استفاده از اپلیکیشن های موبایل برای متفاوت سازی بازاریابی دیجیتال

قدرت اپلیکیشن های موبایل در متفاوت سازی بازاریابی دیجیتال

چه چیزی باعث می‌شود تا اپلیکیشن‌های موبایل به انتخابی هوشمند برای تجارت تبدیل شوند؟ همه چیز به آن ابزار درون جیب کاربر نهایی مربوط می‌شود که مشارکت و حفظ مشتریان را برای کسب و کارها ساده‌تر می‌سازد.

درحالی‌که رقبای شما برای بهبود تجربه وب سایت، تقویت زیرساختهای فناوری و تکمیل خدمات با کمک فناوری‌های مدرن تلاش می‌کنند، شما می‌توانید بسیاری از این کارها را تنها با یک اپلیکیشن موبایل انجام دهید. امروزه بخش اعظمی از تمامی تراکنش‌های تجارت الکترونیک از طریق موبایل صورت می‌گیرد. ۸۵ درصد از مشتریان ترجیح می‌دهند تا از اپلیکیشن موبایل به جای وب سایت استفاده کنند. اپلیکیشن‌های موبایل باعث شناخت بیشتر از برند می‌شوند. امروزه تعداد بسیار بیشتری از سرمایه گذارها از اپلیکیشن موبایلی هیبرید (با کمک ابزارهایی مانند RFID) برای کمپین های بازاریابی استفاده می‌کنند.

اپلیکیشن‌های موبایل باید به راحتی در زندگی روزمره کاربران وارد شوند و ویژگی‌های منحصر به فرد و یگانه‌ای داشته باشد به طوریکه خرید راحت‌تر و بی نقص‌تر انجام گیرد. مطمئن شوید که اپلیکیشن موبایل شما دارای ویژگی‌هایی است که باعث تشویق خرید شده و درآمد را افزایش می‌دهد. مسئله مهمی که باید به خاطر سپرده شود این است که مشابه با تمامی تصمیمات تجاری، مزیت داشتن یک اپلیکیشن باید از هزینه طراحی و نگهداری آن بیشتر باشد. همه چیز در این فرآیند به موقعیت خاص و ویژه شما بستگی دارد.

امروزه ابزارهای قابل حمل به بخشی مهم از زندگی انسان‌ها تبدیل شده در نتیجه اپلیکیشن‌ها در آنها ادغام می‌شوند. بازاریابی دیجیتال دیگر فقط به واکنش صرف معطوف نمی‌شود. به عبارت دیگر، بازاریابی با کمک اپلیکیشن موبایل باید فرای عرف‌های معمول و قراردادی باشد. تمامی این حقایق به ما در تعیین آینده بازار دیجیتال کمک می‌کنند. در حال حاضر همه چیز وارد موبایل شده و وقت آن رسیده تا کسب و کارها به سمت آن حرکت کنند.

تمامی این ابزارها که در دسترس شما قرار گرفته‌اند؛ اپلیکیشن موبایل یا نرم افزار موبایل نام دارند که ممکن است براساس نوع سیستم عامل یک گوشی همراه، برای اجرا نیازمند بستر و سیستم عامل مورد نیاز خود باشند. یک اپلیکیشن موبایل ممکن است بر پایه سیستم عامل اندروید باشد که در این حالت به این نرم افزار اصطلاحاً اپلیکیشن موبایل اندروید می‌گویند، یا ممکن است سیستم عاملی که این نرم افزار را مدیریت میکند برپایه IOS باشد که در این حالت به آن اپلیکیشن IOS می‌گویند. امروزه برای دیگر سیستم عامل‌ها همانند ویندوز فون، بلک بری، جاوا، سیمبین و غیره نیز اپلیکیشن‌هایی بسته به نوع بستر سیستم عامل طراحی شده است.

قدرت اپلیکیشن های موبایل در متفاوت سازی بازاریابی دیجیتال

توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل، همانطور که سعی کرده اند براساس دستگاه‌های مختلف ورژن‌های متفاوتی از نرم افزار را ارائه دهند، برای سیستم عامل‌های مختلفی که ممکن است بر روی موبایل به کار رود نیز سعی می‌نمایند به ساخت و طراحی ورژن‌های مختلفی از یک اپلیکیشن موبایل بپردازند.

دلایل مهم بودن اپلیکیشن‌های موبایل برای کسب و کارتان

همیشه در چشم بودن

امروزه کاربران ساعات زیادی از شبانه روز را به استفاده از موبایل اختصاص می‌دهند. تعداد اپلیکیشن هایی که همیشه توسط کاربران استفاده شوند چندان زیاد نیست. اگر اپلیکیشن شما جذابیت زیادی داشته باشد و برای شرکت هم سودآور باشد، احتمال دانلود آن خیلی زیاد خواهد بود. برای این منظور باید حواستان باشد که ساختار و جلوه اولیه اپلیکیشن بسیار جذاب باشد. ذهن انسان همیشه دنبال جذاب ترین‌هاست و داشتن اپلیکیشنی با قدرت دید فراوان به شما کمک می کند تا چشم کاربر را در هر بار جستجوی اطلاعات در موبایل به خودتان جذب کنید.

