بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (ژئو مارکتینگ)

بسیاری از محققان “بازاریابی جغرافیایی” را به عنوان “یک کاربرد ویژه از اقتصاد مکانی” تعریف می کنند. این تعریف از نظریه Grether برگرفته شده است. با وجود اینکه مطالعات جغرافیایی و مکانی نسبت به روش های تکنیکی اطلاعات بیشتری در اختیار محققین قرار می دهد و به تمامی شرکت ها اعم از خرده فروشان و سازمان های خدماتی و صنعتی کمک می کند تا بتوانند استراتژی های خود را بهتر تعیین نمایند، اما از این حقیقت نمی توان چشم پوشی کرد که مطالعات مربوط به بازاریابی جغرافیایی که تاکنون انجام شده اند تنها به توصیف تکنیک های کدگذاری و تقسیم مناطق جغرافیایی محدود شده اند. اگر به کاربرد این مفهوم نیز بخواهیم توجه کنیم می بینیم که به جز موارد نادری، غالباً از این مفهوم استفاده چندانی نمی شود.

مکان حوزه ایی است که در تحقیقات بازاریابی کمتر بدان توجه شده است. البته در مواردی نظیر موقعیت یابی خرده فروشی و مدیریت و بازاریابی بین المللی که سازمان با تفاوت فرهنگ ها مواجه است، از آن استفاده شده است.

در بعضی مواقع میان فضای کاری سازمان و محیط بین المللی تفاوت هایی وجود دارد البته در بعضی مواقع نیز این دو با هم ادغام می شوند. به همین دلیل است که مکان نقش مهمی در تصمیمات سازمانی ایفا می کند. مقصود ما در این جا بیشتر تصمیمات مربوط به بازاریابی سازمان است. برای سازمانهای صنعتی تصمیم گیری درباره محل استقرار کارخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. این تصمیم با توجه به محدودیت های تولید و بازار اتخاذ می شود. همچنین استقرار کارخانه در کشورهایی دیگر به دلیل نیروی کار ارزان نیز می تواند در حوزه همین تصمیمات قرار بگیرد. همچنین زمان و مکان به حراج گذاشتن محصولات فروشگاه می تواند یک تصمیم گیری مهم برای خرده فروشان محسوب شود.

امروزه تسلط منطقه ایی به یکی از موضوعات مهم سازمانها به ویژه برای سازمانهای خرده فروشی تبدیل شده است. پوشش منطقه ایی که شامل مناطق داخلی و یا حتی بین المللی است، می تواند تعیین کننده قدرت یک شبکه از فروشگاه های زنجیره ایی باشد. در سطح ملی، پوشش نامناسب می تواند منجر به مشکلات متعددی در رابطه با دسترسی به واسطه های ملی، زمان و دوره کاهش مخاطب و همچنین مشکلات مربوط به هزنیه های حمل و نقل شود. در سطح محلی نیز همکاری تولید کنندگان و توزیع کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار است. قیمت گذاری هماهنگ مشتریان هدف و عرضه بر مبنای موقعیت جغرافیایی منطقه و… از مواردی است که در این زمنیه باید بدان ها توجه نمود.

منبع: کتاب بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی

مولفین: احمد روستا، کبری سبزعلی یمقانی، علی سبزعلی یمقانی

گروه کلید درحیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) (ژئو مارکتینگ) به تمامی سازمان ها و ارگان ها مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*