happy workers

happy workers

روانشناسان مثبت گرا نقاط قوت کارکنان را شناسایی می کنند. روانشناسی مثبت گرا درباره استفاده از روانشناسی به شیوه های مثبت در کار نیست. بلکه، شاخۀ خاصی از روانشناسی است که بر شناسایی و استفاده از نقاط قوت و ضعف شخص تمرکز دارد تا به او در ایجاد یک زندگی معنی دار و پرتحرک، عملکرد در بالاترین سطح خود و بهبود تجربه های زندگی کمک کند. روانشناسی مثبت برای بهبود کیفیت زندگی یک فرد، بهبود عملکرد شغلی و بهره وری و ایجاد اثربخشی بیشتر در شرکت ها، مورد استفاده قرار می گیرد.

انتخاب کارمند

اصول روانشناسی مثبت گرا به توضیح اینکه چرا بخش های منابع انسانی انتخاباتی را به نحو خاصی انجام می دهند، کمک می‌کند. اگر بخش استخدام از روانشناسی مثبت گرا استفاده کند، کارمندان با استفاده از چهار حوزه خاص، از جمله شناسایی تجارب مثبت کاری در گذشته مصاحبه را انجام خواهند داد؛ به شما تست های اشتغال و موفقیت برای شناسایی ویژگی های روانشناختی داده خواهد شد؛ از شما در رابطه با روابط مثبتی که در محل کار داشته اید سوال می‌کنند، و در مورد اینکه چه چیزی باعث می‌شود تا شرکتی برای کار، لذت بخش باشد، نظر شما را می‌پرسند. اگر شما برای موقعیت موجود، مناسب نباشید، نماینده HR با استفاده از روانشناسی مثبت نه تنها رزومه شما را در سطل زباله پرتاب نمی‌کند، بلکه آن را در پرونده ذخیره می کند، و نقاط قوت شما را با موقعیت مناسب تری در آینده مطابقت می دهد.

تسهیل و مدیریت تغییر

روساء و مدیران اجرایی که مایل به کمک به کارکنان برای تغییرات در کار هستند، ممکن است به مدل های روانشناسی مثبت مانند تحلیل نیروی لویین پایبند باشند. یکی از نظریه های روان شناسی مثبت، تجزیه و تحلیل نیروی کار است که مدیران را قادر می سازد تا نیروهایی را شناسایی کنند که حرکت به سوی یک هدف را هدایت می‌کنند و یا مانعی هستند برای رسیدن به هدف. با تقویت نیروهای کاری محرک، یک مدیر می‌تواند با مقاومت های موجود در برابر تغییر مقابله کند که در نهایت به تغییرات لازم و ضروری منجر می شود. برای مثال، اگر شرکت در موقعیتی قرار گیرد که نیاز به اخراج کارکنان داشته باشند، مدیر می تواند با توضیح به نیروی کار باقیمانده درباره این که نیروی کاری محرک برای حفظ شرکت در کسب و کار و در نتیجه حفظ شغل های بیشتر در بلند مدت ضروری هستند، از این نظریه برای مقابله با مقاومت ها – نیروی کاری مانع – استفاده کند.

مربیگری اجرایی

از سال ۱۹۹۲، استخدام مربیانی که از روانشناسی مثبت گرا برای توسعه مهارت های اجرایی رهبران استفاده می کردند، به یک الگوی مدرن و فراگیر تبدیل شد. مربی، با استفاده از اندازه گیری های روانشناختی، سناریوهای فرضی، تمرین های تجربی، بازخورد همکاران و بازخورد از زیردستان، مدیران اجرایی را زیر نظر می‌گیرد. این ارزیابی برای مشخص کردن نقاط قوت اجرایی استفاده می شود، و مربی و مدیر اجرایی طرح هایی را جهت استفاده بهتر از این نقاط قوت ارائه می دهند. هنگامی که برنامه اجرا می شود، مربی پیگیری خواهد کرد تا ببیند تلاش هایشان تا چه اندازه کارساز بوده است.

بهبود سلامت شغلی

شرکت شما همچنین ممکن است از روانشناسی مثبت گرا برای بهبود رفاه، کیفیت کار و ایمنی استفاده کند. یک مشاور با  استفاده از روانشناسی مثبت ممکن است شرکت شما را در جهت تقویت نقاط قوت خود در زمینه هایی مانند فرصت های برابر شغلی، اقدامات مثبت، آموزش، مقابله با استرس در محل کار و ارتقاء سلامت روان در محل کار، راهنمایی کند. مثال‌ها ممکن است دور کاری کارکنان، برنامه کاری انعطاف پذیر، یوگا در محل کار و یا مراقبت رایگان از کودکان برای کارکنان را در بر گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه روانشناسی صنعتی و سازمانی، مطالعه کتاب فرهنگ واژگان روانشناسی صنعتی و سازمانی را به شما توصیه می کنیم. پس با ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*