روش های تحلیل شغل

روش های تحلیل شغل

هدف از تحلیل شغل توضیح وظایفی است که در آن شغل انجام میشود و برای انجام وظایف شغلی به ویژگی های انسانی خاصی نیاز می باشد. شناخت روشن از تحلیل شغل، نیاز به آگاهی از مفهوم مربوط به شغل دارد که در پایین ترین سطح آن وظایف را داریم.

وظایف: واحد های بنیادی کار هستند که در جهت اهداف شغلی خاص هدایت میشوند. پست: به عنوان مجموعه ای از وظایف تعریف میشود که به وسیله یک فرد انجام می گیرد. معمولا در یک سازمان پست های متعددی به تعداد کارکنان آن سازمان وجود دارد. به هرحال، ممکن است بسیاری از پست های سازمانی با یکدیگر مشابه باشند (یعنی اینکه، تعدادی از افراد پست های مشابه ای را داشته باشند). در چنین مواردی، پست های شبیه به هم، گروه بندی یا گرد هم می آیند و یک شغل را تشکیل می دهند. یک مثال، شغل منشی گری و شغل دیگر، کتابداری است. مشاغل مشابه ممکن است برمبنای مشابهت عمومی محتوا گرد هم آیند و خانواده شغلی را تشکیل دهند (به طور مثال، خانواده شغلی اداری).

شناخت مشاغل از دیدگاه وظیفه مداری (متمرکز بر وظیفه) و یا انسان مداری (متمرکز بر فرد شاغل) امکان پذیر است. از هر دو روش در انجام تحلیل های شغلی استفاده می شود.

گروه کلید به تمامی افراد و سازمان های مختلف مشاوره شغلی، مشاوره کاری، استعدادیابی  می دهد پس با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*