راهگشای فروش - مشتری یابی (بخش دوم)

راهگشای فروش - مشتری یابی (بخش دوم)

برای یافتن بهترین مشاغل در زمینه ی فروش، با کل فرآیند کاریابی، مثل یک شغل رفتار کنید و از منابع متنوع شامل نشریات چاپی، شبکه سازی، اینترنت و بنگاه های کاریابی استفاده نمایید. رزومه ی شما چه الکترونیکی باشد، چه چاپی؛ یک ابزار فروش و بازاریابی به شمار می آید و باید مطابق با آنچه در ذهن شماست طراحی و ایجاد شود. مطمئن شوید که می توانید هم درباره ی سابقه و پیشینه ی شغلی خود، و هم درباره ی مشاغل بالقوه، شرکت و صنعت موردنظر صحبت کنید. در مقابل مصاحبه گر خود را صمیمی، وقت شناس و مشتاق جلوه دهید و در مورد مواردی چون آموزش، ارتقاء، فرصت ها و طرح های توسعه سوالاتی را مطرح کنید. وقتی تلاش می کنید تا شغلی در زمینه ی فروش پیدا کنید، همواره به یاد داشته باشید که با پیگیری و سماجت به نتیجه خواهید رسید.

اکنون که شغل فروشتان را به چنگ آورده اید و برای آن برنامه ها و اهداف واقع گرایانه ای در نظر گرفته اید، آمادگی دارید تا اقدام به مشتری یابی کرده، و با آنها رابطه برقرار نمایید. اکنون تکنیک های متعددی وجود دارد تا به شما کمک کند طیف وسیعی از مشتریان بالقوه را هدف قرار دهید. هنگامی که یک مشتری بالقوه پیدا می کنید، باید روی این موضوع کار کنید که آیا او توان خرید محصول شما را دارد؟ سپس باید به سرعت حس اعتماد و حسن تفاهم را در او ایجاد کنید.

اولین چیزی که برای فروش جدید باید به فکر آن باشید، مشتریان فعلی شما هستند. این نکته را به خاطر بسپارید که مردم دوست دارند تجارت دو طرفه باشد.

یکی از بهترین منابع فروش جدید، ارجاعاتی هستند که از شبکه ی شما منشعب می شوند. به شبکه ی خود به عنوان مجموعه ای از هر کسی که می شناختید، می شناسید و خواهید شناخت، نگاه کنید و به یاد داشته باشید که اقداماتی را در جهت طراحی و مانیتور کردن مستمر آن انجام دهید. مدام نقطه نظرات خود را به واحد بازاریابی تان در باب کیفیت مشتریانی که ممکن است، تأمین کننده باشند- به علاوه ی هر موضوع شایعی که در بازار با آن برخورد می کنید- منتقل نمایید.

برای بسترسازی بیشتر مشتریان، خود را همانند یک متخصص روابط عمومی در ارتباط با یکی از مشتریانتان تصور کنید. تماسهای تلفنی سرد با کمی برنامه ریزی، اولویت بندی و تمرین، می توانند به منبع قدرتمندی برای تجارت جدید شما تبدیل شوند. هدف نهایی کل فرایند مشتری بالقوه یابی، گذاشتن قرار ملاقاتی با مشتری بالقوه است. یکی از منابع موفقیت مشتری بالقوه یابی، داشتن سیستم SFA است که می تواند کل فرآیند را به طور مستمر ردیابی کند. اتوماسیون نیروی فروش یا (SFA)، طیف کاملی از کل فعالیت های فروش را- از جستجوی مشتریان بالقوه گرفته تا تمام راهی که به انجام و انعقاد یک فروش منجر می شود، در بر می گیرد. SFA تولید واسطه ها، مدیریت تماس ها و ارتباطات، آماده سازی و تهیه گزارشها و استعلام قیمت ها، مدیریت اسناد، تعیین وضعیت پروژه، تقویم ها، اطلاعات مشتریان، تاریخچه ی حساب، آدرس ها، برنامه های روزانه، ارتباطات پیگیری و آینده نگری و برنامه ریزی برای آینده را شامل می شود.

خوب است که درباره ی انعقاد فروش بیشتر، بسترسازی برای مشتری و بهبود خدمات رسانی به مشتری، افکار مثبتی در سر داشته باشید، اما این آرزوهای خوب باید به شکل اهداف درآید، به این معنا که باید معین، الویت دار و قابل سنجش باشد و با تاریخ ها، مهلت ها و ضرب الاجل ها، تعهدها و یک برنامه ی اجرایی تقویت شود.

موانع بسیاری ممکن است در هر نقطه ای در مسیر فروش، سر راه شما سبز شود، پس باید با آنها با انعطاف، خلاقیت و خونسردی برخورد کنید همه ی موانع سد راه شما نمی شود، برخی از آنها فرصت های واقعی را پیش رو خواهند گذاشت. هنگامی که مسئول حرفه ی خود هستید، باید جهت و اهداف حرفه ای خود را تعیین کنید و به قصد تحقق آنها اقدام به برنامه ریزی نمایید.

آسان ترین راه برای نیل به اهداف کلی فروش این است که برای کل مسئولیت های فروشتان اهداف پایه ای تعریف کنید (مثلاً تعداد تماسهای تلفنی هر روز). مهم نیست که اهداف فروش شما تا چه حد عملی، واقع گرایانه و قابل دسترس هستند، اگر انتظارات مثبتی درباره آنها نداشته باشید، در میانه ی راه کم خواهید آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*