز و یا هفته متمرکز نمی شوند.

امروزه اتومبیل یکی از وسایل نقلیه ایی است که بیشترین میزان جابه جایی مشتریان را در سفرهای مربوط به خرید انجام می دهد. در طی ۱۵ سال گذشته میزان استفاده از اتومبیل ۳۳% افزایش یافته است و این امر به معنی نیاز به جای پارک و امکانات زندگی شهری زیادی است. به همین دلیل دولت ها مجبور هستند در جهت توسعه هر چه بیشتر حمل ونقل عمومی و جلوگیری از آلودگی هوا تلاش کنند. استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی سالم تر نظیر تراموا و مترو نیز در کنار پیادروهای مناسب امروزه در حمل ونقل جابه جایی مشتریان نقش بسزایی ایفا می کنند. در بیشتر مطالعات مربوط به حمل ونقل مشتریان برای سفرهای مربوط به خرید به کمبود امکانات حمل ونقل عمومی اشاره شده است. به عنوان مثال در سال ۱۹۹۵ حدود ۶۰% از مردم کلان شهر Grenoble اشاره کرده اند که برای رفتن به مرکز شهر جهت انجام خریدهای خود از اتومبیل شخصی شان استفاده می کنند درحالیکه ۳۳% از تراموا و تنها ۷% از آنها از اتوبوس استفاده می کنند. بدون در نظر گرفتن نوع خرید می توان گفت که بیشتر مردم به ویژه کسانی که در مناطق دور افتاده و یا حاشیه شهر زندگی می کنند، برای انجام خریدهای خود از اتومبیل استفاده می کنند. آمارها نشان می هد که مردم معمولاً برای خریدهای روزانه منزل و خرید میوه و سبزیجات از اتومبیل استفاده می کنند. در حالیکه برای خرید لباس و یا خرید تفریحی با وسایل حمل ونقل عمومی سفر می کنند. امروزه تعداد خانم هایی که گواهینامه رانندگی دارند و همچنین تعداد خانواده هایی چند اتومبیل شخصی دارند بیشتر شده است و از آنجایی که خانم ها بیشترین میزان خرید خانه را انجام می دهند لذا این امر در استفاده هر چه بیشتر اتومبیل در انجام سفرهای مربوط به خرید تاثیر گذاشته است. همچنین استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی بستگی به خود مشتریان نیز دارد. افرادی که اتومبیل شخصی ندارند به جزء جوانانی که ترجیح می دهند از موتورسیکلت استفاده کنند، جزو افرادی هستند که از وسایل حمل ونقل عمومی برای سفرهای شان استفاده می کنند.

امروزه مشتریان خریدهای خود را لزوماً از فروشگاه های نزدیک به محل کار ویا منزل شان و فقط در یک زمان مشخص انجام نمی دهند. آن ها فروشگاه های موردنظر خود را با توجه به موقعیت خود انتخاب می کنند. آن ها در سر راه شان با فروشگاه های مختلف و زیادی برخورد می کنند و این امکان را دارند که قیمت ها را با هم مقایسه کرده و بدین ترتیب فروشگاه مورد نظر خود را انتخاب می کنند و به همین دلیل می توان گفت فروشگاه ها با تمامی فروشگاه های موجود در شهر خود در یک رقابت تنگاتنگ به سر می برند.

منبع: کتاب بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی

مولفین: احمد روستا، کبری سبزعلی یمقانی، علی سبزعلی یمقانی

گروه کلید درحیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) (ژئو مارکتینگ) به تمامی سازمان ها و ارگان ها مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*