نوشتن طرح بازاریابی تجاری یا برنامه بازاریابی یا Marketing Plan

طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن چیست؟

ورود به بازار برنامه می خواهد. بدون هدف گذاری مناسب هیچ کمپین بازاریابی موفق نخواهد بود. هر قدر برنامه بازاریابی حرفه ای تر نوشته شده باشد، بیشتر به اهداف خود دست پیدا می کند. استراتژی راه رسیدن به هدف تعریف شده است. پس در برنامه بازاریابی ابتدا باید هدف را مشخص کنید. سپس برای رسیدن به آن هدف استراتژی مناسب را تدوین و اجرا کنید. برنامه بازاریابی سراسری در مورد استراتژی بازاریابی برای تسخیر بازار هدف است. داشتن یک برنامه بازاریابی حرفه ای، می تواند یک مزیت رقابتی باشد. پس درنگ نکنید. برای نگارش یک برنامه مدون و حساب شده با یک تیم حرفه ای در امر بازاریابی مشاوره کنید. ما به شما کمک می کنیم تا برنامه ای تدوین کنید که مناسب و شخصی سازی شده برای سازمان شما باشد.

هر سازمانی با توجه به نوع فعالیت خود و حیطه عمل خود نیازمند یک برنامه شخصی سازی شده است. نمی توان یک برنامه بازاریابی از اینترنت دانلود کرد و از آن تقلید کرد. جلسات مشاوره ای متعددی بایستی تشکیل شود تا بتوان با توجه به مختصات کسب و کار شما یک برنامه بازاریابی جامع تدوین کرد. ابتدا باید شناخت کاملی از سازمان برای مشاور صورت گیرد تا بر اساس این شناخت اقدام به ارائه مشاوره کند. برنامه بازاریابی جزئی از یک کل است. هدف اصلی در واقع نگارش بیزینس پلن است. طرح بازاریابی بخشی از یک طرح کسب و کار است. البته میتوان بنا به خواست شرکت مراجعه کننده، تنها برنامه بازاریابی را تدوین نمود. اما کار ریشه ای و اساسی نگارش یک برنامه مرکزی است که شامل برنامه ریزی بازاریابی، برنامه ریزی تولید، برنامه ریزی توزیع و فروش، برنامه ریزی استراتژیک و غیره است که همگی تحت عنوان تدوین طرح کسب و کار دسته بندی میشوند.

طرح بازاریابی (Marketing Plan) یا برنامه بازاریابی یک سند تجاری است که برای دوره زمانی مشخص (یک تا پنچ سال) نوشته میشود و تعیین کننده اهداف بازاریابی است و همچنین راهبردهای دستیابی به آنها را پیشنهاد مینماید. بدون بازاریابی مناسب شما اگر بهترین محصول را هم تولید کنید باز فروش ناموفقی خواهید داشت. پس به مشاورین بازاریابی اعتماد کنید. هزینه شما در امر طرح بازاریابی در واقع یک سرمایه گذاری سودآور است. مشاورین بازاریابی شما را به مشتری وصل خواهند نمود. این یعنی سودآوری چراکه هدف تمامی فعالیتهای تجاری مشتری است. بدون مشتری کسب و کاری هم وجود نخواهد داشت.

بدون برنامه ریزی و استراتژی صحیح، چطور میتوانید نسبت به مسیر پیش رویتان آگاهی داشته باشید یا بدانید برای طی مسیر به چه اموری نیاز دارید؟ در این جا قصد داریم شما را برای تهیه و تدوین برنامه بازاریابی آماده و همراهی کنیم.

طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن از چه بخشهای تشکیل میشود؟

از آنجایی که طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن یک برنامه نظام مند است بنابراین باید از قسمتهای مشخصی تشکیل شود. هر طرح بازاریابی شامل بخشهای زیر میشود:

 1. تحلیل موقعیت: در این بخش مشخص میشود که طرح بازاریابی مورد نظرتان در چه محیطی اجرا خواهد شد. پس جزئیاتی از وضعیت داخلی کسب و کارتان و عوامل محیطی در این بخش آورده میشود.
 2. اهداف کسب و کار: در اینجا اهداف کسب و کار به روشنی مشخص میشوند تا استراتژی بازاریابی نیز در راستای همان اهداف شکل بگیرد.
 3. اهداف بازاریابی: این اهداف باید ارتباط معناداری با اهداف کسب و کار داشته باشند و به دنبال این باشند که از طریق استراتژیهای بازاریابی به تحقق اهداف کسب و کار کمک نماید.
 4. مشتریهای هدف: به چه کسانی میخواهید کالای خود را بفروشید؟ زن یا مرد؟ چه سنی؟ از چه سطح درآمدی؟ در کدام منطقه جغرافیایی؟
 5. استراتژی: رویکردتان برای رسیدن به اهداف بازاریابی تعیین شده چیست؟ برای مثال باید تصمیم بگیرید که از بازاریابی آنلاین یا آفلاین یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید.
 6. تاکتیک: کارهایی که باید جهت برآورده کردن استراتژیها انجام دهید، مشخص میشوند. به طور مثال در صورتی که از استراتژی بازاریابی آنلاین استفاده میکنید میتوانید از بازاریابی محتوا به عنوان یک تکنیک نیز بهره ببرید.
 7. پیامی که میخواهید انتقال دهید: باید براساس مزیت رقابتی و مشتریهای هدفی که دارید انتخاب کنید که میخواهید فعالیتهای بازاریابی شما چه پیامی داشته باشند. برای مثال پیام شما میتواند این باشد که شما محصولات و خدمات لوکس ارائه میدهید.
 8. بودجه: در این بخش تمامی هزینه اجرای همه مراحل برنامه بازاریابی برآورد میشود.
 9. ارزیابی: در این قسمت نحوه ارزیابی دستاوردهای بازاریابی مشخص میشود.

