بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

یکی از وظایفی که مدیران بازاریابی شرکت‏ ها برعهده دارند بخش بندی بازار براساس متغیرهای خاصی است. یکی از این متغیرها، متغیرهای جغرافیایی است؛ بدین معنا که بازاریابان می توانند بر اساس معیارهایی چون کشور، استان، شهر، محله، و….بازار شرکت خود را طبقه بندی نمایند. آنگاه با توجه به قوت ها و ضعف های شرکت خود یکی از این بازارها را برای ارائه خدمات خود برگزینند؛ در حقیقت بازار هدف خود را تعیین کنند. بخش بندی بازار و انتخاب بازار هدف به منظور اجرای برنامه های اثر بخش بازاریابی امری ضروری است. یکی از سیستم های اطلاعاتی که می ‏تواند در این راستا کمک شایان توجهی به مدیران بازاریابی بنماید، سیستم اطلاعات جغرافیایی است. که در زیر به برخی از این کاربردها اشاره می ‏کنیم:

 کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در بازاریابی

  1. شناسایی مشتریان شرکت: از طریق (GIS) می توان بهترین و سودآورترین مشتریان را شناسایی کرد.
  2. مستقرکردن منابع نزدیک مشتری: (GIS) مکان‏ های جغرافیایی بهینه به منظور آغاز به کار معرفی می کند.این مکانها برای یافتن بهترین جایگاه برای ساختن فروشگاه های جدید، مراکز خدماتی یا شناسایی مناطقی برای عرضه محصولات، به کار می روند.
  3. کاربرد عملیاتی در بازاریابی: (GIS)، ترکیبی از داده های پراکنده را پشتیبانی خواهد کرد.برای مثال، براساس اطلاعات مرتبط به بازارهای بالقوه و محل استقرار رقبا می‏تواند مکانی را به عنوان یک بازار جدید خرده فروشی تعیین کند، یا ممکن است به تعیین مکان‏ هایی برای پخش آگهی ‏های تبلیغاتی بپردازد.
  4. کاربرد استراتژیک در بازاریابی: (GIS) می ‏تواند ابزاری برای مدیریت ارشد در تصمیم گیری باشد. موضوعاتی مانند: شناسایی مکانهای سرمایه گذاری و شناسایی بازارهای جدید برای محصولات جدید موضوعاتی است که برای مدیران ارشد اهیمت دارد.
  5. کاربرد(GIS) در تحقیقات بازاریابی: (GIS) می‏ تواند به یک سری سوالات در تحقیقات بازار یابی پاسخ دهد. مشتریان کجا واقع شده اند؟ ویزگی های آنها چیست؟(تفکیک بازار، طبقه بندی محیطهای مسکونی)، رقبای شرکت کجا واقع شده اند؟ درآمد فروش بالقوه دریک منطقه برای محصول شرکت چیست؟ چه سهم بازاری می ‏توان برای محصولات شرکت انتظار داشت؟ کجا باید شعبه جدید شرکت را مستقر کرد؟
  6. کاربرد(GIS) در تجزیه و تحلیل بازاریابی: اطلاعات مکانی – جغرافیایی بازار می تواند شرکت ها را در اداره هرچه بهتر کسب و کار و تسلط بر بازار محصول یاری کند. (GIS) می تواند هنگامی که یک شرکت چند ملیتی به سمت بازارهای بزرگ و بین المللی حرکت می کند، کمک کند تا به دنیای واقعی بازار نزدیکتر شود.
  7. مکان یابی تجاری: کاربرد عمده‏ی سیستم اطلاعات جغرافیایی در گزینش و انتخاب سایت برای فعالیت ‏های تجاری می باشد.
  8. ایجاد مزیت رقابتی: موفقیت نهایی و مزیت رقابتی صنایع به سطح دقتی بستگی دارد که در روش‏های سنتی و اولیه آنها وجود دارد. (GIS)یک فناوری جدید و تکامل یافته است این توانایی‏ را دارد تا فرآیند تعیین بازار هدف را به شیوه مناسب تحت تاثیر قرار داده و برای رسیدن به مزیت رقابتی یاری نماید.
  9. تحلیل و تعیین بازار هدف: مطالعات متخصصان مکان یابی و اقتصاد سنجی تایید کرده که نزدیکی عرضه کنندگان و مصرف کنندگان یکی از ملاحظات بسیار مهم در تصمیم ‏گیری انتخاب محل مناسب برای فعالیت شرکت ها می‏ باشد. سیستم اطلاعات‏ جغرافیایی، پایگاه اطلاعاتی لازم برای تحلیل روابط جغرافیایی بین عرضه کنندگان صنعت و مشتریان را فرآهم می کنند.

 امروزه استفاده از سیستم های اطلاعاتی در عرصه همه علوم به ویژه بازرگانی نه تنها یک ضرورت انکار ناپذیر به شمار می رود.؛ بلکه به عنوان عامل ایجاد مزیت رقابتی برای شرکت ها محسوب می شود. یکی از این سیستم ها، سیستم اطلاعات جغرافیایی است که علیرغم استفاده گسترده آن در علومی مثل جغرافیا، کشاورزی، زمین شناسی و… هنوز جایگاه خود را در علم بازاریابی نیافته است. به طور کلی، استفاده از (GIS) می‏ تواند ابزاری قابل اعتماد و حاوی منابع مهم بوده و برای برنامه ریزی راهبردی شرکت‏های خصوصی و دولتی ارزشمند باشد. علاوه بر آن (GIS) می تواند نقش بسیار مهمی در توسعه فعالیت های شرکت و تصمیم گیری های بازاریابی داشته باشد. به طور خلاصه (GIS) می ‏تواند سه فایده منحصر به فرد برای مدیران بازاریابی‏ داشته باشد.

۱-(GIS) باعث توزیع و بازیافت مجدد داده های مربوط به نواحی جغرافیایی فعالیت شرکت شده که سطحی از شخصی سازی و دقت را ایجاد می کند.

۲- فناوری فوق باعث می‏ شود تا متغیرها و یا انواع داده های مکانی و توصیفی مقایسه شوند، بنابراین روابط بین عوامل مهم تصمیم گیری های بازاریابی قابل شناسایی خواهند بود.

۳- به دلیل توانمندی های مکانی (GIS)، ویژگی های نقشه های حاصل از (GIS) برای بازاریابی کالاها و خدمات شرکت‏ ها مفید خواهند بود.

 

گروه کلید درحیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) (ژئومارکتینگ) به تمامی سازمان ها و ارگان ها مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*