بازاریابی بین الملل

بازاریابی بین الملل

اهداف بلند مدت هر شرکتی رشد و بقاء می باشد. شرکت‏ ها برای دستیابی به این دو هدف باید توانایی رقابت داشته باشند. با افزایش داد و ستد بین کشورها، شرکت هایی که تنها به بازار یک کشور تکیه کنند مشکل می‎توانند به این دو هدف دست یابند، اما شرکت ‏هایی که فعالیت‏ های بازاریابی خود را به شکلی موفقت آمیز در چندین کشور انجام می‏ دهند و پی برده ‏اند؛ که چگونه‏ در شرایط عمل متفاوت، رضایت مصرف کنندگان را فرآهم سازند، دستیابی به این اهداف را بطور فعال تضمین می‏ کنند. مک دونالد هم اکنون در ۱۰۹ کشور جهان به فعالیت می‏ پردازد و از نظر کیفیت و خدمات در عرضه مواد غذایی سریع توانسته در محیط‏ های متفاوت بخوبی عمل نموده و رضایت مشتریان را جلب نماید.

در بررسی‎های انجام شده عوامل زیر به عنوان کلید موفقیت دویست شرکت نمونه در جهان شناسایی شده است:

  • این شرکت‏ ها روند مدیریت، تصمیم گیری و رفتار را بر اساس استراتژی رشد هدایت کرده ‏اند.
  • در روند رشد این شرکت‏ ها از کوچک به متوسط و از متوسط به بزرگ تاکید جدی بر راهبرد رشد همچنان به عنوان یک عامل ثابت باقی مانده است.
  • درسال های قبل، ایده ‏ای وجود داشت مبنی بر اینکه رشد سریع به نفع شرکت‏ ها نیست ولی هم اکنون ثابت شده است که نه تنها رشد سریع زیان ‏آور نیست بلکه سودمند نیز هست.
  • مطالعه وضعیت ۲۰۰ شرکت نشان می دهد که رشد این شرکت ‏ها ربطی به زمینه فعالیت آنها ندارد. برای مثال‏ دو شرکت استرالیایی که از رشد بالایی برخوردار هستند، در زمینه تولید کالاهای صنعتی و خدمات فعال می باشند. مطالعات کارشناسی نشان می ‏دهد که رشد مقوله ای عمدتاٌ مربوط به عملکرد است تا زمینه فعالیت.
  • یکی از راه ‏های رشد شرکت توسل آنها به ادغام یا خرید سایر شرکت‏ ها به منظور افزایش توان رقابت خود بوده است. این کار موجب می‏ شود که شرکت ‏ها از دانش و تجارب یکدیگر استفاده کنند و زمینه را برای رشد بیشتر هموار سازند.
  • تحقیقات انجام شده در خصوص شرکت ‏های مورد نظر نشان می ‏دهد آنها برای تضمین موفقیت باید فعالیت‏ های خود را به ‏خارج از کشور محل استقرار گسترش دهند.
  • در بعضی از مقاطع زمانی، برخی از مناطق با فرآهم آوردن زمینه ‏های مناسب باعث تسریع یا کندی رشد شرکت‏ ها می‏ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*