تبلیغات از تئوری تا عمل

تبلیغات از تئوری تا عمل

منظور از آمیزه بازاریابی یا ترکیب بازار این است که مشخص گردد چگونه باید عوامل ذیل را در هم آمیخت؛ این عوامل، معمولاً به چهار گونه اصلی طبقه بندی می شوند که عبارتند از: محصول، توزیع، قیمت و ترویج.

استراتژی بازاریابی، یعنی تنظیم و اجرای آمیزه بازاریابی؛ ابزار کار و تاکتیک‌های در بازاریابی. در واقع، منظور از آمیزه یا ترکیب بازاریابی این است که بین اجزای عناوین مذکور، می بایست یک نگرش سیستمی و هماهنگ برقرار باشد، تا بتوانند در تأثیرگذاری و متقاعد سازی مشتریان موثر واقع گردند؛ به عبارت دیگر، از نظر مشتریان، محصول مناسب با قیمت مناسب، و با توزیع مناسب و به کارگیری شیوه های ارتباطی مناسب، همگی با هم عمل می کنند و اگر هر یک از اجزا ناهماهنگ با سایرین باشد، نتیجه ی آن کاهش اثر بخشی و کارایی مجموعه خواهد بود و شرکت را از دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده باز می دارند.

جروم مک کارتی در اویل دهه ۱۹۶۰م. آمیزه بازاریابی را به چهار متغیر شناخته شده به عنوان چهار p طبقه بندی کرد عبارت بودند از: از محصول، قیمت، توزیع(مکان)و ترویج؛ هر یک از این ابزارهای بازاریابی، خود دارای زیر مجموعه هایی می باشند. این زیر مجموعه ها عبارتند از: گوناگونی محصول، کیفیت طراحی، ویژگی های خاص آن محصول، شناسه(برند)، بسته بندی، اندازه، خدمات، پشتیبانی و… .

در بازارهای رقابتی، امروز علاوه بر محاسبه ی قیمت تولید و توزیع، لازم است به قیمت محصولات رقبا و همچنین ارزش مدنظر مشتری برای محصول توجه داشت)؛ همچنین بر اساس میزان آسودگی در خرید -که مشتری تمایل دارد- شیوه های توزیع نیز تعیین و اجرا شوند؛ برای مثال، افراد پر مشغله و با درآمد بالا تمایل دارند که کالاهای مصرفی آنها در محل مسکونی، یا نقطه‌ی مورد نظر آنها تحویل داده شود، ولی افراد کم درآمد به جهت کاهش هزینه های تمایل دارند که خودشان به محل عرضه (بازار)مراجعه نمایند.

در نهایت، بر مبنای نوع ارتباطات مدنظر مشتریان، ابزارهای مختلف ترویج، شامل تبلیغات، روابط عمومی، پیشبرد فروش، فروش شخصی و بازاریابی مستقیم، سیاستگذاری و اجرا می شوند.

 

طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی شرکت خود را به گروه کلید بسپارید، پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*