بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

مطابق با نظر بسیاری از فلاسفه نظیر Foucault مکان، پیشینه ما را مشخص می کند. البته این موضوع با نظر کسانی مثل Moscovici مغایرت دارد به طوریکه Moscovici ادعا می کند در قرن بیستم از بین بردن فاصله های جغرافیایی یک روش منطقی برای مکان یابی اقتضایی است. حتی اگر این امر منجر به انتخاب های اجباری شود باز هم ممانعتی در استفاده از آن ایجاد نمی کند. از طرف دیگر مکان یابی اقتضایی دیدگاه روشن تری در این زمینه به ما می دهد و منجر به درک فلسفی متفاوتی از تاریخ می شود. آنچه که برای تاریخ مناسب است برای دیگر رشته های علوم اجتماعی نیز کاربرد دارد. قابلیت ها و توان های یک مکان با توجه به این که برای چه مفاهیمی در نظر گرفته شود متفاوت خواهد بود. مکان در بازاریابی یکی از ابعاد مهم و با ارزش محسوب می شود. افزایش اهمیت ابعاد مکان با توسعه بازار رابطه ایی معکوس دارد. نکته قابل توجه اینکه شکی نیست که امروزه استفاده از اینترنت به عنوان روش جدیدی برای از میان برداشتن فاصه های جغرافیایی بازارها با مشکلاتی نیز مواجه است. واضح است که مشتریان خودشان را به مکان های جغرافیایی خاصی محدود می کنند. به همین دلیل سازمان هایی که توزیع اینترنتی دارند در ارایه خدمات به مشتریان دچار مشکل می شوند. همین طور شرکت هایی که به صورت آنلاین کار می کنند نیز به مکان های جغرافیایی خاصی وابسته هستند که جدا شدن از آن کار آسانی نیست.

مطالعات کمی در رابطه با تحلیل مکانی در بازاریابی وجود دارد. محققان بازاریابی بیشتر به بررسی علوم رفتاری در بازاریابی پرداخته اند. درحالیکه موقعیت مکانی یک سازمان نقش مهمی در توسعه سازمان بازی می کند. از یک طرف موقعیت مکانی با توسعه افقی سازمان در ارتباط است و از طرف دیگر موقعیت مکانی سازمان ارتباط تنگاتنگی با توسعه روش های بازاریابی جغرافیایی دارد. موقعیت جغرافیایی بازار، شامل مجموعه ایی از عناصر مربوط به بازاریابی است که حداقل به چهار دلیل در کنار هم جمع شده اند:

  • تنوع تقاضا که مربوط به دسترسی به مکان جغرافیایی بوده و به راحتی و با توجه به میزان درآمد، تعداد خانوارها، ساختار و سبک زندگی اندازه گیری می شود.
  • تنوع عرضه که با توجه به نوع دسترسی به مکان جغرافیایی می تواند در قیمت، خدمات ، نوع محصول و فروشگاه های در دسترس متفاوت باشد.
  • ماهیت عرضه و تقاضا با یکدیگر فرق دارد و همین امر عملکرد خرده فروشی را توجیه می کند. وظیفه خرده فروشی این است که با مطالعه رفتار مکانی مشتریان و مراکز فروش به عنوان یک زنجیره منطقی از عرضه کنندگان در سطوح منطقه ایی، ملی و بین المللی، تفاوت میان عرضه و تقاضا را مشخص نماید.

در اکثر فعالیت های اقتصادی از مکان استفاده می شود و مکان هزینه بر است. برای کنترل بهتر آن می بایست مکان را به واحدهای مختلفی تقسیم کرد.

منبع: کتاب بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی

مولفین: احمد روستا، کبری سبزعلی یمقانی، علی سبزعلی یمقانی

گروه کلید درحیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) (ژئو مارکتینگ) به تمامی سازمان ها و ارگان ها مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*