از رؤیا تا واقعیت

از رؤیا تا واقعیت

بعد از شناسایی و بررسی یک فرصت منحصر به فرد، قدم بعدی کارآفرین برنامه ریزی برای چگونگی انجام کار با در نظر گرفتن جزئیات است.

 1. هر هدف رؤیایی است با مهلتی محدود. باید برای رسیدن به آن طرح ریزی کنید.
 2. کسب و کارهای کوچک بدون یک فرد رؤیایی، برنامه ریز، اهل مخاطره و مجری هرگز پیشرفت نمی‌کند.
 3. اهداف کسب و کارتان را اولویت بندی کنید. هیچ وقت کارآفرینان، زمان یا پول کافی برای نیل به همه آنچه می‌خواهند بدان برسند، ندارند.
 4. یک طرح کسب و کار باید به این سؤالات پاسخگو باشد:
 • محصول یا خدمت خاص چیست؟
 • بازار آن کجاست؟
 • چگونه سود چشمگیری خواهد داشت؟
 • به چه میزان سرمایه گذاری نیاز دارد؟
 • شما و گروهتان چه کسانی هستید و چه سوابقی دارید؟
 • از چه زمانی شرکت سوددهی خواهد داشت؟
 1. جواب‌های کوتاهی که به سؤالات شماره ۳۸ می‌دهید خلاصه مدیریتی طرح کسب و کار است. آن را قانع کننده، درست و خلاصه تهیه کنید. بقیه طرح بیانگر جزئیات خواهد بود.
 2. ممکن است شما ساعت های بیشماری را برای طرح صرف کنید اما اکثر سرمایه گذاران فقط خلاصه آن را می‌خواهند. برای جلب توجه آنان، با فرصت‌های واقعاً استثنایی و سودآور شروع کنید.
 3. تحقیق بازار کامل نشان خواهد داد که آیا محصول یا خدمت شما منحصر به فرد و پرفروش خواهد بود یا نه؟ تحقیق بازار می‌تواند طرح شما را تأیید کند یا آن را درهم شکند.
 4. سرمایه گذاران تنها زمانی از ایده و رؤیای شما پشتیبانی مالی می کنند که بتوانید پتانسیل کسب و کار و بازگشت پولی بالای آن را به آنها نشان دهید.
 5. اعتبار از ملزومات یک طرح کسب و کار است. از جملات اغراق آمیز و غیر قابل اثبات پرهیز کنید. همواره فرض کنید که معلومات مخاطبتان از معلومات شما بیشتر است.
 6. طرح کسب و کار را به عنوان سند فروشی که بتواند نیازهای مالی امور را برآورده کند و شرکا و نیروهای کلیدی را جذب کند، ارائه دهید.
 7. طرح ریزی مانند دوران سربازی در ابتدا سخت به نظر می‌‌رسد. اما بعداً در خواهید یافت که برای شما و کسب و کارتان خوب بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*