انجام پروژه های تحقیقات بازار کمی و کیفی

تعریف تحقیقات بازار

تحقیقات بازار، فرآیندی است که از طریق تحقیقاتی که به طور مستقیم با مشتریان بالقوه انجام می شود،‌ امکان تولید یک محصول یا خدمات جدید را بررسی می کند. این روش به سازمان ها یا کسب و کارها اجازه می دهد تا بازار هدف خود را پیدا کنند،‌ نظرات و دیدگاه ها را جمع آوری کرده و تصمیمات آگاهانه ای بگیرند. سازمان ها یا شرکت ها می توانند خودشان این تحقیقات را انجام دهند یا آن را به آژانس هایی بسپارند که متخصصانی برای این کار دارند.

انجام فرآیند تحقیقات بازار را می توان از طریق نظرسنجی، ارتباط با گروه‌هایی که به عنوان نمونه هستند، مصاحبه و سایر روش های مشابه انجام داد. هدف اصلی از تحقیقات بازار، بررسی یا درک بازار مرتبط با یک محصول یا خدمات خاص است تا مشخص شود مخاطب چه واکنشی به محصولات یا خدمات خواهد داشت. اطلاعاتی که از راه این تحقیقات به دست می آید را می توان برای فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی استفاده نمود یا اولویت ها و محصولات و خدمات مورد نیاز مشتری را مشخص کرد.

انواع تحقیقات بازار

انواع مختلفی از تحقیقات بازار وجود دارد که زمینه های گوناگون تحقیق را پوشش می دهد. صاحبان کسب و کارها دوست دارند با رفتار خرید مشتری یا مقدار هزینه احتمالی که مشتری حاضر است برای یک محصول بپردازد، ‌‌آشنا شوند و تحقیقات بازار به آن ها کمک می کند به نتایج مطلوبی برسند. بسته به روش ها و ابزارهای مورد نیاز، انواع تحقیق بازار عبارتند از:

تحقیقات بازار اولیه (ترکیبی از تحقیقات بازار کیفی و کمی):

تحقیقات بازار اولیه، فرآیندی است که طی آن سازمان ها یا کسب و کارها با مشتریان نهایی رابطه برقرار کرده یا شخص سومی را برای انجام مطالعات مرتبط و جمع آوری اطلاعات استخدام می کنند. اطلاعات به دست آمده می تواند اطلاعات کیفی (داده های غیر عددی) یا داده های کمی (داده های عددی یا آماری) باشد. هنگام انجام تحقیقات بازار اولیه می توان از دو نوع تحقیق برای جمع آوری اطلاعات استفاده کرد: تحقیق اکتشافی و تحقیق خاص. تحقیق اکتشافی (Exploratory research)، پایان بسته دارد، در واقع سوالاتی است که در قالب مصاحبه معمولاً از گروه کوچکی از مردم (گروه نمونه) پرسیده می شود. در این نوع از تحقیقات،‌ تعداد نمونه به ۶ تا ۱۰ نفر محدود است. از طرف دیگر تحقیق خاص (Specific research) با دقت خیلی بیشتری انجام می شود و از آن برای حل مشکلاتی که در طول تحقیق اکتشافی مشخص شده، استفاده می کنند.

همانطور که پیشتر ذکر شد تحقیقات بازار اولیه ترکیبی از تحقیقات بازار کیفی و تحقیقات بازار کمی است. تحقیقات بازار کیفی شامل داده های نیمه ساختاری یا ساختار نیافته است که از طریق روش های معمول تحقیقات بازار کیفی انجام می شود. این روش ها شامل موارد زیر می باشد:

