کار آفرینی

کار آفرینی

کارآفرین کسی است که با عملی کردن و اجرای ایده های خود، ارزش های جدیدی می آفریند. درحقیقت کارآفرین کسی است که با مدیریت صحیح منابع، فرصت ها را شناسایی کرده، نیازهای بازار را می شناسد و برای رفع نیازهای بازار دست به تولید ایده های خلاق و جدید می زند و با اجرای این ایده ها مطابق با نیازهای متغیر بازار پیش می رود و گوی سبقت را از رقبا می رباید. یک کارآفرین علاوه بر رفع نیازهای بازار، می تواند ارزش های جدیدی در بازار خلق نماید. اشتغال زایی، هدایت و عملی کردن افکار و ایده‌های خلاق، ایجاد ارزش و درنهایت کسب منافع مالی در نتیجه کارآفرینی به دست می آیند.

کارآفرینان برای رسیدن به موفقیت در مسیر خود از راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌هایی که به عنوان اصول اساسی کارآفرینی وجود دارند، استفاده نموده و از آنها تبعیت می‌کنند. و در نهایت در این زمینه بهره گیری از مشاوره کارآفرینی بسیار کارساز خواهد بود.

بیل مورفی کارشناس، نویسنده و متخصص در رشته مدیریت بعد از سه سال تحقیق و بررسی بیش از ۱۵۰ کارآفرین کتابی در رابطه با کارآفرینی تالیف و در دانشگاه مدیریت هاروارد به چاپ رسانید. این مقاله بر مبنای دیدگاه بیل مورفی نوشته شده و ۵ اصل مهم اساسی که لازمه موفقیت کارآفرینان است را مطرح می کند. یکی از دیدگاه‌های بیل مورفی این است که آغاز کردن یک کسب و کار جدید به خودی خود مانند یک دانشگاه عمل می‌کند و به فرد در کسب تجربیات زیادی در رابطه با کسب و کار و کار در فضای رقابتی امروزی کمک می‌کند. و لذا بسیاری از این اصول کارآفرینی را می توان در حین انجام کار فرا گرفت و آنها را شخصاً تجربه کرد.

