استخدام کارمند

استخدام کارمند

استخدام کارمندی فرایندی است که در آن سازمان ها کارگران بالقوه را برای انجام مشاغل گوناگون خود جذب می کنند. تعداد زیادی از سازمان ها برای استخدام، برنامه های راهبردی ایجاد کرده‌اند. نقطه آغاز یک برنامه استخدامی خوب، درک درست یک شغل و درک این مسأله است که چه نوع خصوصیت‌های کارگری برای انجام  آن شغل ضروری است. برای استخدام تکنیک ها و تاکتیک های مختلفی وجود دارد. یکی از این شیوه های کاملاً آشنا برای دانشجویان کالج ها، برنامه‌های استخدام در کالج می باشد که توسط سازمان های بزرگ و از طریق آگهی های سنتی در ستون های کاریابی روزنامه ها یا مجلات تجاری اجرا می شود. سایر شیوه ها عبارتند از: وسایل ارتباط جمعی و آگهی کاریابی، اینترنت و… . تحقیقات مختلف کارآمدی شیوه های مختلف استخدامی را هم با آزمون کیفیت کار کارگران تازه استخدام شده و هم نسبت ورودی و خروجی کارگران جدید ارزیابی کرده اند. شواهدی وجود دارد که اطلاعات ارائه شده توسط شاغلان فعلی و شیوه های ابتکاری تماس مستقیم متقاضی نتایج کیفی بالاتری را نشان داده و ثابت کرده است که این کارگران با روزنامه ها یا شرکت های کاریابی هم مدت طولانی‌تر در کار باقی می مانند و هم از نتایج کیفی بالاتری در کار برخوردارند.

استخدام یک فرایند دو طرفه است: در حالی که سازمان استخدام کننده کوشش کارمندان مورد نظر خود را جذب و بعداً ارزشیابی کند، متقاضیان کار هم توانائی های بالقوه کارفرمایان آینده را ارزشیابی می کنند. شواهد فراوان موجود نشان می دهد خصوصیت برنامه استخدامی یک سازمان و خصوصیت های متقاضیان می تواند در تصمیمات متقاضیان برای پذیرش و یا رد پیشنهادهای استخدامی تاثیر داشته باشد.

در کوشش خود برای جذب متقاضیان بسیاری از شرکت ها برای شغلی بخصوص و یا شرکت خود بیش از اندازه تبلیغ و غلو می کنند. «این شرکت مکانی بسیار خجسته برای کار است». یا این شغل«بسیار چالش برانگیز است». این مسأله مهم نیست که این جملات درست هستند یا نه، اما اگر یک شغل و یا شرکتی بکلی گمراه کننده و در موقعیتی کاملاً اثباتی معرفی شود شیوه عمل در نهایت نتیجه منفی ببار خواهد آورد. حتی اگر کارمند فرایند استخدام به جذب متقاضیان منجر گردد کارمند جدید به سرعت متوجه می شود که فریب خورده است. نتایج نشان می دهد که معرفی واقعگرایانه شغل در افزایش تعهد و رضایت از کار و کاهش نسبت جابه جائی کارمندی مسأله ای بسیار مهم می باشد.

هدف مهم دیگر هر نوع برنامه استخدامی پرهیز ار تبعیض عمدی یا غیر عمدی علیه گروه های نابرخوردار مانند: زنان، اقلیت های قومی، پیران و معلولین می باشد. تبعیض استخدامی علیه هرکدام از گروه های فوق خواه عمدی باشد یا غیر عمدی، غیر قانونی است.

 گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*