 • گروه های تمرکز: گروه تمرکز یکی از روش های متداول تحقیقات بازار کیفی به حساب می آید. این گروه شامل تعداد محدود ۶ تا ۱۰ نفر می شود که معمولاً به نظرسنجی های آنلاین که برای آن ها فرستاده می شود، ‌پاسخ می دهند. بهترین مزیت گروه تمرکز در این است که اطلاعات را می توان از راه دور جمع آوری کرد و دیگر نیازی به تعامل شخصی و حضوری با اعضای گروه وجود ندارد. در هر صورت از آنجا که در این روش باید اطلاعات پیچیده را جمع آوری کرد،‌ یک روش گران محسوب می شود.
 • مصاحبه نفر به نفر: همانطور که از نام این روش مشخص است، این روش شامل تعامل شخصی در قالب یک مصاحبه می شود که محقق با پرسیدن یکسری سوال، اطلاعاتی را از پاسخ دهندگان جمع آوری می کند. سوالات اغلب پایان باز دارند و به نحوی پرسیده می شوند که پاسخ دهنده به راحتی به آنها پاسخ دهد. این روش به شدت به توانایی و تجربه مصاحبه کننده بستگی دارد تا سؤالاتی را مطرح کند که پاسخ دهنده بدون هیچ مشکلی و با علاقه به آن ها پاسخ دهد.
 • تحقیقات قوم نگاری: این نوع از تحقیقات در محیط زندگی پاسخ دهنده انجام می شود و مصاحبه کننده باید خود را با محیط طبیعی پاسخ دهنده هماهنگ کند که می تواند یک شهر یا حتی یک روستای دورافتاده باشد. محدودیت های جغرافیایی می تواند عامل مهمی در انجام این نوع تحقیق باشد و شاید از چند روز تا چند سال طول بکشد.

سازمان ها از روش های تحقیق کیفی برای انجام تحقیقات بازار ساختار یافته استفاده می کنند تا با به دست آوردن دیدگاه های آماری، تصمیمات آگاهانه اتخاذ کنند. این روش در گذشته با کاغذ و قلم انجام می شد، اما اکنون به نظرسنجی های ساختار یافته آنلاین تغییر یافته است که برای به دست آوردن اطلاعات عملی از پاسخ دهندگان انجام می شود. محققان تمایل دارند از پلتفرم های نظرسنجی مبتنی بر سیستم های مدرن و تکنولوژی برای طراحی و تدوین نظرسنجی خود استفاده کنند و با این کار بیشترین پاسخ را به دست آورند. از طریق یک مکانیزم ساختار یافته خوب می توان داده ها را به راحتی جمع آوری و گزارش کرد و با در اختیار داشتن این داده ها می‌توان اقدامات ضروری را لحاظ کرد.

تحقیقات بازار ثانویه

در تحقیقات بازار ثانویه از اطلاعاتی که توسط منابع بیرونی مثل سازمان های دولتی، رسانه ها، اتاق های بازرگانی و … تهیه شده، استفاده می شود. این اطلاعات در روزنامه ها، مجلات، کتاب ها، وب سایت شرکت ها، سازمان های دولتی و غیر دولتی و غیره منتشر می شوند. منابع تحقیقات ثانویه بازار عبارتند از:

 • منابع عمومی: منابع عمومی مانند کتابخانه ها راه بسیار خوبی برای جمع آوری اطلاعات رایگان هستند. کتابخانه های دولتی معمولاً خدمات خود را بدون هزینه ارائه می کنند و یک محقق می تواند اطلاعات موجود را مستند کند.
 • منابع تجاری: منابع تجاری، قابل اعتماد و در عین حال گران هستند. روزنامه های محلی، مجلات، رسانه های تلویزیونی، از منابع تجاری عالی برای جمع آوری اطلاعات به شمار می روند.
 • موسسات آموزشی: اگر چه جزو منابع متداول برای جمع آوری اطلاعات محسوب نمی شوند، اما اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزشی منبع غنی از اطلاعات هستند زیرا در این موسسات بیشتر از هر بخش تجاری، پروژه های تحقیقاتی انجام می شود.

