تجزیه و تحلیل کسب و کار و تبدیل داده ها به بینش های کسب و کار

به حداکثر رساندن مزیت رقابتی با تجزیه و تحلیل کسب و کار مبنی بر داده ها

حفظ و گسترش مزیت رقابتی در محیط امروز، حول محور توانایی کسب بینش های تجاری از داده ها برمی گردد. تجزیه و تحلیل کسب و کار، داده ها را به بینش عملی تبدیل میکند که به سازمان شما اجازه میدهد تا تصمیمات دقیق تر و آگاهانه تری را در زمان مناسب و در مکان مناسب اتخاذ نمایند. در حقیقت میتوان گفت که تجزیه و تحلیل کسب و کار ابتدا با به کارگیری متدهای خاصی به گردآوری اطلاعات و تشخیص ضعفهای یک کسب و کار می پردازد و سپس راه حل‌هایی را متناسب با آن کسب و کار ارائه میدهد. شاید بگویید شما هم هر روز به موضوعات مختلف مرتبط با کسب و کارتان فکر میکنید و در حال تجزیه و تحلیل کسب و کارتان هستید. درست است، این کار شما هم تجزیه و تحلیل کسب و کار میباشد. اما تفاوتی که متخصصان تحلیل کسب و کار با شما دارند این است که اولاً آنها آشنایی کامل با متدهای روز دنیا برای تحلیل کسب و کار دارند و ثانیاً برای تحلیل هایشان از منابع اطلاعاتی وسیعی استفاده میکنند.

چه در ردیابی عملکرد و چه در کسب دیدی ۳۶۰ درجه درباره مشتری، بهینه سازی کسب و کار، هدایت عمل و مدیریت ریسک، گروه کلید می تواند به شما در دستیابی به مزایای رقابتی کمک کند و این کار را از طریق پیوند تخصص عمیق با فن آوری های مناسب، انجام می دهد که طی سالها تجربه، تخصص های لازم را در این زمنیه به دست آورده است. تجزیه و تحلیل کسب و کار و تبدیل داده ها به بینش های کسب و کار، اگر به درستی صورت گیرد منجر به جذب مشتری، افزایش فروش و حفظ مشتریان فعلی خواهد شد و این امر در نهایت منجر به رشد سازمان می گردد.

روشهای تجزیه و تحلیل کسب و کار

MOST: این روش از ماموریت (Mission)، هدف (Objective)، استراتژی (Strategy) و تاکتیک (Tactics) ساخته شده است. بر اساس این روش تحلیلگر کسب و کار ابتدا بررسی میکند که ماموریتها و اهداف چه چیزهایی هستند و سپس بررسی میکند که آیا استراتژیها و تاکتیکها  توانایی برآورده کردن ماموریتها و اهداف مشخص شده را دارند یا نه. تعریف هر یک از این اصطلاحات به شکل زیر میباشد:

ماموریت: همان علت وجود داشتن یک کسب و کار میباشد که به عنوان مهمترین هدف هر کسب و کار هم شناخته میشود.

هدف: مجموعه ای از مقاصد است که میخواهیم به آنها برسیم تا در نهایت به ماموریت مورد نظرمان دست پیدا کنیم.

استراتژی: نقشه راهی است که نشان میدهد چگونه میخواهیم به اهداف تعیین شده برسیم.

تاکتیک: روشهای عملی هستند که در مسیر رسیدن به اهداف به کار میگیریم.

روش اجرای تحلیل MOST به این شکل است که تحلیلگر به دقت و به شکل مستمر بررسی میکند که ماموریتهای تعیین شده حتماً به وقوع بپیوند. برای دست یافتن به ماموریت طبیعتاً باید اهداف کوچکتری که تعیین شده به درستی تعیین شده باشند و استراتژیهایی که برای رسیدن به این اهداف طرح ریزی شده اند کارآمد باشند. خود استراتژیها هم فقط در صورتی میتوانند موفقیت آمیز باشند که روشهای به کار گرفته شده برای اجرای آنها موثر باشند. بنابراین تحلیل گر کسب و کار به تاکتیکها نظارت دارد تا استراتژیها به درستی پیش بروند و به استراتژیها نظارت دارد که اهداف به وقوع بپیوندند تا نهایتاً ماموریت سازمان برآورده شود.

