ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی کارمندان به مرحله بررسی و مرور عملکرد کارکنان گفته می شود. بیشتر شرکت ها دارای سیستم ارزیابی عملکرد کارکنان هستند که در آن کارمندان براساس قواعدی که مختص به خود شرکت است ارزیابی می شوند. این ارزیابی ها به طور معمول پایان سال و یا در سالگرد شروع به کار پرسنل انجام می شوند. به معنای دیگر اگر کارمندی در ماه مهر استخدام شده باشد، ارزیابی عملکرد وی در مهر سال بعد انجام شده و اگر در ماه بهمن آغاز به کار کرده باشد، بهمن سال بعد ارزیابی خواهد شد. امروزه اکثر شرکت ها ارتقاء سالانه کارمندان را بر اساس نتایج حاصل از ارزیابی عملکرد کارکنان انجام می دهند.

چرا کارفرمایان از سیستم ارزیابی کارکنان استفاده می‌کنند؟

ارزیابی عملکرد کارمندان به طور مرتب به آنها خاطر نشان می‌سازد که مدیرانشان چه انتظاراتی در حیطه عملکرد از آنها در محیط کاری دارند. پرسنل، اطلاعات و گزارشات عملکرد کاری خود را به مدیران اطلاع می دهند و آنها در مورد ارتقاء شغلی، درآمد و یا خاتمه کاری آنها بر اساس نتیجه ارزیابی تصمیم گیری می کنند.

در سیستم سنتی ارزیابی پرسنل، مدیر یا ناظر، محاسبات و نتیجه عملکرد و نقاط ضعف وی را می نویسند و به کارمند تحویل می دهند. سپس مدیر و کارمند در مورد ارتقاء شغلی او با هم به بحث و گفتگو می پردازند. بعضی از سازمان‌ها از کارمندان می خواهند خودشان لیستی از نحوه عملکرد کاری بنویسند تا خود کارمند قبل از جلسه ملاقات با مدیر به ارزیابی کاری خویش بپردازد.

ارزیابی کارمندان از عملکرد خودشان در طول یک سال کاری، اهمیت بسیار زیادی دارد. مدیران از تمام کارهایی که کارمندانشان در طول روز انجام می دهند آگاهی ندارند؛ به همین دلیل ارزیابی های آنها ممکن است با نواقصی روبرو باشد. بنابراین یک ارزیابی دقیق از عملکرد که با جزئیات توسط خود کارمند نوشته شده است بسیار راهگشا است و اطلاعات زیادی را به کارفرمایان منتقل خواهد کرد.

با نوشتن این ارزیابی عملکرد، کارمند می‌تواند بر تصمیم نهایی مدیر خود در مورد نمره دهی به عملکرد کاری سالانه اش تاثیرات زیادی بگذارد. اگر شما از جانب مشتریان خود تحسین شدید، می توانید آن را در ارزیابی عملکرد خود بیاورید تا مدیران بدانند که دیگران چه نظراتی نسبت به کار و عملکرد شما در مجموعه دارند.

حقوق شما به عنوان کارمند

اگر با نتیجه ارزیابی که از شما به عمل آمده موافق نیستید می توانید درخواست تجدید ارزیابی بدهید. این کار در بسیاری از شرکت ها مقدور است. برای این کار باید با مدیر منابع انسانی و یا حتی رییس خود ملاقات کرده و از آنها بخواهد ارزیابی مجددی از عملکرد شما به عمل بیاورند.

 

گروه کلید ارزیابی عملکرد کارکنان جهت بهبود مستمر سازمان ها را انجام می دهد پس با ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*