تحقیقات بازار چه اهمیتی دارد؟

با توجه به رقابتی شدن بیش از پیش اقتصاد، ‌برای کسب و کارها خیلی مهم است که درک روشنی از علایق و اولویت های مشتریان خود داشته باشند. انجام تحقیقات بازار یکی از بهترین راه های دستیابی به رضایت مشتری، کاهش هزینه ها و ارتقای کسب و کار است. در ادامه به شما می گوییم که چرا تحقیقات بازار اهمیت دارد و نباید آن را نادیده گرفت:

 • درباره ارزش محصولات موجود و جدید، اطلاعات کافی در اختیار کسب و کارها می گذارد و متعاقباً به برنامه کسب و کار و تدوین استراتژی مناسب کمک می کند.
 • نیازها و خواسته های مشتری را مشخص می کند. بازاریابی، یک فرآیند مشتری محور است و شناخت مشتری و نیازهایشان به کسب وکارها کمک می کند اقدام به ساخت محصولات و خدماتی متناسب با نیاز بازار کنند.
 • با درک نیازهای مشتریان، کسب و کارها نیز می توانند تولید و فروش خود را پیش بینی کنند. یکی از دشوارترین امور برای مدیر تولید، پر نگه داشتن انبار است. او باید مشخص کند که کسب و کار به چه موادی نیاز دارد و چه مقدار تولید کالا می تواند پاسخگوی نیاز مشتری باشد.
 • برای اینکه گوی سبقت را از بقیه رقبا بربایید باید از تحقیقات بازار به عنوان ابزاری مهم برای انجام تحقیقات تطبیقی استفاده کنید. کسب و کارها می توانند از استراتژی های کسب و کاری استفاده کنند که به آنها کمک می کند جلوتر از رقبای خود باقی بمانند.

مراحل انجام تحقیقات بازار

انجام تحقیقات بازار بدون برنامه ریزی عملی نیست. اطلاع از اینکه در موقعیت های مختلف باید چه اقداماتی انجام دهید باعث صرفه جویی در وقت محققان شده و مشکلات پیش رو را کاهش می دهد.

قدم اول در تحقیقات بازار: مشکل را مشخص کنید.

با تعیین مخاطب هدف، محقق می تواند تحقیق خود را هدفمند انجام دهد. این سوالات باید به منظور حل مشکلات تهیه شوند و با پروژه تحقیق هماهنگی داشته باشند. به همین دلیل سوالات باید به وضوح نوشته شوند و پاسخ دهنده به راحتی آن ها را بفهمد. محققان می توانند سوالات خود را روی گروه کوچکی آزمایش کنند تا ببینند که آیا سوالات قابل فهم هستند و می توان از پاسخ های آن به نتایج مطلوبی رسید یا خیر. اهداف تحقیق باید به شیوه ای دقیق نوشته شود و شرح مختصری از اطلاعات مورد نیاز و نحوه جمع آوری آن ارائه گردد. در ضمن کسب و کارها باید بدانند که چرا این تحقیق را انجام می دهند و پاسخ روشنی برای آن داشته باشند.

قدم دوم در تحقیقات بازار: نمونه را مشخص کنید.

برای انجام تحقیقات بازار، محققان نیاز به یک نمونه نماینده دارند که می تواند با استفاده از یکی از تکنیک های متعدد نمونه گیری،‌ آنها را انتخاب کنند. نمونه نماینده شامل تعداد محدودی از افراد می شود که نماینده گروه بزرگی به حساب می آیند.

 • سازمان ها نمی توانند منابع خود را صرف جمع آوری اطلاعات از جمعیت اشتباه کنند. به همین دلیل خیلی مهم است که جمعیت نماینده همان ویژگی های مورد نظر محققان را داشته باشند.
 • توجه داشته باشید که بازاریابان همیشه ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند؛ به عنوان مثال افرادی هستند که شاید به خاطر مشغله پاسخ سوالات را ندهند، ‌یا پاسخ های ناقص ارائه کنند و به این ترتیب بازاریاب ها نمی توانند به اطلاعات مورد نظر دست یابند.
 • هرچه اندازه نمونه بزرگ تر باشد احتمال اینکه نماینده یک جمعیت باشند بیشتر می شود. یک نمونه بزرگ می تواند باعث اطمینان خاطر محققان شود که افراد این نمونه، همان افراد مورد نظر آن ها هستند. به این ترتیب اگر محققان می خواهند عدم دقت و اشتباه را به حداقل برسانند باید نمونه‌های نماینده و متعادل داشته باشند.
 • عملاً همه تحقیقات باید مبتنی بر نمونه گیری علمی و نظریه های آماری و احتمال باشد.

