خستگی ذهنی در محیط کار

خستگی ذهنی در محیط کار

هرچند تحقیقات بسیاری در مورد اثرات خستگی ذهنی بر عملکرد شغلی انجام شده است، اما هنوز نسبت به فرآیند‌های شناختی نهفته در آن آگاهی کامل حاصل نشده است.

خستگی ذهنی به صورت یک وضعیت روانی-فیزیولوژیکی تعریف می شود که در نتیجه استمرار انجام یک کار به وجود می‌آید. انجام طولانی مدت کاری که نیاز به تمرکز دارد به خستگی ذهنی منجر می شود. چنانکه بسیاری از حوادث ناگوار صنعتی می تواند به دلیل خستگی ذهنی رخ داده باشد. خستگی ذهنی به صورت تغییر منفی در حالت یا وضعیت روانی-فیزیولوژیکی تعریف می شود که به دلیل کار مستمر ایجاد شده است. این تغییر در وضعیت جنبه های ذهنی و جنبه های عینی (رفتاری) مختلفی دارد که از جمله می توان به: مقاومت در برابر کار بیشتر کاهش توان تجزیه و تحلیل و تغییرات خلق و خو اشاره نمود.

ضمنا خستگی ذهنی تنها از انجام مکرر یک کار منفرد به مدت طولانی حاصل نمی شود. ممکن است یک فرد در دفتر کار خود در طول یک روز کارهای مختلفی انجام دهد اما به دلیل نیاز به تمرکز بالا دچار خستگی ذهنی شده باشد. بعضی پژوهشگران قائل به ایجاد رابطه معنادار و معکوسی میان خستگی ذهنی و رفتار ارادی و هدف گرا هستند. درباره توصیف خستگی ذهنی اجماع نظر وجود ندارد، در نتیجه اندازه گیری آن دشوار است. با این وجود گفته شده خستگی ذهنی یک حالت انتقالی بین بیداری و خواب است که خود را به شکل عدم هوشیاری و کاهش عملکرد ذهنی یا فیزیکی نشان می دهد و اغلب با خواب آلودگی همراه است. خستگی می تواند به صورت خستگی جسمی یا ذهنی یا ترکیبی هر دو باشد. خستگی ذهنی عبارتست ازخسته شدن جسم یا روح که می تواند بر اثر استرس، ساعت کار طولانی، گرما یا سرمای بیش از حد، مصرف دارو، کمبود یا فزونی روشنایی، فعالیت های یکنواخت و تکراری، خواب نامنظم، مشکلات اجتماعی و خانوادگی و یا بیماری (جسمی یا روانی) ایجاد شود. مطالعات نشان می دهد با بالا رفتن سطح وظیفه خستگی ذهنی افزایش می یابد.

منبع: شناسایی و ارزیابی عوامل روانشناختی خستگی ذهنی در محیط کار با کاربرد تکنیک دیمتل

گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

2 Comments

  1. yasmin گفت:

    سلام رفرنس مقاله خستگی ذهنی در محیط کار معلوم نیست لطفا رفرنس مقالات را هم ذکر کنید.
    اگر ممکن است برای میل هن هم بفرستید

  2. م گفت:

    سلام منم رفرنس رو می خوام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*