google maps logo

google maps logo

 بازاریابی موبایلی به یک محیط بسیار هدفمند در جهان به هم پیوسته امروز، تبدیل شده است. آن چه به عنوان پیامک (تکست) ساده به منظور ارائه کوپن های تخفیف به مشتریان، آغاز به کار کرد، حالا به یک سیستم ارائه شخصی، در زمان جاری تبدیل شده است.

هر چقدر موبایل ها به بخش اساسی از زندگی روزمره مردم تبدیل می شوند، کشف راه هایی برای ارائه بازاریابی موثرتر و هدفمند تر موبایلی، برای کسب و کارها  مهم تر می شود. این، جایی است که بازاریابی مکان محور به کار می آید.

بازاریابی مکان محور چیست؟

بازاریابی مکان محور (یا بازاریابی مبتنی بر مکان) از اطلاعات جغرافیایی استفاده می کند تا درباره اینکه مردم چگونه در یک منطقه خاص، رفتار می کنند و یا پول خود را خرج می نمایند، درک بهتری به دست آورد. این روش بازاریابی، نقشه هایی در سراسر جهان ایجاد می کند که در هر نقشه اطلاعات خاصی درباره نحوه عمل مصرف کنندگان در آن منطقه وجود دارد.

در حالی که تعریف بازاریابی مکان محور، ارتباط داده‌ها و نقشه در معنای سنتی است، ظهور رسانه های اجتماعی، بازاریابی موبایلی و تکنولوژی های جدید نیز آن را به یک ابزار بازاریابی بسیار قدرتمند در عرصه دیجیتال تبدیل کرده است.

بازاریابی مکان محور و موبایلی

در استراتژیهای موجود برای بازاریابی موبایلی، بازاریابان از اطلاعیه‌های رویدادی استفاده می کنند. به عنوان مثال، مشتریانی که اَپ یک خرده فروش را دانلود کرده اند، اطلاعیه هایی درباره حراج و یا در هنگام خرید دریافت خواهند کرد. مشتریانی که در لیست پستی عضو  هستند، پیامک هایی با کوپن های تخفیف، کدهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی درباره حراج ها را دریافت می کنند.

بازاریابی مبتنی بر مکان (که توسط قابلیت های GPS در گوشی های هوشمند و تبلت ها امکان پذیر شده است)، استراتژی دیگری را به این مبارزه اضافه کرده است. برای مثال، توانایی ارسال پیامک بر اساس نزدیکی مشتریان به یک مکان خاص.

مطالعه موردی: گوگل و بازاریابی مکان‌محور

یکی از پیشگامان در عرصه بازاریابی مکان‌محور، گوگل است. با اعمال نفوذ در اطلاعات مربوط به تاریخچه رفتاری مشتری و ترجیحات وی در رابطه با داده‌های مکان‌های موقعیتی، آنها عهده دار ایجاد راه‌های جدید برای رسیدن به مشتریان خود هستند.

مثال ابتدایی این، برنامه  گوگل نائو (Google now) است، که فعالانه اطلاعات را به کاربران، بر اساس عادات جستجوی آن ها، می رساند و برای تمام حالت ها و اهداف، یک دستیار شخصی هوشمند به حساب می آید.

بازار یابی مکان محور با گوگل

برای مثال، شما در حال رد و بدل کردن پیامک و یا ایمیل درباره مسابقه فوتبال پسرتان هستید. هر چه زمان مسابقه نزدیک تر می شود، یک پاپ آپ یادآوری بر روی تلفن شما ظاهر می شود که مسیرهای رانندگی به زمین فوتبال را نشان می دهد.

در حال حاضر، گوگل، اینباکس (صندوق ورودی) شما را تحت نظر دارد و تأییدیه های پرواز، رزرو هتل و بلیط های کنسرت را شناسایی می کند. چنین دانشی را می گیرد و به شما یک پیام مرتبط در زمان مناسب را ارسال می کند. مانند دادن اطلاعات هتل تان، زمانی که پروازتان بر زمین می نشیند، و یا هنگامی که زمان رفتن به کنسرت، فرا می رسد به شما اطلاع رسانی می کند.

گوگل نائو (Google Now) مثال یک گل سرسبد از موقعیت کمپین های هدف جغرافیایی است که به کاربران در زندگی روزمره اشان، کمک می کند. سیستم های عاملی که بتوانند حجم عظیم اطلاعات را پردازش کنند، در حال حاضر در دسترس شرکت ها قرار دارد و تجربه های موبایلی را با ترکیب مکان و زمینه مصرف کننده به نهایت می رسانند. موقعیت بازاریابی مکان محور، هنر دانستن این نکته است که چرا مشتریان در یک مکان هستند، نه فقط دانستن اینکه آنها در آن مکان خاص وجود دارند. و همانگونه که گوگل به ما نشان داده، هنگامی که «چرا» را بدانید، بهتر می توانید به نیازهای مشتری به صورت فردی، خدمات رسانی نمایید.

گروه کلید درحیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) (ژئو مارکتینگ) به تمامی سازمان ها و ارگان ها مشاوره می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*