اسناد گمرکی

اسناد گمرکی

پیش فاکتور سندی است که درآن صادر کننده، مجموعه شرایط پیشنهادی خود را جهت صدور کالا یا کالاهایی معین به وارد کننده اعلام می‏ دارد. فروشنده (صادر کننده) معمولاً پیش فاکتور را به نام سفارش دهنده خارجی یا نمایندگی‏ ها‏ی فروش خود در خارج صادر می‏ کند. غالباً خریدار(وارد کننده) به چنین سندی نیاز دارد تا علاوه بر ارزیابی شرایط پیشنهادی فروشنده، بتواند برای اخذ مجوزهای لازم جهت وارد کردن آن کالا یا احتمالاً خریدار اقدام کند. اما گاه این سند می تواند به صورت دعوتنامه‏ ای از خریدار برای سفارش کالا باشد.

در هر صورت، پیش فاکتورها فرم واحدی ندارند، ولی معمولاً حاوی اطلاعاتی در خصوص مشخصات کمی و کیفی کالا و بسته بندی آن، قیمت واحد و کل کالا با قید مدت اعتبار و در صورت لزوم هزینه‏ های مربوط به کرایه، بیمه و شرایط پرداخت قیمت کالا می باشند.

به محض قبول پیش فاکتور از جانب سفارش دهنده، قرارداد فروش بر اساس شرایط مقرر در این سند شکل می‏گیرد. فروش بر اساس شرایط مقرر در این سند شکل می‏ گیرد. فروشنده به هنگام ارسال کالا، جزئیات پیش فاکتور پذیرفته شده را عیناً به سیاهه تجاری (فاکتور) منتقل می‏ کند.

علاوه بر کاربرد پیش فاکتور در سفارشات خارجی، از این سند در مناقصه های بین ‏المللی نیز استفاده می‏ شود. فروشنده ممکن است پیش فاکتور را به عنوان پشتوانه پیشنهادش برای شرکت در مناقصه به کار برد تا در صورت پذیرش آن از جانب خریدار، مناقصه را ببرد. در حالت دیگر، فروشنده می‏ تواند پس از قبول دعوت برای شرکت در مناقصه، ضمن ارسال پیش فاکتور (بدون ذکر قیمت) جهت خریدار، از وی بخواهد قیمت پیشنهادی را عرضه دارد، در صورت قبولی فروشنده، این پیشنهاد به شکل یک قرارداد فروش در خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*