ديدگاه فيزيولوژيک درباره خستی شغلی

ديدگاه فيزيولوژيک درباره خستی شغلی

بر طبق نظریه پردازان انگیزشی معاصر، افراد برای حفظ سطحی بهینه از انگیختگی تلاش می‌کنند. دامارد- فرای و لیرد (۱۹۸۹) دو نظریه ­ی کاملاً متفاوت از نقش برانگیختگی در بروز خستگی را ابراز می‌کنند. دیدگاه اول می‌گوید که خستگی حالتی است که در آن سطح تحریک و انگیزش خارجی به نحو نامطلوبی پائین است، و منجر به ایجاد سطح پایین انگیزش درونی می‌گردد. و دیدگاه دوّم مؤید این نکته است که تحریک خارجی پایین باعث ایجاد انگیختگی درونی بالا می‌شود تا انگیختگی پایین محیط بیرونی را جبران کند و به متمرکز کردن توجّه و حواس فرد کمک کند.

مطالعات خستگی و تغییرات فیزیولوژیکی در زمینه‌ی برانگیختگی (پاسخ‌های ناگهانی پوست، فشار خون، مصرف اکسیژن) نتایج متنقاضی را ایجاد کرده­ اند. برای مثال، مطالعات زیادی وجود داردکه افزایش خستگی(وضعی)، را متناظر با افزایش در علائم فیزیولوژیک انگیختگی گزارش کرده‌اند و مطالعاتی وجود دارد که افزایش خستگی را متناظر با کاهش در علائم فیزیولوژیک انگیختگی گزارش کرده‌اند و همچنین تحقیقاتی وجود دارد که افزایش خستگی را متناظر با افزایش و کاهش توأم در انگیختگی گزارش کرده‌اند.

طرفداران تفسیر خستگی به عنوان شرایطی از انگیختگی خودکار تشدید شده پیشنهاد می‌کنند که عوامل اصلی خستگی عبارتنداز: بی‌قراری، ناکامی، اذّیت و آزار، تهییج، و فشار روحی.

در حالیکه طرفداران وضعیت پایین انگیختگی معتقدند که عوامل خستگی عبارتنداز: حواسپرتی، خیالبافی، خطاهای عملکردی، خمیازه، و خواب آلودگی. شواهد تجربی متناقضی وجود دارد که نشان می‌دهند خستگی از طریق کاهش و افزایش انگیختگی قابل تشخیص نیست.

لیری و همکارانش (۱۹۸۶) همچنین خستگی را به عنوان تجربه‌ای روحی مرتبط با فرآیند‌های احساسی – شناختی بیان کرده اند. خصوصاً، در این تحقیقات بیان شده است که، میزان خستگی ای که هر فرد آن را تجربه می­ کند مرتبط با میزان تلاش ذهنی وی برای حفظ تمرکز بر روی یک محرکی که عامل خستگی است مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین بیان داشته ­اند که تلاش برای حفظ سطحی بهینه از انگیختگی، از طریق دنبال کردن محرک‌های فاقد جذابیت، برای شروع خستگی ضروری است، و این همان امری است که باعث تشخیص آن از بی‌علاقگی می‌شود.

به زودی مقاله آن چاپ خواهد شد و به صورت رایگان در اختیار شما علاقمندان به این موضوع قرار خواهد گرفت.

گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*