استار آپ

استار آپ

امروزه کسب و کارهای نوپا (استارت آپ ها) رشد قابل توجهی را تجربه می کنند. این کسب و کارهای کوچک به مشاوره در معنای سنتی خود نیاز ندارند، اما متخصصینی را می خواهند که راه بهتر شدن را برای آنها نمایان کنند. امروزه شاهد ایجاد تحولی نوین در دنیای کارآفرینی هستیم. مردم زیادی درحال راه اندازی استارتاپ ها هستند و بر تمامی چالش ها و ابداعات موجود در مسیر ایجاد این نوع از کسب و کارها دقت و تمرکز زیادی می کنند که این مسئله تا حدود زیادی تجارت و کسب و کار در دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. این روند در دنیا که امروزه تعداد زیادی از کسب و کارهای بزرگ و مدرن را ایجاد کرده است از سوی افراد زیادی مورد توجه قرار می گیرد.

اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که استارتاپ واقعا چیست؟

استارتاپ ها (استارت آپ ها) کسب و کارهایی با قدرت تطابق بسیار بالا هستند که به سرعت رشد می‌کنند و بازارهای جهانی را هدف قرار داده و مورد بررسی قرار می‌دهند. این نوع از کسب و کارها به تخصص های بالا نیازمند هستند. افرادی که توانمندی بالا و پیشینه تحصیلی خوبی دارند قادرند این استارتاپ ها را راه اندازی کنند. این استارتاپ ها قادرند دنیا را بیش از حد تصور ما دچار تحول و دگرگونی کنند.

مشاوره های کارآفرینی در حقیقت استارتاپ ها را مورد رشد و حمایت خود قرار می دهند. در اینجا است که بحث برنامه های تحصیلی قوی و ساختارمند برای موضوع کارآفرینی و ذهنیت های مرتبط با آن بدون در نظر گرفتن ایده ها، مدل های کسب و کار و منطقه جغرافیایی پیشنهاد می‌شود.

داشتن ایده ساده ترین و ابتدایی ترین قسمت در راه اندازی یک استارتاپ است. اگر می خواهید بهترین راه برای تبدیل ایده ها به استارتاپ ها را بیاموزید باید باتوجه به شرایط محیطی و بازار راهکارهای مناسب برای بهره گیری هرچه بیشتر از ایده ها را بیابید. استارتاپ ها علیرغم تمام پیچیدگی های ذاتی خود می توانند برای همه افراد مورد استفاده قرار بگیرند. تنها باید شرایط و برنامه های ایجاد و ایده پردازی در آنها را آموخت.

در ادامه هشت کلید اصلی در ارائه خدمات مشاوره ای برای استارتاپ ها معرفی شده است.

شاید کمی قدیمی به نظر برسد اما واژه مشاوره تصویر یک متخصص را در ذهن به وجود می آورد که می تواند به خوبی مطالب را ارائه دهد و ایده های ناب را برای انجام کارها به وجود آورد. این تعریف برای شرکت های بزرگ که متخصصین زیادی دارند، بسیار مناسب است اما در مورد استارتاپ ها و بیزنس های کوچک و نو خیلی کاربردی نیست.

استارتاپ در واقع می تواند شروع هر بیزنس با هر اندازه ای باشد. در دیدگاه ما بهتر است واژه و اصطلاح مشاور در این نوع کسب و کارها را حذف کرد و بر روی فعالیت ها و دیدگاه هایی که موجب رشد کسب و کار می‌شود تمرکز نمود.

مشخص کردن وظایف کارمندان در سازمان

از یک زمانی به بعد کسب و کارها از استخدام کارمندان مادام العمر خودداری کردند چرا که نحوه تجارت در دنیا رو به تغییر بود و صاحبان کسب و کار می بایست نیروی کار خود را با شرایط اقتصادی تطبیق می دادند. حال زمان آن بود که از مشاوره های سنتی به نقش های اجرایی آزاد به عنوان دستیاران متخصص روی آورد.

