بازاریابی بین الملل

بازاریابی بین الملل

شرکت های فراملیتی، بنگاه های بزرگ صنعتی و تجاری هستند که حیطه فعالیت آنان از محدوده کشور متبوعشان فراتر رفته و با تأسیس شعب در خارج از سرزمین اصلی خود به فعالیت اقتصادی و تولیدی می پردازند معمولاً بخش عمده ای از عملیات شرکت های فراملیتی در خارج از کشور مبدأ صورت می گیرد و سهم بازارهای خارجی آنان در مقایسه با بازار داخلی به مراتب بیشتر است.

این شرکتها دارای خصوصیاتی هستند از جمله:

اولین ویژگی وسعت آنهاست. در سال ۱۹۹۲ براساس آمار سازمان ملل متحد، تعداد ۳۵۰۰۰ شرکت فراملیتی در جهان به فعالیت اشتغال دارند. این شرکت ها در حدود ۱۷۰۰۰۰ شخصیت حقوقی تابعه خارجی را تحت پوشش داشته و مجموعاً ۴۶ میلیون نفر را در خدمت دارند.

ویژگی دوم تمرکز همبستگی آنهاست. ادغام و به هم پیوستن شرکت ها فرا ملیتی در جهان سرمایه داری مد روز است.

سومین ویژگی گسترش فعالیت های آنها چه در خطوط تولید و چه در کشورهاست. تولید متنوع و عملیات جهانی به معنای انعطاف پذیری زیاد، مدیریت و عدم وابستگی دارایی های شرکت به یک محصول و یا یک شرکت است.

ویژگی چهارم، بکارگیری آخرین فناوری توسط آنهاست. این شرکت ها در مقایسه با سایر شرکتها در مقایسه با سایر شرکت ها، منابع بیشتری را به تحقیق و توسعه اختصاص می دهند و اکثراً محصولات جدید را در اقتصاد عرضه می نمایند.

ویژگی پنجم، بهره گیری آنان از کارآمدترین نیروی انسانی است. این شرکت ها علاوه به بکار گرفتن نخبگان با نفوذ سیاسی و نظامی در بخش مدیریت صنایع خود، کارکنان خود را جهت بهره وری بالاتر با علوم و دانش جدید آشنا می سازند.

ششمین ویژگی، برخورداری آنها از منابع و امکانات گسترده اطلاعاتی است. اغلب این شرکت ها در ساختار سازمانی خود، تشکیلات ویژه ای پیش بینی کرده اند که مسئولیت اداره نظام اطلاعاتی شرکت را به عهده دارند.

ویژگی هفتم، تمرکز قدرت در مراکز فرماندهی جهانی شرکتهاست. در تمامی این شرکت ها، قدرت تصمیم گیری راهبرد، در دست گروه کوچکی از مدیران ارشد متمرکز است و ابزار اصلی این قدرت، کنترل مالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*