PESTLE: این تحلیل بر مبنای بررسی جامع عوامل بیرونی ساخته شده است. تحلیلهای سیاسی (Political)، اقتصادی (Economic)، اجتماعی (sociological)، تکنولوژیک (Technological)، قانونی (Legal) و محیطی (Environmental) به تحلیلگر کمک میکنند تا تشخیص دهد که در هر زمان یک کسب و کار به چه تغییراتی نیاز دارد و با چه فرصتها و تهدیدهایی در آینده روبرو خواهد شد.

SWOT: روش MOST بیشتر رویکردی درونگرا داشت به این معنی که درون سازمان را مورد بررسی قرار میداد و از طرف دیگر روش PESTLE رویکردی برونگرا داشت و تحلیل را بر مبنای عواملی که خارج از کنترل سازمان بودند انجام میداد. بر خلاف این دو روش، SWOT هم به عوامل بیرون از سازمان میپردازد و هم به عوامل درون سازمان. عوامل درون سازمان ضعفها و قوتهای هر سازمان هستند که باید با جمع آوری داده های مورد نیاز به درستی شناسایی شوند. عوامل برون سازمان تهدیدها و فرصتهایی هستند که هر محیطی در زمان خاصی ارائه میدهد. تحلیلگر تلاش میکند تا از نقاط قوت هر کسب و کار برای بهره برداری از فرصتهای محیطی استفاده کند تا به این شکل باعث رشد کسب و کار بشود.

اقدام بر روی داده ها

پیاده سازی قابلیتهای پیشرفته ردیابی با استفاده از شاخصهای کلیدی عملکرد صورت میگیرد که شما را قادر میسازد تا اهداف استراتژیک را هماهنگ کنید، عملکرد را بهتر نظارت نمایید، بینشهای کسب و کار را توسعه دهید و با قدرت به حرکت در آیید.

دیدی ۳۶۰ درجه از مشتری به دست آورید

دیدی ۳۶۰ درجه و جامع از مشتری ایجاد کنید تا سازمانتان بتواند تصمیمات را در زمان واقعی و با آگاهی اتخاذ نماید تا بینشهای کسب و کار بهینه شود، تعامل با مشتری افزایش یابد و ارزش به حداکثر برسد.

تجزیه و تحلیل کسب و کار | تبدیل داده ها به بینش های کسب و کار

دقیقاً مشخص کنید که سازمان شما در کدام بخشها میتواند موثرتر باشد

اثربخشی ابتکارات، تأثیر و ROI را با مدلهای پیش بینی و تحلیلی اندازه گیری کنید تا بتوانید مکان و چگونگی بهبود سازمانتان را دقیق تر نشان دهید.

مقررات و وظایف را رعایت نمایید تا بتوانید ریسک را مدیریت کنید

بار سیستم نظارتی سازمان خود را از طریق سیستمهای کاملاً آزمایش شده ای کاهش دهید که باعث افزایش سازگاری و به حداقل رساندن نقاط شکست میشود و از فرآیندهای اثبات شده و روشهایی مانند تشخیص زودهنگام، نظارت بر رویداد و ردیابی برای مدیریت موثر، برقراری ارتباط و مطابقت با مقررات و تعهدات استفاده نمایید.

مشاوران گروه کلید بدون استثنا دارای مدرک دکتری هستند و تجربه فعالیت در صنعتهای گوناگون و مواجهه با چالشهای انواع کسب و کارها را دارند. جهت مشاوره تلفنی یا حضوری در حوزه تجزیه و تحلیل کسب و کار با گروه کلید تماس بگیرید.

  • مبلغ مشاوره به مدت یک ساعت: ۵۰۰ هزار تومان
  • مبلغ مشاوره به مدت نیم ساعت: ۲۵۰ هزار تومان

مشاوران گروه کلید (KSYKG) راهکارهایی اجرایی برای چالشهای پیش روی کسب و کارها ارائه میکنند و در اجرای راهکارها و تحلیل نتایج به دست آمده نیز در کنار شما خواهند بود.


همین حالا با ما تماس بگیرید و از مشاوره گروه کلید بهره مند شوید.