از دو راه می توان نمونه نماینده را جمع آوری کرد:

 • نمونه گیری احتمالی: در این روش، انتخاب نمونه به صورت تصادفی انجام می شود که تضمین می کند هر یک اعضای جمعیت شانس یکسانی برای انتخاب شدن در گروه نمونه داشته باشد.
 • نمونه گیری غیر احتمالی: در نمونه گیری غیر احتمالی، انواع مختلفی از مردم برای نمونه انتخاب می شوند تا نمونه نهایی وضعیت متعادل تری داشته باشد. آگاهی از ویژگی های جمعیت شناسی گروه مطمئناً کمک شایانی به ما می کند تا نمونه مطلوب مان را محدود کرده و متغیرهایی نظیر جنسیت، سن، محل زندگی و … را برای آن ها تعریف کنیم. محققان با آگاهی از این ویژگی ها می توانند یک نمونه نماینده مطلوب و کارآمد تشکیل دهند.

زمانی که نمونه، نماینده یک جمعیت نباشد، احتمال بروز خطا و اشتباه وجود دارد. اگر محققان قصد دارند از بین ۱۰۰ کارمند دست به انتخاب نمونه نماینده بزنند، آن ها باید تعداد مناسبی از زنان و مردان را انتخاب کنند. سایز نمونه اهمیت زیادی دارد، اما تضمینی برای دقیق بودن اطلاعات به دست آمده نخواهد بود.

تحقیقات بازار چیست

قدم سوم در تحقیقات بازار: اطلاعات را جمع آوری کنید.

در ابتدا باید ابزار جمع آوری اطلاعات مشخص شود. در واقع وقتی پاسخ دهندگان، به سوالات پاسخ نمی دهند یا پاسخ های ناقص ارائه می کنند، احتمال بروز اشتباه زیاد است. به همین دلیل جمع آوری صحیح اطلاعات می تواند از بروز این اشتباهات جلوگیری کند.

قدم چهارم در تحقیقات بازار: نتایج را تحلیل کنید.

هر یک از فرآیندهای تحقیق بازار به هم مرتبط هستند و چنانچه به درستی انجام شوند اما تحلیل دقیقی روی نتایج صورت نگیرد، تصمیماتی که متعاقباً گرفته می شود نمی تواند دقت کافی را داشته باشد. یک تحلیل عمقی مطمئناً می تواند کمک زیادی برای دستیابی به راهکارهای موثر کند. تحلیل داده باید در قالب یک گزارش ارائه شود و با وضوح کامل نوشته شود تا تصمیمات تاثیرگذاری براساس آنها اتخاذ گردد.

محققان چطور می توانند به ارزیابی نتایج تحقیقات بپردازند؟ داده های کمی فقط شامل سن، جنسیت، ‌شغل و تعداد مصاحبه شونده ها می شود زیرا بقیه اطلاعات مبتنی بر احساسات و تجربیاتی است که توسط شخص مصاحبه شونده به ما منتقل می شود. ابزاری به نام نقشه همدلی (Empathy map) برای این منظور وجود دارد که ما را در جایگاه مشتری قرار می دهد تا به معنای واقعی کلمه بتوانیم ویژگی ها و شاخصه هایی را شناسایی کنیم که امکان هماهنگی بهتر بین محصولات و خدمات و همچنین نیازها و خواسته های مشتری را به ما می دهند.

با برنامه ریزی دقیق تحقیق، تعیین فرضیه های مناسب و مشخص کردن روش مورد استفاده برای جمع آوری اطلاعات، انجام تحلیل و تفسیر نتایج کار ساده و موفقیت آمیزی خواهد بود.

قدم پنجم در تحقیقات بازار: گزارش تحقیق تهیه کنید.

هنگام ارائه نتایج، محققان باید روی این موارد تمرکز کنند: با استفاده از این گزارش تحقیق می خواهند به چه اهدافی برسند؟ یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که محققان انجام می دهند این است که گزارش خود را با همان ترتیب سوالات تهیه کرده و به داستان گویی توجه نمی کنند، در واقع فکر می کنند که ساختار گزارش باید به همان شکل سوالات نظرسنجی باشد.

