آزمون های مهارت ها و دانش شغلی

آزمون های مهارت ها و دانش شغلی

آزمون استاندارد گوناگونی هم وجود دارد که مهارت های خاص شغلی و یا حوزه دانش شغلی را اندازه گیری می کنند. نمونه آزمون های شغلی برای کارگران دفتری عبارتنداز: آزمون های استاندارد تایپ کردن و یا سایر آزمون های ویژه مهارت های اداری مانند غلط گیری و مقابله نوشته ها، بایگانی کردن الفبائی و… برای مثال آزمون های جاد سری آزمون هایی هستند که مهارت وابسته به استفاده و کاربر کامپیوتر از جمله پردازش لغات، برنامه های صفحه آرائی، ومدیریت پایگاه داده را اندازه گیری می کند.

یک نوع خاص آزمون مهارت شغلی استفاده از نمونه های کار می باشد که توانائی متقاضی را در انجام نمونه های کوچک ضروری در یک شغل پر اهمیت اندازه گیری می کند. نمونه های کار به صورت آزمون ساخته شده اند که تحت شرایط یک آزمون استاندارد اجرا و بر مبنای مقیاس های از قبل تعیین شده نمره گذاری می شوند. حسن آنها این است که دقیقاً به شغل مورد نظر وابسته هستند. یک عیب این آزمون ها این است که تنظیم نمونه های کار معمولاً بسیارگران است و نیازمند صرف وقت زیادی برای اجرا می باشند. یک مثال آزمون نمونه کار که برای متقاضیان مشاغل فروشندگی به وجود آمده است مشارکت در کارهای مربوط به یک فروشگاه غذاهای حاضری در پارک می باشد. این آزمون از داوطلبان می خواهد که در مغازه مسئولیت دریافت و پرداخت پول، خرد کردن پول های درشت، پر کردن گزارش ها، صدا کردن کسی با بلندگو، و… بخشی از وظایف مربوط به آن شغل را انجام دهند. این نوع آزمون علاوه بر اینکه به عنوان یک شیوه موثر غربالگری پذیرفته شده است نمایش واقع گرایانه شغلی است که به متقاضیان به صورت عملی نشان می دهد که آن شغل به چه توانائی هایی احتیاج دارد.

آزمون های دانش شغلی ابزاری هستند برای سنجش اطلاعات خاصی که برای انجام بعضی از مشاغل ضروری می باشند. برای مثال، یک آزمون دانش شغلی برای پرستاران یا پیراپزشکان باید شامل سوالاتی باشد که با فوریت های پزشکی سروکار دارد. یک آزمون شغلی برای یک اوپراتور کامپیوتر درباره سیستم های کار و مراحل عمل کامپیوتر سوال مطرح می کند.

 گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*