کانال مستقیم بازاریابی

دو عامل وجود دارد که داشتن یک اپلیکیشن موبایل را به یک سرمایه ارزشمند بازاریابی تبدیل می‌سازد. اولاً، این شانس را به شما می‌دهد تا همیشه با مخاطبنتان باشید. دوماً، برای بازاریاب‌ها یک ابزار مستقیم تعامل با مشتریان فراهم می‌نماید. با کمک اپلیکیشن، بازاریاب‌ها یک قدم به شکار مشتری نزدیک‌تر میشوند. به این طریق، بازاریاب‌ها نه تنها می‌توانند در مورد محصولات جدید به مشتریان خبر دهند، بلکه پیغام‌هایی را در مورد محصولات احتمالی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. در واقع اپلیکیشن به بازاریاب‌ها این امکان را می‌دهد تا هر زمان و هر جا که بخواهند محصولات جدید خود را در برابر چشمان مشتریان قدیمی و جدید به نمایش بگذارند. این روند به بازاریاب‌ها این قدرت را می‌دهد که همیشه مشتریان را مثل یک طعمه در چنگ داشته باشند و از کمترین فرصت برای تبلیغ محصولات جدید و نوین بهره ببرند.

بهبود راهبردها

فارغ از نوع تجارتی که دارید، مشتریان فعلی شما در نقطه‌ای به شما میرسند. با استفاده از اپلیکیشن موبایل در روند بازاریابی و ارتباطات، این کار برایتان ساده تر خواهد شد. با دسترسی به اپلیکیشن، مشتریان قادر به شناسایی محصولات و خدمات موجود بدون تماس خواهند بود. این کار باعث می شود تا همه چیز برای مشتریان ساده تر شود.

ارزش وفاداری مشتری

قدرت اپلیکیشن موبایلی شما می‌تواند یک ابزار فوق العاده برای تولید ارزش مشتری باشد. برای این منظور روش‌های زیادی وجود دارد. برای نمونه، فراهم سازی فرصتی برای مشتریان برای مرور پاداش‌ها از طریق اپلیکیشن موبایل یا کمک به مشتریان برای تعیین محل یک مغازه خرده فروشی برای خرید محصولات مورد علاقه.

روش‌های زیادی برای ساخت ارزش وفاداری بلند مدت مشتری وجود دارد. وفادارسازی مشتری به شما در بازگرداندن مشتری کمک شایانی خواهد کرد.

پاسخگویی بهتر

اپلیکیشن‌های موبایل روند پاسخگویی به مشکلات مشتریان به روشی سریعتر و موثرتر را امکان پذیر ساخته‌اند. این اپلیکیشن‌ها قابلیت ردیابی تقاضاهای مشتریان و دسترسی به اطلاعات مشتریان رافراهم می آورند. امروزه قرارگرفتن در میان دیگر رقبا یکی از بزرگ ترین چالش‌های پیش روی بازاریاب ها به شمار میرود. سرمایه گذاری در ابزار بازاریابی موبایل مثل اپلیکیشن به شما در غلبه بر این مشکل کمک خواهد کرد. با این حال افراد زیادی هستند که در مورد ابزارهای مورد نیاز در درون این اپلیکیشن ها با مشکل روبرو می شوند.

برای رسیدن به این هدف، باید اپلیکیشن خودتان را با نیازهای شخصی مشتریان هماهنگ کنید. بعضی از مواردی که یک کاربر در زمان دانلود یک اپلیکیشن مد نظر قرار می دهد عبارتند از شخصی سازی، جستجوی بی نقص و تجربه بدون دردسر صفحات مختلف. بنابراین باید مطمئن شوید که اپلیکیشن موبایل شامل تمامی ویژگی‌های سفارشی است تا اینکه با نیازها و اولویت‌های مشتری هماهنگ گردد. همچنین سیستم گردش ساده ای را برای اپلیکیشن طراحی کنید تا اینکه محتوا و اندازه صفحه مناسب باشد.

از سوی دیگر فرآیندهای ثبت نام در اپلیکیشن‌های موبایل نباید چندان طولانی باشد. برای مثال با کمک یک شماره موبایل یا حتی یک آدرس ایمیل. بسیاری از اپلیکیشن ها به کاربران این امکان را می دهند تا اطلاعات را برای مصارف آتی نیز ذخیره نمایند.

