پیتر دراکر

پیتر دراکر

پیتر دراکر پدر نخبگان مدیریت و نخبه ی همه نخبگان است. او در سال ۱۹۰۹ در وین متولد شد و در رشته اقتصاد تحصیل کرد. وی بعدها به عنوان نخستین پیشگام تئوری مدیریت در جهان شناخته شد. دراکر به عنوان استاد، مشاور، نویسنده، سخنران و نخبه ی برجسته ی بازاریابی در زمان خودش محسوب می شود. وی در سال ۱۹۴۶ در اولین کتابش به نام “مفهوم سازمان” به بررسی دقیق روند امور داخلی شرکت جنرال موتورز پرداخت.

مفاهیم مشهور ساخت وی مانند”خصوصی سازی”، “مدیریت اهداف”، “تمرکززدایی”، “کارگران دانش” و ” اقتصاد دانش” مفاهیمی هستند که امروزه آنها را به خوبی پذیرفته ایم.

پیتر دراکر

کتب وی درباره مدیریت به شرح می‏ باشد: “عملکرد مدیریت” (۱۹۵۴)، “مدیریت: وظایف و عملکردها” (۱۹۷۳)، “نوآوری و کارآفرینی” (۱۹۸۵)، “پیشگامان مدیریت” (۱۹۸۶)، و دو کتاب اخیر وی با نام های “پیتر دراکر در حرفه مدیریت” (۱۹۸۸) و “چالش های مدیریت در قرن ۲۱” (۱۹۹۹) بیشترین فروش را در سراسر جهان داشته اند. وی هم اکنون در مدرسه ی کلارمونت در کالیفرنیا کرسی استادی دارد. پیتر دراکر جدای از تدریس مدیریت، به مشاوره مدیریت هم اشتغال داشت و حجم گسترده‌ای از کتابها و مقالات را در حوزه‌های مختلف مدیریتی منتشر نموده است. کمتر کسی در دنیای مدیریت وجود دارد که به اندازه‌ او، فعالیت‌های گسترده و تاثیرگذار انجام داده و به اندازه‌ او شناخته شده باشد.

آثار مهم دراکر:

عملکرد مدیریت (۱۹۵۵).

مدیریت موثر (۱۹۶۷).

در محضر پیتر دراگر: درس های آموختنی

تجارت یعنی بازاریابی و بازاریابی یعنی تجارت.

تجارت باید از دیدگاه مشتری تعریف شود.

مشتریان درباره ی طبیعت و ساختار تجارت تصمیم می گیرند.

مشتریان باعث ایجاد سود در کارهای تجاری می شوند.

شرکت ها باید یاد بگیرند که بازار خلق کنند.

هنگام تحقیقات در بازار، فرض های موجود را گسترش دهید.

تجارت جهت اصلاح مشتری نیست؛ هدف آن تأمین نیازهای مصرف کننده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*