ادبیات تبلیغ

ادبیات تبلیغ

هیچ یک از دو نویسنده تبلیغاتی، در مشی حرفه‌ای خود دارای روش واحدی نیست. گروهی از نویسندگان ۹۰درصد وقت نگارش خود را به نوشتن ده ها عنوان اختصاص می دهند و سپس نوشتن متن را آغاز می کنند. گروهی دیگر، نخست متن را نوشته، سپس عنوان را از لابه لای کلمه های متن استخراج می کنند. بسیاری از نویسندگان، پرونده ای مرکب از تمام آگهی ها منتشر شده را نگهداری می کنند و از عنوان های آنها هنگام خلق اثر خود الهام می گیرند

نویسندگانی در کمپانی های تبلیغاتی بزرگ به کار مشغولند، اغلب با سرپرست هنری شرکت در ارتباطند و با کمک او«مفهوم» را خلق می کنند؛ اما باور من این است که یک نویسنده حرفه ای بایستی خود را قادر به خلق عنوان ها، مفاهیم و ایده های خود باشد.

در اینجا به شما روش کار خود را نشان می دهم، شاید برای شما مفید واقع شود.

نخست، سه سوال را مطرح می کنم:

۱-مخاطب من کیست؟

۲-ویژگی های برجسته کالا کدامند؟

۳-چرا باید مایل به خرید این کالا باشد؟(مهمترین ویژگی این کالا برای مخاطب کدام است؟).

پس از آنکه پاسخ سوال سوم را دریافتیم، آنگاه به چگونگی عنوان و نکاتی که در آن متمرکز خواهند شد، دست خواهیم یافت. حالا دیگر موقع آن رسیده است که به سادگی و وضوح این ویژگی های خاص را  سازد. عنوان خود بیان کنم، به گونه ای که علاقه  مخاطب را برانگیخته، او را متمایل به دانستن نکات بیشتری سازد.

زمانی که مشغول نوشتن متن آگهی جدید برای کالایی که از مدتها قبل به بازار آمده است – هستم به پرونده آگهی ها ی قدیمی مراجعه کنید تا نکاتی را که برای فروش محصول در نظر گرفته شده اند، را دریابیم.

گاهی اوقات، زمانی که قادر به خلق یک عنوان جالب و جذاب نیستید، فهرستی از لغاتی را که مربوط به کالا هستند، را بنویسید؛ سپس آنها را در یکدیگر ادغام کرده، به عنوان تازه ای دست می یابیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*