تفکر استراتژیک تبلیغات

تفکر استراتژیک تبلیغات

استراتژیست ‏های تبلیغاتی: افرادی هستند که مسئول موفقیت و یا شکست تبلیغاتی سازمان می باشند. در حقیقت تصمیم گیرنده های نهایی و کلیدی تبلیغات سازمان هستند.

بیانیه‏ ها مأموریت(رسالت) تبلیغاتی: سندی است پیام گونه که تبلیغات یک سازمان را از سایر سازمان های مشابه متمایز می ‏نماید. رسالت تبلیغاتی باید یک فرایند مستمر و دنباله داری را برای همیشه طی کند. رسالت یا مأموریت شامل تعریف روشنی از دامنه‏ ی فعلی و مورد انتظار تبلیغات در چند سال آینده است.

فرصت‏ ها و تهدیدهای خارجی در تبلیغات (یا فرصت‏ ها و تهدیدهای تبلیغاتی): رویدادها و روندهای هنری، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بوم شناسی، محیطی، سیاسی، قانونی، دولتی، فن آوری و رقابتی است که می ‏توانند به میزان زیادی در آینده به روند عوامل تبلیغاتی سازمان منفعت یا زیان برسانند.

نقاط قوت و ضعف داخلی در تبلیغات یا نقاط قوت و ضعف تبلیغاتی: نقاط قوت و ضعف واحد بازاریابی و تبلیغاتی در داخل سازمان در زمره فعالیت‏های قابل کنترل است که سازمان آنها را به شیوه ای بسیار عالی یا بسیار ضعیف انجام می دهد.

اهداف تبلیغاتی: اهداف یا رسالت تبلیغاتی خواسته های مشخص‏ تری هستند که از مأموریت و بررسی محیطی ناشی می شوند در مورد اهداف، بیان این نکته ضروری است که چون زمان و منابع محدود هستند، اولویت بعدی اهداف تبلیغاتی اهمیت بسیاری می یابد. در این زمینه باید بین اثربخشی تبلیغات و سهم بازار یا سایر اهداف باید به طور کامل روشن باشد تا مهم ‏ترین اهداف سازمان به دست آید.

هدف های بلند مدت تبلیغاتی: می‏توان اهداف بلند مدت تبلیغاتی را به صورت نتیجه‎های خاصی که سازمان می ‏کوشد در تأمین مأموریت و اهداف بازاریابی خود به دست آورد، تعریف کرد. مقصود از دوره بلند مدت، دوره هایی است که بیش از یکسال باشد.

استراتژی های تبلیغاتی: استراتژی های تبلیغاتی، ابزاری هستند که شرکت می تواند به هدف‏ های بلند مدت بازاریابی و تبلیغات خود دست یابد. مانند: استراتژی‏ های جایگاه یابی، استراتژی‏ های پیام سازی، برند سازی و استراتژی تدوین رسانه تبلیغاتی.

اهداف سالانه: اهداف سالانه هدف های کوتاه مدت تبلیغاتی هستند که شرکت برای رسیدن به هدف های بلند مدت بازاریابی باید به آنها دست یابد.

مخاطبان هدف: در تبلیغات به کسانی که تبلیغات را می بینند تا نسبت به آن عکس العمل نشان دهند، مخاطبان هدف تبلیغاتی می ‏گویند. در واقع هرکسی که با دیدن تبلیغات رفتارش تحت تأثیر قرار بگیرد را می‏توان بازار هدف تبلیغاتی یا مخاطبان هدف تبلیغاتی نامید.

کمپین تبلیغاتی: کمپین تبلیغاتی، مجموعه فعالیت‏ های برنامه‎ریزی و سازماندهی شده برای مخاطبان تبلیغاتی است تا بتواند با دریافت این برنامه‏ های تبلیغاتی درباره محصول یا خدمت یا فرد یا برند خاصی تصمیم ‏گیری نمایند. در واقع کمپین تبلیغاتی، بخش تبلیغاتی ارتباطات بازاریابی یکپارچه است که با یک برنامه منسجم و سازماندهی شده، کل برنامه تبلیغاتی را با توجه به اهداف، بودجه، پیام، شعار، رسانه، برند، جایگاه یابی و بازار هدف تبلیغاتی ارائه می‎دهد. یک کمپین تبلیغاتی علاوه بر داشتن اجزای مدیریت استراتژیک تبلیغات که شامل چشم انداز، هدف، مأموریت و استراتژی است، اجزای زیر را شامل می شود:

نمودارها و جداول آماری از تحقیقات بازاریابی و تبلیغاتی

نمودارهای جداول آماری از پیشرفت برنامه های تبلیغاتی

تحقیقات آماری از برنامه ریزی رسانه ها

تحقیقاتی کامل از اثر بخشی پیام ها

پیام های استراتژیکی و مدیریت پیام ها

شخصیت سازی‏ های نام و نشان تجاری

بیانیه های تبلیغاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*