توصیه برترین تحلیلگران برای تهیه یک گزارش خوب: برای ارائه نتایج از سبک هرم معکوس استفاده کنید و در ابتدا پاسخ سوالاتی را بیاورید که باعث شده یک کسب و کار در وهله اول دست به انجام این تحقیق بزند. نتایج حاصل از تحقیق را در اول گزارش ارائه کنید و به جای اشاره به شواهد و مدارک، نتایج اساسی و مهم را بیاورید. محققان در ادامه می توانند برای افرادی که وقت کافی دارند و علاقه مند هستند، جزییات بیشتری ارائه کنند.

قدم ششم در تحقیقات بازار: تصمیم بگیرید.

سازمان ها یا کسب و کارها باید تحقیقات بازار را در هر شرایطی انجام دهند و از انجام آن غافل نشوند. تحقیقات بازار به محققان کمک می کند تا به طیف وسیعی از اطلاعات دسترسی پیدا کنند که به عنوان مثال می تواند درباره نیت و قصد مشتری از خرید یا دریافت بازخوردها به منظور ارتقای بازار هدف و … باشد. محققان همچنین می توانند اطلاعات ارزشمندی به دست آورند که به آنها کمک می کند قیمت کالاها یا خدمات را تخمین بزنند و نقطه تعادلی پیدا کنند که هم برای کسب و کارشان و هم برای مشتری مفید و سودمند باشد.

مزایای تحقیقات بازار کارآمد

 • تصمیمات آگاهانه می گیرید: پیشرفت یک سازمان به نحوه اتخاذ تصمیمات توسط مدیریت بستگی دارد. با استفاده از تکنیک های تحقیق بازار، مدیریت می تواند تصمیمات کسب و کار را بر اساس نتایج به دست آمده بگیرد که مبتنی بر دانش و تجربه خواهد بود. تحقیقات بازار به شناخت روند بازار کمک می کند، از این رو برای شناخت هر چه بیشتر مشتری باید آن را به طور منظم در دستور کار خود قرار دهید.
 • اطلاعات دقیق به دست می آورید: تحقیقات بازار، اطلاعات واقعی و دقیق را در اختیار کسب و کارها قرار می دهد و شرکت ها می توانند به کمک آن از مشکلات احتمالی در آینده اجتناب کنند. اگر تحقیقات بازار به درستی انجام شود، یک کسب وکار بی شک می تواند رو به جلو حرکت کرده و از سایر رقبا جلو بزند.
 • اندازه بازار را تعیین کنید: محقق می تواند اندازه بازار که برای فروش محصولات یا خدمات و متعاقباً سودآوری لازم را دارد را ارزیابی کند.
 • یک سیستم فروش مناسب انتخاب کنید: شما می توانید براساس نیاز بازار، یک سیستم فروش دقیق انتخاب کرده و خدمات و محصولات مورد درخواست مشتری را در اختیار او قرار دهید.
 • در مورد علایق و اولویت های مشتری آگاه می شوید: تحقیقات بازار به کسب و کارها کمک می کند درباره علایق و اولویت های مشتری و تغییر آنها مطلع شود و براساس علایق،‌ عادت های خرید و سطح درآمد مشتری عمل کند. محققان می توانند مطابق با نیاز مشتری نوع محصولی که باید تولید یا فروخته شود را مشخص کنند.
 • اطلاعات بیشتری درباره درک مشتری از برند خود به دست می آورید: تحقیقات بازار به سازمان ها کمک می کند درباره درک مشتری از سازمان یا برندشان بیشتر بدانند.
 • روش های ارتباط با مشتری را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید: تحقیقات بازار به عنوان یک راهنما برای ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه به شمار می رود.
 • باعث سرمایه گذاری سود آور می شود: به لطف اطلاعات ارزشمندی که از طریق تحقیقات بازار به دست می آید، محقق می فهمد که مسیر درست کدام است و از کدام راه می توان اهداف فروش را محقق کرد و به این ترتیب یک سرمایه گذاری سودآور را رقم زد.

۵ نکته در مورد تحقیقات بازار برای کسب و کارها

نکته اول: هدف تحقیق خود را مشخص کنید.

