قدرت مذاکره حرفه ای - زبان صورت

قدرت مذاکره حرفه ای - زبان صورت

تحقیر تمسخر آمیز یا همان حس تمسخر، اغلب در شرایطی بروز داده می شود که فرد بروز دهنده حس، احساس برتری و بالاتری می‌کند که این احساس همراه با حقیر و کوچک شمردن دیگری یا دیگران یا حتی موضوع مورد بحث، همراه است. بروز این حالت در چهره، بسته به شرایط جاری و یا افراد مرتبط، می تواند معانی بسیار متفاوتی داشته باشد. این حس در زمره حس های منفی و خطرناک محسوب می شود؛ یعنی اغلب، بروز این حالت حکایت از فریب کاری یا حتی جنایت دارد، اما گاهی هم ممکن است معنی آن تغییر کند و نشانه بی گناهی و یا صداقت باشد. به عنوان نمونه، فردی را که مضنون به قتل همسر خود بود را در اداره پلیس بررسی کردیم که به نکته جالبی در همین زمینه برخوردیم. هنگامی که او را مستقیماً مورد اتهام قرار می دادیم؛ یعنی وقتی فرضیه های مختلفی را مطرح می‌کردیم که در هر یک عنوان می شد که او نقشه هوشیارانه‌ای طراحی کرده تا بتواند همسر خود را به قتل برساند، نخستین حسی که در چهره اش به صورت ناخوادگاه بروز می داد، حس تمسخر بود با بررسی بیشتر متوجه شدیم او آنقدر جسارت و ذکاوت در خود نمی دیده که بتواند این چنین برنامه ریزی کند و این گونه یک نفر را به قتل برساند و خودش را مورد تمسخر قرار می داد، انگار که در ذهن خود می گفت:«اگر من چنین جسارتی داشتم که …»!
سپس با بررسی های پلیس مشخص شد که همسر وی به دلایلی از قبیل ابتلاء به یک نوع بیماری لاعلاج و ابراز ناامیدی پزشک های مربوطه نسبت به درمان او و همچنین مشکلات مالی، دست به خودسوزی زده و در حین خودسوزی برای رهایی از عذاب سوختن با کاردی که در دست داشته ضربه ای اساسی به خود وارد کرده بود. در پی مشاهده این حس در چهره فرد مظنون پلیس مدارک بیشتری دال بر بی گناهی او کشف کرد و دادگاه مربوطه حکم برائت وی را صادر کرد.

همانطور که ملاحظه می کنید برای تشکیل حالت تمسخر که تنها حالت یک طرفه و نامتقارن در چهره انسان است، دو ماهیچه شناخته شده است، اغلب وقتی این حرکت بسیار خفیف و ظریف انجام می گیرد، ماهیچه شیپوری عمل می کند و وقتی با شدت و وضوح بیشتری بروز پیدا می کند، ماهیچه های بالا کشنده گوشه لب وارد عمل می شوند. تصویر ماهیچه های تشکیل دهنده حس تمسخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*