تبلیغات از تئوری تا عمل

تبلیغات از تئوری تا عمل

عصر فناوری، برای انسان های درگیر در زندگی ماشینی، دستیابی به یک ارتباط توأم با عواطف و احساسات و ارضای نیازهای عاطفی را به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل کرده است، و برای بازاریاب هایی که تیزبینانه همه ی تحولات پیرامون خود را برای کسب یک موقعیت مناسب کنکاش می کنند، شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد. با توجه به این نکته که امروزه مشتریان به شدت زیر بمباران تبلیغاتی شرکت های مختلف قرار دارند، و به طور معمول روزانه هزاران تبلیغ و پیام بازرگانی را دریافت می دارند، انتخاب به چه صورت خواهد بود. مشتریان خسته از تبلیغات مختلف، کدام محصول و خدمت را انتخاب خواهند کرد؟ داشتن یک تجربه ی خرید مثبت و یک احساس خوشایند از فرایند خرید، چه میزان در این انتخاب موثر خواهد بود؟ این همان کاربرد عاطفی و احساس در بازاریابی امروز است.

سازمان ها و شرکت های نوآور و یادگیرنده، باید  در تدوین استراتژی های بازاریابی خود به جنبه های عاطفی مشتریان نیز توجه کافی مبذول دارند. فلسفه بازاریابی وعلت وجودی آن، خلق مشتریان سودمند و ایجاد مشتری وفادار است و تبلیغات به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی، سعی در انتقال همین رویکرد و نگرش به مخاطبان و مشتریان هدف خود دارد؛ بنابراین اگر از این دیدگاه به بازاریابی و تبلیغات نگاه افکنیم، درخواهیم یافت که همه ی تلاش سازمان باید در جهت جلب وفاداری و حفظ مشتریان باشد؛ البته این نباید فقط به عنوان شعار، بلکه هسته ی مرکزی فعالیت های سازمان ها واقع شود.

در دنیای رقابتی حاضر، ما با تغییرات سریع علائق و خواسته های مشتریان روبرو هستیم؛ اکنون این سوال پیش می آید که در چنین شرایطی، چگونه می توان، مشتریان را در کنار سازمان نگاه داشت و آنها را از دستبرد رقبا دور کرد؟ اگر سیر تکاملی شرکت نگاهی بیفکنیم، مراحل زیر را در آنان مشاهده خواهیم کرد.

  1. مرحله دادو ستد؛
  2. تمایزکالا؛
  3. خدمات مشتریان؛
  4. قسمت بندی بازار مشتری؛
  5. مرحله ی پایگاه اطلاعاتی مشتری منفرد.

همانطور که در این سیر مشاهده می گردد، جهت گیری ها کم کم در سیر تکاملی به سمت مشتری منفرد سوق یافته و شناخت کامل او در رأس قرار گرفته است. شناخت کامل از مشتری، سازمان را با کلیه ی علائق و سلائق وی آشنا ساخته، و شرکت را در مسیر برقراری یک ارتباط موثرتر با او یاری می دهد. در این میان، تبلیغات، ارتباطی است که برای تداوم آن باید به جنبه های عاطفی نیز پرداخته شود. برای درک بهتر این مفهوم، می توان به این موضوع اشاره کرد، که هیچ رابطه‌ی به سادگی بدون مفهوم اعتماد تداوم نخواهد داشت. این درحالی است که اعتماد نیز یک جنبه ی عاطفی و احساسی و روانشناسی است؛ پس در واقع می توان گفت که حتماً یک جزء عاطفی در همه ی روابط موفق با مشتریان وجود دارد.

 

طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی شرکت خود را به گروه کلید بسپارید، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*