پیش از شروع فعالیت تحقیقات بازار، ببینید در مرحله بعدی کسب و کارتان قصد دارید به چه اهدافی برسید. آیا به دنبال جذب مشتری بیشتر هستید؟ افزایش فروش مدنظرتان است؟ یا مشتری که یکبار از شما خرید کرده است به مشتری دائمی تبدیل کنید؟ مشخص کردن هدف تان از تحقیقات بازار به شما کمک می کند تحقیقات خود را هدفمندتر انجام دهید و ابزارهای بازاریابی را به درستی انتخاب کنید. علاوه براین با یک هدف مشخص می دانید که چه نوع اطلاعاتی را باید جمع آوری کنید.

نکته دوم: از مشتری هدف خود بیشتر بدانید.

مهمترین نکته ای که نباید فراموش کنید این است که کسب و کار شما برای برطرف کردن نیاز یک گروه خاصی از مشتریان است. به همین دلیل مشخص کردن مشتری هدف می تواند مزایای زیادی داشته باشد به عنوان مثال به شما نشان می دهد که باید از چه روشی برای بازاریابی استفاده کرده و چطور بین خود و مشتری رابطه برقرار کنید. هنگامی که برای مشخص کردن مشتری هدف وقت می گذارید، می توانید بهترین خدمات یا محصولات متناسب با این مشتریان را به آنها عرضه کنید.

باید تا جایی که امکان دارد اطلاعات بیشتری از مشتریان خود به دست آورید. شما می توانید از طریق مشاهده و بررسی مشتریانی که مکرراً به کسب و کار شما سر می زنند، این اطلاعات را ‌جمع آوری کنید. برای شروع، اطلاع از سن و سطح درآمد می تواند کمک بزرگی باشد. برای امرار معاش چه کاری انجام می دهند؟ وضعیت تاهل آنها به چه صورت است؟ تحصیلات شان چقدر است؟

نکته سوم: وقتی مشتری هدف را بشناسید، می فهمید که چه گروه هایی جزو مشتری هدف شما نیستند.

اجازه دهید مثالی ساده بزنیم. اگر قصد افتتاح یک رستوران دارید و تمرکز خود را روی غذاهای ناسالم قرار داده اید، نمی توانید گیاهخوارها و افرادی که رژیم غذایی دارند را جذب کنید. به صلاح کسب و کار شماست که بدانید چه کسانی مشتری هدف شما نیستند. در واقع این موضوع برای کسب و کارهای کوچک اهمیتی دو چندان دارد و باعث پیشرفت بیشتر آن ها می شود. علت آن واضح است اگر کسب و کار کوچکی دارید به نفع شماست که با بخش خاصی از بازار ارتباط عمیق داشته باشید. شما باید تمرکز خود را مشتریان واقعی قرار دهید که هم اکنون برای خرید آنچه که شما پیشنهاد می دهید، حاضرند پول بپردازند. اما اگر بخواهید رضایت همه را جلب کنید، از پیام اصلی کسب و کار خود دور خواهید شد. پس روی مشتری هدف تمرکز کنید، آنها را شناسایی کرده و ببینید چطور می توانید به بهترین شکل ممکن محصولات یا خدمات خود را در اختیارشان قرار دهید.

نکته چهارم: از رقبای خود یاد بگیرید.

برای کسب و کارهای فیزیکی و همینطور آنلاین خیلی مفید است که خود را جای مشتری بگذارند تا دیدگاه جدیدی درباره کسب و کارشان پیدا کنند. در اینترنت بگردید و سری به مغازه های شهر بزنید و اگر برایتان مقدور است از مغازه رقبایتان نیز دیدن کنید. به عنوان مثال اگر صاحب یک رستوران ایتالیایی هستید، به سایر رستوران های ایتالیایی شهر یا محله خود بروید و غذای آنها را بچشید. وقتی از دید یک مشتری به کسب و کارتان نگاه کنید، می توانید بفهمید که چه اموری درست و کدام اشتباه است و می دانید که کدام بخش ها به توجه بیشتر یا اصلاح نیاز دارد؟ فرق شما با رقبایتان در چیست؟ کیفیت خدمات یا محصولات تان چطور است؟ آیا مشتریان از شما راضی هستند؟

یادتان نرود که به بازار رقبا نیز نگاه دقیقی یندازید. چه کسانی مشتریان آنها هستند؟ آیا همان مشتریانی هستند که خدمات یا محصولات شما را نیز خریداری می کنند؟ با پرسیدن این سوالات و تحقیقات حضوری می توانید به اطلاعات زیادی برسید که به شما کمک می کند جایگاه ویژه فروش خود را مشخص کرده و حتی پیشنهادات بهتری به مشتریان ارائه کنید.