اصول کارآفرینی برای کارآفرینان

  1. به عنوان یک کارآفرین،” پول نباید برای شما یک هدف تلقی شود: یک کارآفرین برای ورود به بازار و شروع کسب و کار جدید باید در ابتدا بازار را مورد بررسی قرار دهد. این بدان معناست که با بررسی جوانب مختلف بازار و آشنایی و تسلط کامل بر کسب و کار موجود، کارآفرین باید مدل‌های مختلف اجرای کسب و کار را آزمایش کرده و در نهایت به یک مدل ایده آل برای کسب وکار خود دست پیدا کند. این بدین معناست که یک کارآفرین قبل از هر چیز باید بداند که هدف کارآفرینی چیست. هیچ کارآفرینی در ابتدا نباید انتظار بازگشت سرمایه را داشته باشد. بلکه باید صبور بوده و برای کسب درآمد عجله نداشته باشد. یک کارآفرین به جای اینکه از قواعد و روش‌های منسوخ استفاده کند بهتر است روش های قبلی را تغییر داده و به دنبال ساختارهای جدیدی در کسب و کار خودش باشد.
  2. به جای دنبال کردن آرزوها و خیال‌های خود به دنبال فرصت‌های واقعی باشید: این اصل به شناسایی و کسب فرصت ها در زمان مناسب اشاره دارد. قطعاً منظور ما این نیست که کارآفرینان مجبور هستند دست روی دست بگذارند و فقط منتظر ظهور فرصت‌های واقعی بمانند. بلکه منظور ما این است که یک کارآفرین باید پتانسیل های لازم برای بهره برداری از موقعیت‌ها و فرصت های آتی را در خود ایجاد نماید و برای موفقیت کسب و کار خود یک مدل ایده آل داشته باشد. تفکرات کلیشه ای زیادی در مورد فرصت ها وجود دارند. مثلاً خیلی ها می‌گویند شانس یک بار درب خانه هرکسی را می زند. یادتان باشد شما یک کارآفرین هستید. پس نمی توانید منتظر بمایند تا فرصت خودش به سراغ شما بیاید. یک کارآفرین واقعی باید اول درب را بسازد تا شانس به او رجوع کند و همچنین باید آمادگی این را داشته باشدکه به محض پیدا شدن یک فرصت خوب بتواند از آن به بهترین نحو استفاده کند. از طرفی یک کارآفرین باید بتواند خودش خلق کننده فرصت ها باشد. یک مثال زیبا در این رابطه وجود دارد کهاس می گوید وقتی می خواهید به ماهی گیری بروید باید اول یک قلاب ماهی‌گیری و طعمه داشته باشید. حال اگر برای ماهی گیری به رودخانه، دریاچه و یا حتی دریا رفتید اما نتوانستید ماهی صید کنید به اقیانوس بروید. این بدین معناست که یک کارآفرین باید بتواند برای خودش بازارهای جدید ایجاد نماید.
  3. روی افراد و ایجاد تیم های موفق سرمایه گذاری کنید: مطابق با اصل قبلی یک کارآفرین قبل از شروع سرمایه‌گذاری و کسب و کار خود باید یک تیم قوی داشته باشد. کارآفرین بدون داشتن یک تیم موفق و قوی نمی‌تواند از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کند. به علاوه کارآفرین باید مطمئن باشد که اعضای تیمش پرشور، و متعهد هستند و مهمتر از همه اینکه اهداف مدیر خود را دنبال می کنند. به عبارت دیگر استفاده از تیمی که در آن هدف اعضاء با هدف مدیر یا سرمایه‌گذار مشترک و یکی نباشد، قطعاً منجر به شکست سرمایه گذار می شود. یک سرمایه گذار و یا کارآفرین برای موفقیت در کسب و کار خود نیاز به افرادی متعهد، شجاع، با ثبات، سازگار و وفادار دارد.
  4. بر هدفتان تمرکز کنید: آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که یک فروشنده با شما مشغول صحبت کردن در مورد موضوع مورد علاقه‌تان بشود و به این وسیله تلاش نماید تا شما را متقاعد به خرید کند؟ ممکن است در چنین حالتی شما محصولی را خریداری کنید که هیچ نیازی بدان نداشته اید اما تنها به خاطر رفتار حرفه‌ای فروشنده متقاعد شده‌اید که از وی خرید کنید. یک کارآفرین تنها با داشتن یک تیم قوی و حرفه ای موفق نمی شود مگر اینکه بر روی هدفش متمرکز شده و همه اعمال تیمش را در جهت هدف اصلی خود هدایت کند. یک کارآفرین قبل از مهیا کردن شرایط و ابزار مورد نیاز جهت ورود به دنیای کسب و کار باید ابتدا بداند که چگونه از این ابزار استفاده کند. بنابراین کارآفرین موفق کسی است که بداند دقیقاً چه هدفی دارد و از چگونگی اجرای اهداف خود به خوبی آگاه باشد. علاوه بر اینها یک کارآفرین موفق نباید از شکست بترسد. بلکه باید شکست را مقدمه ای برای پیروزی تلقی کرده و از هر شکست خود به عنوان پلی برای رسیدن به اهدافش استفاده کند. در حقیقت کارآفرینان بزرگ کسانی هستند که اعتماد به نفس بالایی داشته و به هدف خود ایمان دارند و برای رسیدن به هدف از خودشان نیز می گذرند. لذا اگر فکر می کنید یک ایده فوق العاده دارید و به موفقیت این ایده اطمینان دارید پس یک تیم خوب و حرفه ایی تشکیل دهید و در هر شرایطی دست از تلاش برندارید و حتی اگر در میانه راه حس کردید که کارتان عاقلانه نیست باز هم کوتاه نیایید.
  5. ایده‌های کابردی و عملی خلق کنید : از هر کارآفرینی که بپرسید با ایجاد کسب و کار جدید خود چه هدفی را دنبال می کند شاید به این جواب برسید که پول یک موضوع مهم وحیاتی در کار است اما هدف اصلی کارآفرینی محسوب نمی شود. در حقیقت کارآفرینان بزرگ بیشتر از اینکه به دنبال پول و سود مادی باشند، به دنبال این هستند که برای دیگران فرصت های شغلی ایجاد کنند. آنها بیشتر ار اینکه به سود خودشان فکرکنند به دنبال بهبود رفاه دیگران هستند. از طرفی هدف اصلی خیلی از کارآفرینان بزرگ این است که ایده های خود را عملی سازند در حالی‌که به جنبه های مادی آن هیچ توجهی ندارند.

گروه کلید با دارا بودن تیمی از کارشناسان مجرب به افراد و سازمان های مختلف مشاوره کارآفرینی، مشاوره کسب و کار  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*