مهندسی ذهن و ان ال پی در ارتباطات، بازاریابی و تبلیغات

مهندسی ذهن و ان ال پی در ارتباطات، بازاریابی و تبلیغات

مهندسی ذهن و ان ال پی در ارتباطات، بازاریابی و تبلیغات

بعضی ها فکر می کنند تبلیغات یعنی تنها عکس، پوستر، بیلبورد، تیزر، چاپ، مجله، روزنامه، شعار، پیام، برند و …

وقتی تبلیغات به این نقطه می رسد باید مرگ آن را اعلام کرد. تبلیغات، تبلیغات نیست. تبلیغات فراتر از آن است که فقط به شکل تبلیغات فکر شود.

اگر بخواهیم واقعیت را بدانیم تبلیغات باید بتواند ارزش کیفی وکمی ایجاد کند. ارزش های کمی وکیفی ایجاد شده در تبلیغات از جنبه های مختلف قابل بررسی است اما تبلیغات به زیاد تبلیغ کردن نیست به درست و خوب تبلیغ کردن است. یا به عبارتی تبلیغات به تبلیغات نیست به تبلیغات بدون مرز است. دیگر زمان آن گذشته است که فقط کسی بخواهد با چاپ پوستر و پخش تیزر مخاطبی جذب کند.

در دنیای پست مدرن مرز تمام علوم به هم می ریزد و هیچ چیز تمرکز خاصی ندارد چون مخاطبان نیز تمرکزی ندارند. مخاطبان در همه جا حضور دارند. از اینترنت گرفته تا خیابان و اتوبوس و حتی در خواب نیز می توان مخاطبان را پیدا کرد. مخاطبان نقش مهمی در تمامی برنامه های ارتباط بازاریابی دارند و ذهن مخاطبان و مهندسی ذهن آنها می تواند در فرآیندهای ارتباطی در تبلیغات و بازاریابی به اندازه عوامل دیگر بازاریابی اهمیت داشته باشد.

ان ال پی یا برنامه ریزی عصبی کلامی یا مهندسی اعصاب و کلام یا مهندسی ذهن از دانش هایی گسترش یافته در علم ارتباطات و تبلیغات است که امروزه به شدت مورد توجه قرارگرفته است. با توجه به اینکه امروزه برنامه ها و کمپین های تبلیغات همراه با برنامه های بازاریابی و کمپین های روابط عمومی اجرا می شوند اهمیت این موضوع بیشتر آشکار می شود.

هریک از مدیران، کارکنان، از منشی گرفته تا صندوق دار، راننده، آبدارچی و …. در واقع هر چیز در سازمان و شرکت، یک نوع تبلیغ متحرک است. همانطور که به گفته ی یکی از نظرپردازان, بازاریابی همه چیز است پس می توان گفت که همه چیز یک نوع تبلیغ است.

شرکت والت دیسنی لند روی کارکنان خود به عنوان بهترین رسانه های تبلیغاتی سرمایه گذاری می کند و تمامی کارکنان این شرکت بهترین تبلیغ کننده ها و اثر بخش ترین پیام ها و رسانه های ارتباطی هستند.

شرکت یونایتد ایرلاین که به تبلیغات فردی بسیار معتقد است فراگیری و کاربرد ان ال پی را برای تمامی کارکنان خود اجباری کرده است.

مدیر سایت «بای دات کام» سعی کرده است تمام سایت اینترنتی خود را بر اساس مهندسی ذهن و ان ال پی برنامه ریزی کرده و ارائه کند.

تمامی این موارد و نمونه های آن نقش و ضرورت مسائل مختلفی مانند مهندسی ذهن یا ان ال پی را در تبلیغات و ارتباطات نشان میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*