نکته پنجم: مشتریان هدف را ترغیب کنید که شما را تقد و بررسی کنند.

یک تحقیق خوب از مشتری، جزو با ارزشترین ابزارهای تحقیقات بازار به شمار می رود که به شما فرصت آشنایی با دیدگاه های مشتری را می دهد. اما یادتان باشد که برخی بازخوردها شاید شدید باشد، پس انتقادات را به عنوان یک ابزار یادگیری در نظر بگیرد که راه درست را به شما نشان می دهند. تهیه یک نظرسنجی کار ساده ای است، فقط باید از مشتری بپرسید، فکر می کند چه کاری را درست انجام می دهید و چه اموری به اصلاح و پیشرفت نیاز دارد. شما حتی می توانید او را ترغیب کنید که به شما بگوید دوست دارد چه نوع خدمات یا محصولاتی را به لیست پیشنهادات خود اضافه کنید. بسیاری از مشتریان مشکلی با ارائه نظرات خود ندارند. برای ایجاد انگیزه بیشتر می توانید در قبال پر کردن نظرسنجی به آنها جایزه ای مثل کوپن تخفیف برای خرید بعدی بدهید.

چرا کسب و کارها به تحقیقات بازار نیاز دارند؟

تحقیقات بازار یکی از موثرترین روشها برای آگاهی از مشتریان هدف، رقبا و کلیت بازار است. هدف از انجام تحقیقات بازار، جمع آوری اطلاعات به منظور اتخاذ تصمیمات آگاهانه است. تحقیقات بازار به خصوص برای کسب وکارهای کوچک اهمیت دارد که می خواهند مشخص کنند که آیا ایده جدید کسب و کارشان تداوم خواهد یافت،‌ آیا باید به دنبال بازار جدید باشند یا باید یک محصول یا خدمات جدید را در دستور کار خود قرار دهند؟ در ادامه به شما می گوییم که تحقیقات بازار چطور می تواند به کسب و کارهای کوچک کمک کند.

رقابت: براساس مطالعه ای که توسط بیزینس اینسایدر (Business Insider) انجام شد، ۷۲ درصد از کسب و کارهای کوچک تمرکز خود را روی افزایش درآمد قرار می دهند. انجام تحقیقات به کسب و کارها کمک می کند تا اطلاعات خوبی نسبت به رفتار رقبایشان به دست آورند. آگاهی از نقاط ضعف و قوت رقیب ‌به شما نشان می دهد که محصولات یا خدمات خود را چطور عرضه کنید. در واقع کسب وکارهای کوچک برای موفقیت باید درک کافی از محصولات یا خدماتی که رقبا ارائه می کنند و همینطور قیمت پیشنهادی آنها داشته باشند.

مشتری: بسیاری از کسب و کارهای کوچک فکر می کنند که درک روشنی از مشتریان خود دارند، اما فقط با انجام تحقیقات بازار می فهمند که طرز فکرشان اشتباه بوده است. تحقیقات بازار ویژگی‌های میانگین مشتریان شما را مشخص کرده و اطلاعات خوبی درباره عادت های خرید، میزان پولی که می خواهند صرف خرید کالا یا خدمات کنند و غیره به شما می دهد. نکته مهم تر اینجاست که می فهمید چه تمایزی و برتری در محصول یا خدمات شما وجود دارد که مشتری، برند شما را به رقبا ترجیح می دهد.

