اصل مدل سازی و فرآیند مدل سازی در مهندسی ذهن و ان ال پی در بازاریابی، تبلیغات و ارتباطات

مدل سازی و فرآیند مدل سازی در مهندسی ذهن و ان ال پی در بازاریابی، تبلیغات و ارتباطات

مدل سازی و فرآیند مدل سازی در مهندسی ذهن و ان ال پی در بازاریابی، تبلیغات و ارتباطات

مهندسی ذهن و ان ال پی در تبلیغات اینترنتی

شرکت های بزرگی هستند که خواسته یا ناخواسته از اصول مهندسی ذهن و ان ال پی در امور خود استفاده کرده و به موقعیت های بزرگی دست یافته اند. بای دات کام به جای فروش کالا، ارتباط می فروشد این سایت با ترفندها و ارتباطات خاصی بر ذهن مخاطبان نفوذ کرده و به جای فروش کالا و محصول آنچه را که ذهن مخاطبان تشنه آن است می فروشد.

بازاریابی هیپنوتیزمی[۱] و تبلیغات هیپنوتیزمی[۲]

هیپنوتیزم، بهترین و سریع ترین راه دسترسی به ضمیر ناخودآگاه می باشد. ولی این تنها یکی از کاربردهای هیپنوتیزم می باشد.

هیپنوتیزم، از حدود دو قرن اخیر کشف گردیده است، نظریات متفاوتی از ماهیت هیپنوتیزم و نحوه پیدایش آن توسط متخصصان ارائه شده که در زیر عمده ترین آنها بررسی می شود:

هیپنوتیزم کلمه ای است که از واژه یونانی «هیپنوز» به معنی خواب گرفته شده و تعاریف مختلفی برای آن در نظرگرفته شده است، مانند «بازگشت به سیر قهقرایی» یا «تمرکز فوق العاده ذهن» و یا «خواب مصنوعی بر اثر تلقین» و … که به دو نوع خود هیپنوتیزم و دگر هیپنوتیزم تقسیم می شود.

علاوه بر این تعاریف می توان گفت که هیپنوتیزم، برقراری ارتباط مستقیم و قابل کنترل آگاهی ظاهری یا « ضمیر خودآگاه» با قسمتی دیگر از اگاهی انسان به نام «ضمیر ناخودآگاه» است که با ایجاد شرایط خاصی مقدور می شود.

امروزه روش های انواع هیپنوتیزم به صورت علمی و آکادمیک طبقه بندی شده و توسط استادان و دانشمندان این علم، برای مقاصد گوناگون به کار می رود. برخی از اصول مهندسی ذهن و ان ال پی می تواند راهنمای خوبی برای بازاریابی، تبلیغات و ارتباطات هیپنوتیزم می باشد.

اصول مهندسی ذهن و ان ال پی در بازاریابی، تبلیغات و ارتباطات

ان ال پی چارچوبی علمی برای هدایت ذهن مخاطبان در بازاریابی و فروش است که باعث می شود با پیام ها، رسانه ها و کانال های ارتباطی روحیات، اعصاب، شعارها، مذاکرات، رفتارها، نگرش ها، نظرات، افکار و حرکات مشتریان را به مسیر صحیح هدایت کنیم.

۱– اصل مدل سازی

مدل سازی یکی از اصلی ترین و مهمترین اصول ان ال پی است. این اصل می گوید تمامی انسان ها دارای سلسله اعصاب مشابهی هستند، بنابراین در جهان هر کس قادر باشد کاری را انجام دهد، بقیه انسان ها نیز اگر مغز و اعصاب خود را دقیقاً مانند او اداره نمایند، می توانند همان کار را انجام دهند.

در بحث ارتباطات و تبلیغات نیز اگر پیام ها و رسانه ها با توجه به سلسله اعصاب مخاطبان برنامه ریزی شده و مدل سازی شود می تواند اثر بخشی اولیه خود را حفظ کرده و گروه های بزرگی از مخاطبان هدف را به سوی خود جذب کند.

به عبارت دیگر منظور از مدل سازی تبلیغات یا ارتباطات در ان ال پی، فرآیند سازگاری رفتارها، زبان، استراتژی ها و عقاید به منظور «ایجاد مدلی است از آنچه تبلیغات و ارتباطات می تواند بر ذهن انجام دهد.» مدل سازی زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که بتوانیم به طور سیستماتیک نتایج رفتاری مشابهی، از آنچه که آن را مدل کرده ایم، دریافت نمائیم.

نکته کلیدی دیگر در جهت درک ارتباط دیدگاه مدل سازی با سیستم ان ال پی، این است که این روش تا حد زیادی براساس ساختار و ترتیب اجزاء میباشد. در این رویکرد با قابلیت ها و ابزارهای ذهنی – روانی می توان همانند اجزاء تشکیل دهنده یک ساختمان هوشمند که به موثرترین صورت به دور هم جمع شده اند کارکرد.

ان ال پی روش هایی را در اختیار متخصصان تبلیغات و ارتباطات قرار میدهد تا در پیام رسانی تواناتر باشند افکار، احساسات و اعمال را مهار کرده و بهتر بتوانند به نتایج خود دست یابند.

آنچه ان ال پی را از رشته های دیگر متمایز می کند، تمرکز آن بر الگوسازی است.

فرآیند مدل سازی

  1. رفتار، پیام، رسانه، مخاطب، مهارت یا پدیده مورد نظری را که احتیاج دارید تشخیص دهید.
  2. مدل مناسبی برای رسانه، پیام، رفتار، مهارت یا پدیده مورد نظر پیدا کنید.
  3. خصوصیات دلخواه پیام و کالای خود را در آن فرد یا پدیده مطالعه نمایید.
  4. توالی حرکات یا رخدادهایی که منجر به آن مهارت، رفتار یا پدیده می شود را یادداشت کنید.
  5. حال تمامی آن پدیده ها را برای پیام و مخاطب خود درنظر بگیرید و همچون او رفتار کنید.
  6. سعی کنید با آن الگو یکی شوید
  7. یکبار مدل را مجدداً مرور ذهنی نمایید
  8. تمرین را ادامه دهید تا نتیجه حاصل شود البته می توانید تصحیح هایی هم انجام دهید.
  9. به استهلاک نتیجه توجه کنید. وقتی که احساس کنید دیگر بیش از این هر چه تلاش می کنید نتیجه نمی گیرید در این زمان خلاقیت ذاتی خود را به کار اندازید.
  10. اگر می خواهید از رفتار خاصی الگو برداری کنید لازم است به همان ارزش هایی معتقد باشید که الگوی شما به آن باور دارد.

[۱]. Hypnotic Marketing

[۲]. Hypnotic Advertising

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*