اپلیکیشن موبایل و پیشبرد بازاریابی دیجیتال

قدرت اپلیکیشن موبایل در بازاریابی بسیار زیاد است و مزایای متعددی برای این حوزه به دنبال دارد، از جمله:

  • کاهش هزینه: هزینه بازاریابی دیجیتال با کمک اپلیکیشن موبایل بسیار کمتر از دیگر تبلیغات مرسوم است.
  • انعطاف پذیری: با کمک اپلیکیشن موبایل انعطاف‌پذیری بازاریابی دیجیتال بیش از پیش می‌شود و به این طریق رقبای سنتی در حوزه بازاریابی به راحتی کنار زده می‌شوند.
  • نتایج قابل اندازه‌گیری: با کمک اپلیکیشن موبایل، بازاریابی دیجیتال به راحتی می‌تواند تعداد مشتریان، میزان بازدیدها یا کلیک بر روی قسمتی خاص از برنامه را تشخیص دهد. به طور مثال درتبلیغات رادیویی یا تلویزیونی به سختی می‌توانید تعداد شنوندگان یا بیننده ها را تخمین بزنید.
  • صرفه جویی در زمان: با کمک اپلیکیشن موبایل زمان مورد نیاز برای بررسی گزینه‌های مختلف و خرید به شدت کاهش می‌یابد و به این طریق مشتری زمان خود را برای انجام کارهای دیگر اختصاص می‌دهد.

نکات مهم در طراحی اپلیکیشن موبایل

برای طراحی اپلیکیشن هایی که قادر به فعالیت در موبایل باشند، باید محدودیت های نرم افزاری و ویژگی های خاص این دستگاه ها را مورد توجه قرار داد. دستگاه‌های موبایل با باتری کار می‌کنند و پردازنده‌های ضعیف تری نسبت به رایانه‌های شخصی دارند و همچنین از ویژگی های بیشتری مانند تشخیص مکان و دوربین برخوردار هستند. توسعه دهندگان همچنین به دلیل رقابت شدید در نرم افزار تلفن همراه و تغییر در هر یک از سیستم عامل‌ها ، باید طیف گسترده ای از اندازه صفحه نمایش، مشخصات سخت افزاری و تنظیمات را در نظر بگیرند. توسعه اپلیکیشن های موبایل نیاز به استفاده از محیط هایی تخصصی دارد که در آنها روند طراحی و پیشبرد به شکل یکپارچه و منظم است. اپلیکیشن‌های تلفن همراه برای اولین بار در محیط توسعه با استفاده از شبیه ساز مورد آزمایش قرار می‌گیرند و از آزمایش‌های میدانی استفاده نمی شود. شبیه سازها راهی ارزان و مقرون به صرفه برای آزمایش اپلیکیشن هایی هستند که بر روی موبایل ها نصب می شوند.

طراحی واسط کاربری مناسب و کاربردی نیز از ضروریات میباشد. واسط کاربرموبایل یک بخش نمایش گرافیکی بر روی موبایل است که به کاربر این امکان را می دهد تا از اپلیکیشن ها، محتوا و ویژگی های موبایل به خوبی استفاده کند. ضروریات طراحی واسط کاربرموبایل کاملاً متفاوت از ضروریات کامپیوترهای شخصی است. اندازه صفحه کوچکتر و کنترل لمسی صفحه باعث می شود تا ملاحظاتی خاص در طراحی واسط کاربر به وجود آید. در واسط موبایل، آیکون‌ها به شکل گسترده استفاده می شوند و بخش‌های کنترلی معمولاً به طور خودکار مخفی می شوند.

آرایش بندی اطلاعات، دستورها و محتواها در یک اپلیکیشن باید انعکاس دهنده قدرت سیستم عامل در داخل موبایل باشد. با وجود تشابه بعضی از اپلیکیشن‌ها، طراح واسط باید مراقب باشد که ویژگی های هر اپلیکیشن را جداگانه در واسط مد نظر قرار دهد. از سوی دیگر نحوه دسترسی به اپلیکیشن ها و بخشهای کنترل باید در طراحی واسط مد نظر قرار گیرد. در این روند، باید آیکون هر اپلیکیشن به گونه ای در واسط طراحی شود که در زمان استفاده مشکلی برای کاربر رخ ندهد. اندازه پنجره محتوا در واسط باید در بزرگترین حالت باشد. در صفحه های کوچک، واسط کاربر نباید کل صفحه را در بر بگیرد. باید حواسمان جمع باشد که هدف یک واسط کاربر در موبایل، ساده سازی استفاده از محتوا و اپلیکیشن‌هاست. علاوه براین تعداد کنترلها و دستورات به نمایش در آمده در هر بار استفاده از موبایل باید به گونه ای باشد که مشکلی در روند استفاده کاربر رخ ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*