فرصت ها: با انجام تحقیقات بازار می توان فرصت های بالقوه در مورد عرضه محصولات یا خدمات را شناسایی کرد. هر چه اطلاعات شما از مشتری هدف تان بیشتر باشد،‌ می توانید محصولات یا خدمات مکمل برای رفع نیازهای مشتری ارائه کنید. مشتری در طول زمان به تغییرات نیاز دارد که باید براساس فناوری های جدید و شرایط مختلف صورت بگیرد. پس باید نیازهای جدید مشتری را شناسایی کرده و متعاقباً فرصت های جدیدی برای کسب و کار خود فراهم کنید.

پیش بینی: کسب و کارهای کوچک و همینطور مشتریان تحت تاثیر عملکرد اقتصاد محلی و ملی قرار می گیرند. وقتی مشتری نسبت به وضعیت اقتصادی خود احساس نگرانی کند، پول کمتری برای خریدهای خود اختصاص می دهد که می تواند روی فعالیت کسب و کارها تاثیر بگذارد. سازمان ها با انجام تحقیق روی مشتری می توانند از دیدگاه و درک مشتری نسبت به اقتصاد اطلاعات بیشتری به دست آورند و تغییرات ضروری را در دستور کار خود قرار دهند. به عنوان مثال اگر شرایط اقتصادی مساعد نیست، صاحبان کسب و کار ها می توانند راه اندازی محصول جدید خود را به زمان دیگری موکول کنند.

خدمات گروه کلید در زمینه تحقیقات بازار کمی و کیفی

انجام پروژه های تحقیقات بازار کمی و کیفی

 • انجام پروژه های تحقیقات بازاریابی کیفی و کمی
 • راه اندازی یا توسعه سازمان بازاریابی و فروش
 • طراحی و مشاوره اجرای پروژه های ورود به بازار
 • راه اندازی یا توسعه سیستم توزیع و پخش مویرگی کالا
 • طراحی و مشاوره اجرای پروژه های توسعه یا نفوذ در بازار
 • اندازه گیری و ارزیابی رضایتمندی مشتری و کارکنان
 • اندازه گیری اثربخشی بازاریابی، تبلیغات و استراتژی های برنامه ریزی و ارتباطات
 • جمع آوری داده درباره رقبا، تجزیه و تحلیل قیمت، فروش و روش بازاریابی و توزیع آن ها
 • پیش بینی و پیگیری بازاریابی و روند فروش، تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده
 • جست و جو و ارائه اطلاعات برای کمک به شرکت ها در تعیین موقعیت خود در بازار
 • جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های دموگرافیک، ترجیحات، نیازها و عادات خرید مشتری به منظور شناسایی بازارهای بالقوه و عوامل موثر بر تقاضای محصول
 • انجام تحقیقات بازار کمی و کیفی درباره نظرات مصرف کننده و استراتژی های بازاریابی، همکاری با متخصصان بازاریابی، کارشناسان آمار، نظرسنجی و دیگر افراد حرفه ای
تحقیقات بازار کیفی : راهنمای جامع تحقیقات بازار کمی : راهنمای جامع

جهت مشاوره تلفنی یا حضوری با گروه کلید تماس بگیرید.

 • مبلغ مشاوره به مدت ۴۵ دقیقه: ۱۰۰ هزار تومان
 • مبلغ مشاوره به مدت ۳۰ دقیقه: ۶۰ هزار تومان

لازم به ذکر است تمامی مشاوران ما در مقطع دکتری هستند.

نکته قابل ملاحظه در مشاوره‌های گروه کلید(KSYKG) این است که راهکارهایی اجرایی بنا به نوع درخواست مطرح شده ارائه می‌گردد و همچنین در اجرایی کردن و پیاده سازی راهکار منتخب به طور کامل همراه تان می باشیم.


همین حالا با ما تماس بگیرید و از مشاوره گروه کلید بهره مند شوید.

همراهان گرامی در ادامه تعدادی از مطالب مرتبط و کاربردی در حیطه تحقیقات بازار ارائه شده است. بررسی این مطالب برای شما مفید می باشد.

نقش و اهمیت تحقیقات بازاریابی چه زمان تحقیق در بازاریابی توجیه پذیر است؟ تحقیقات در مورد خصوصیات بازار محصولات