تغییر عنوان به متخصص و یا کارشناس

در راستای انجام کار بهتر است عناوینی از قبیل متخصص و یا کارشناس مشاوره را برای خود انتخاب کنید تا بتوانید اعتماد بیشتری از جانب کارفرمایان و صاحبان کسب و کار  به خود جلب نمایید. (مانند متخصص بازاریابی و یا کارشناس منابع انسانی). متخصصین و افراد حرفه ای کارهایی بیش از دادن مشاوره های ساده به افراد دیگر انجام می‌دهند. این عده گاهی ممکن است برای بهبود و پیشرفت یک استارتاپ خود نیز دست به کار شوند.

یک مدل پربازده پروژه محور را به کار بگیرید

سعی کنید توافقاتی انجام دهید که بر مبنای تکمیل پروژه هستند. از بستن قراردادهای ساعتی خودداری نمایید و به جای آن بر خروجی های کمی و کیفی کسب و کار موردنظر تمرکز نمایید. به طور مثال در پروژه های بازاریابی برای بهبود اوضاع به جای دادن پیشنهاد و راهکار از تبلیغات و یا ابزارهایی شبیه به آن استفاده نمایید.

سعی کنید در تمامی سطوح اداری فعالیت کنید

مدیران می توانند در تمامی سطوح اداری کار کنند. برای این دسته از افراد هیچ محدودیتی در کار وجود ندارد و آنها به سطوح اجرایی و مدیریتی محدود نمی شوند. امروزه متخصصین می توانند در تمامی سطوح هزینه های خود را با برگشت سرمایه منطبق سازند.

به استارتاپ به عنوان یک خریدار نگاه کنید و نه یک مشتری

روابط میان مشتریان نشان می دهد که یک مشاور در حال انجام کار است؛ در حالی که معرفی خریدار باعث می شود تا مدل های جدیدتری از کنترل و بررسی مشتری به دست بیابند. این مدل ها تمامی وجوه موجود در خدمات مشتریان، رضایت و وفاداری آن را نیز مشخص می کند.

نسبت به تمامی ارتباطات خریداران پاسخگو باشید

بسیاری از مشاورین امروزه قادر نیستند تا بین جلسات برنامه ریزی شده ارتباط برقرار کنند و این به دلیل وجود فرآیندهای ارتباطی رسمی بین این افراد است. اما اکنون زمان آن رسیده تا مدل‌های دلخواه خریداران برای برقراری ارتباط به کار گرفته شود. این ارتباط می تواند از طریق پیام های متنی، تماس های تلفنی و سایر شبکه های اجتماعی باشد. باید در نظر بگیرید که ارتباطات باید بسیار سهل الوصول بوده و زمان کمی از خریداران را بگیرد.

برای برآورده کردن نیاز کسب و کارها مدل های جدید به وجود بیاورید

باید نیازهای خریداران و خود را هماهنگ سازید تا بتوانید برای آنها پاسخ های مناسبی را پیدا کنید. اگر تیم سازنده استارتاپ در نقاط مختلف دنیا پراکنده هستند چالش شما برآورده کردن نیازهای آنها خواهد بود و شما نباید انتظار داشته باشید که آنها نیازهای شما را برآورده کنند.

ارائه نتایج به جای ارائه پیشنهادات و توصیه ها

اگر مشتریان شما به خدمات و فرآیندهای حمایتی نیاز دارند پس ارائه شما در قالب پاورپوینت باید چیزهایی نظیر خلاقیت، آموزش و نکات کاربردی را به جای طرح ساده پیشنهادات در خود داشته باشد.

رسانه ها و اینترنت دنیای کسب و کار را تا حدود زیادی با تغییرات مواجه کردند. وبلاگ ها و صفحات دنیای مجازی تمامی وجوه کسب و کار را به نمایش گذاشته و تحت تأثیر قرار می دهند. با کمی جستجو در اینترنت می توانید راهکارهای زیادی برای بهبود کسب و کار خود بیابید. البته در این جستجوها موارد اجرایی و تجربیات واقعی قابل لمس و دستیابی نخواهند بود.

 

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*