مدیریت نوین صادرات

مدیریت نوین صادرات

در این مبحث توجه ما معطوف به دو منطقه عمده تجاری است که فرصت‏ های مناسبی را برای صادر کنندگان فراهم می‏ سازد. یعنی منطقه اقیانوس آرام – آسیا و اروپای مرکزی و شرقی. این دو منطقه با هم تفاوت‏ های بسیاری دارند و در مراحل مختلف توسعه و فرصت ها می باشند و نیازمند خط مشی‏ های مختلف از نظر توزیع بین‏ المللی هستند. در این میان به نقش سازمان‏ هایی مانند؛ همکاری ‏های اقتصادی و توسعه، اتحادیه‏ های تجاری و تشکیلاتی از این دست توجه ویژه‏ ای خواهد شد.

سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه

سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه OECD در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد و دارای ۲۴ کشور عضو می باشد. اهداف آن عبارت است از بالا بردن سطح اقتصادی و اجتماعی در سراسر منطقه. OECD با تفکر کمک، به کشورهای این منطقه، در سیاست گذاری و اجرای سیاست‏ هایی که به منظور دستیابی به اهداف طرح‏ ریزی شده اند. همچنین تشویق و هماهنگی تلاش کشورهای عضو در راه دستیابی به اهداف سازمان مذکور از طریق بولتن خود، به‏ نام دیدگاه اقتصادی، پیشگویی و پیش بینی‏ های تولید ناخالص داخلی را منتشر می‏ سازد، که به این برنامه ‏ریزی، سازمان تعاون و توسعه اقتصادی کمک می کند.

موافقت نامه تجارت آزاد اروپا

موافقت نامه مذکور، بلوک تجارتی – اقتصادی است که هفت کشور زیر را شامل می ‏شود: اتریش، فنلاند، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، سوئد، سوئیس. این موافقت نامه، انتقال آزادکالا، خدمات، سرمایه و مردم را شامل می‏ شود.

اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا

در اوت ۱۹۹۲ مذاکرات ۱۴ ماهه بین مکزیک، کانادا، آمریکا با تاسیس بزرگترین و ثروتمند ترین بلوک تجارتی جهان به پایان رسید. این کشورها پیمان NAFTA را تصویب کردند که طی یک دوره ۱۵ ساله، تقریباً تمامی مرزهای تعرفه ای و تجارتی را ملغی خواهد کرد. این موافقتنامه ۳۶۰ میلیون مصرف کننده با ۶۰۰۰ میلیارد دلار تولیدات محلی را شامل می‏شود.

اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا

این اتحادیه در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد و شامل کشورهای برونئی، اندونزی، مالزی، مجمع الجزایر فیلیپین، سنگاپور و تایلند است. این گروه تجارتی بسیار فعال است و ارتباطات اقتصادی و تجارت آزاد خاصی دارد که به منظور توسعه منابع در منطقه و افزایش ثروت طراحی شده است. این مجمع همبستگی مداوم و قوی با بلوک‏های تجارتی دیگر خصوصاً EC , EFTA , NAFTA دارد.

منطقه آسیا – اقیانوس آرام

طی۲۰ سال گذشته، سهم منطقه آسیا – اقیانوس آرام در واردات جهانی دوبرابر شده و در مقام، قبل از آمریکای شمالی قرار گرفته است. سهم کشورهای پیشرفته ثابت بوده است. سهم منطقه از تولید ناخالص داخلی طی ۲۰ سال گذشته از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد افزایش یافته و از اروپای غربی و آمریکای شمالی پیشی گرفته است. این منطقه با نظام‏های اقتصادی نسبتاً تصویب شده پایه های محکم صنعتی و تجاری، توانایی مالی، منابع طبیعی گسترده و مناطق بسیاری که هنوز بهره برداری نشده ‏اند، و همراه با جمعیت متناسب، برای صادر کنندگان، بهترین چشم اندازهای ورود به بازار با رشد بالا و سودمند را در سراسر جهان فراهم می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*