یک طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن خوب چگونه ایجاد می شود؟

چه چیزی، یک طرح بازاریابی خوب را ایجاد میکند؟ می توانید یک طرح بازاریابی خوب را توسط تصمیم هایی که به دنبال دارد، کسب و کارهایی که به وجود می آورد و اینکه تا چه حد به خوبی اجرا شده است، بررسی نمایید. طرح بازاریابی خوبی که اجرا نمیشود، ارزشش بسیار کمتر از یک طرح بازاریابی متوسط است که به سرانجام میرسد.

نوشتن طرح بازاریابی تجاری یا برنامه بازاریابی یا Marketing Planآیا می خواهید کسب و کار راه بیندازید؟

آیا می خواهید پول بدست بیاورید؟

آیا می خواهید کسب و کار خود را توسعه دهید؟

آیا می خواهید برند خود را بهبود بخشید؟

آیا می خواهید کمپین تبلیغاتی اصولی راه بیندازید؟

آیا می خواهید فعالیت های بازاریابی را در مسیر درست هدایت کنید؟

آیا می خواهید رشد خوبی در فروش تان داشته باشید؟

آیا می خواهید به مشتریان خود دست یابید؟

وقتی استراتژی بازاریابی با اهداف کسب و کار هماهنگی داشته باشد، می تواند نسبت به شرکت، خدمات یا محصولات آن اطلاع رسانی کرده، ترافیک سایت را افزایش دهد و فرصتهای فروش جدیدی را برای شرکت رقم بزند. با مشخص کردن اهداف میتوانید با دید روشن تری استراتژی بازاریابی خود را بسازید و در عین حال یک برنامه عملیاتی تدوین کرده و نحوه ارزیابی نتایج را تعریف کنید. هنگام هدف گذاری باید آن را در قالب SMART (اسمارت مخفف: خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و محدوده زمانی) تدوین کرده و اهداف دقیقی مشخص کنید.

ده سوالی که باید پاسخ بدهید تا طرح بازاریابی قوی داشته باشید اجزای مهم یک طرح بازاریابی موفق چیست؟

نوشتن طرح بازاریابی یا برنامه بازاریابی با چه هدفی صورت می گیرد؟

هدف طرح کسب و کار و نیز تمامی طرح های تجاری کسب سود است. طرحی که سودآور نباشد کاربردی ندارد. اما یک طرح سودآور الزاماتی دارد. شما باید مواد اولیه خوبی استفاده کنید تا بتوانید انتظار داشتن یک محصول با کیفیت را داشته باشید. مواد اولیه طرح بازاریابی، دانش شخص یا تیم مشاور است. پس، برای سودآوری طرح بازاریابی باید تدوین آن را به تیمی حرفه ای بسپارید. تیمی که دانش بازاریابی دارد. تیمی که تجربه بازاریابی دارد. تیمی از متخصصان که به شما در کسب هدفتان کمک کنند.

یک طرح بازاریابی، یک سند تجاری است که مشخص کننده استراتژی ها و تاکتیک های بازاریابی می باشد و معمولاً جزئیات مختلفی را در زمینه بازاریابی پوشش میدهد؛ مانند هزینه ها، اهداف و همچنین مرحله های انجام برنامه بازاریابی. در نهایت میتوان گفت که طرح بازاریابی برای اهداف متعددی (مانند: فروش بیشتر و هدفمندتر، جهت جذب سرمایه، جهت دریافت نمایندگی و فروش محصولات و …) نوشته میشود. اگر به فکر توسعه کسب‌وکار (توسعه بازار و توسعه محصول) خود هستید، حتماً نوشتن برنامه بازاریابی(مارکتینگ پلن) با کمک مشاورین بازاریابی را آغاز نمایید.

مشاوران گروه کلید (KSYKG) بدون استثنا دارای مدرک دکتری هستند و تجربه فعالیت در صنعتهای گوناگون و مواجهه با چالشهای انواع کسب و کارها را دارند. جهت مشاوره تلفنی یا حضوری در حوزه طرح بازاریابی با گروه کلید تماس بگیرید.

 • مبلغ مشاوره به مدت یک ساعت: ۵۰۰ هزار تومان
 • مبلغ مشاوره به مدت نیم ساعت: ۲۵۰ هزار تومان

مشاوران گروه کلید راهکارهایی اجرایی برای چالشهای پیش روی کسب و کارها ارائه میکنند و در اجرای راهکارها و تحلیل نتایج به دست آمده نیز در کنار شما خواهند بود.


همین حالا با ما تماس بگیرید و از مشاوره گروه کلید بهره مند شوید.