برندسازی اسلامی

برندسازی اسلامی

بازار مسلمانان حدود ۰۱/۲۱ درصد یا یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون نفر از کل جمعیت جهان را تشکیل داده است. مسلمانان در بیش از پنجاه کشور در آسیا، آفریقا و اروپا اکثریت را تشکیل می‌دهند و دین ایشان، یعنی اسلام، در میان تمام ادیان موجود در جهان دارای سریع‌ترین رشد است.

این یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون مسلمان با ارقام معقول اقتصادی در بیشتر کشورهای جهان سکونت دارند. امروزه بازار مصرفی مسلمانان جهان ۲۷۰۰ میلیارد دلار برآورد شده و پیش‌بینی می‌شود که در ۲۰۵۰ به رقم شگرف سی هزار میلیارد دلار برسد.

بزرگ‌‌ترین سازمان اسلامی، یعنی سازمان کنفرانس اسلامی، از اقتصاد ۵۷ دولت تشکیل شده است که پنجاه کشور از این میان آشکارا اسلامی هستند. در کشورهای باقیمانده اگرچه مسلمانان اکثریت را در اختیار ندارند، جمعیت اسلامی بزرگی را تشکیل می‌دهند. مثلاً پانزده درصد از جمعیت روسیه مسلمان هستند. با این وصف روسیه یکی از کشورهای عضو این سازمان است. از دیگر سو، عضویت هند با ۱۵۰ میلیون مسلمان به دلایل ژئوپلیتیک از سوی برخی کشورها در سازمان کنفرانس اسلامی مسدود شده است.

این ۵۷ کشور روی هم رفته دارای تولید ناخالص داخلی تقریباً معادل هشت هزار میلیارد دلار هستند (پیش از رونق صنعت نفت در ۲۰۰۸). ثروتمندترین کشور بر مبنای تولید ناخالص سرانه‌ی داخلی امارات متحده‌ی عربی است. افزایش اخیر قیمت نفت این ارقام را در همه‌ی کشورهای مسلمان تولید کننده‌ی نفت به شدت افزایش داده است. در سال ۲۰۰۸، درآمد سرانه‌ی ابوظبی، یکی از امیرنشین‌های امارات، ۷۵ هزار دلار بوده که این میزان دو برابر ارقام اکثر کشورهای اروپایی و تقریباً دو برابر ارقام ایالات متحده است.

بازار حلال، یعنی محصولات مطابق شریعت، بخش عمده‌ای از اقتصاد این کشورها را تشکیل می‌دهد. به ‌علاوه، سایرکشورهایی نیز که عضو سازمان کنفرانس اسلامی نیستند اما اقلیت مسلمان تأمل برانگیزی دارند در اندازه‌ی جهانی بازار حلال، که اکنون حدود ۶۷۰ میلیارد برآورد می‌شود، سهیم هستند. جدول ۱ ارقام بسیار جالبی را مطرح می‌کند که به کمک آن‌ها درمی‌یابیم چرا شرکت‌های چند ملیتی خطر می‌کنند تا وارد بازار حلال شوند؛ بازاری که پیش‌‌بینی می‌شود سالانه پانزده درصد افزایش داشته باشد که آن را تبدیل به بازاری با سریع‌‌ترین رشد در جهان می کند.

جدول (۱) حجم بازار حلال

منطقه

جمعیت مسلمانان (میلیون)

بازار غذای حلال (میلیون دلار آمریکا)

آسیای جنوب مرکزی

۶۵۳

۲۱۰۰۰۰

آفریقا

۴۹۱

۱۴۴۲۵۰

آسیای غربی

۱۹۵

۱۱۶۸۵۰

آسیای جنوب شرقی

۲۳۶

۹۷۳۰۰

اروپا (شامل روسیه)

۵۱

۶۳۷۵۰

چین

۱۳۰

۲۲۹۲۵

آمریکای شمالی

۱/۷

۱۲۴۲۵

آمریکای جنوبی

۱/۳

۱۵۵۰

اقیانوسیه

۶/۰

۹۰۰

مجموع

۸۰/۱۷۶۶

۶۶۹۹۵۰

منبع: برگرفته از نستورویچ (۲۰۱۰)

صنعت حلال دارای سه بخش اصلی است:

موادغذایی، که اکنون در تسلط برخی شرکت‌های چند ملیتی غیرمسلمان مثل کی ‌اف ‌سی و نستله است، (۲) سبک زندگی، که اکنون در تسلط شرکت‌های چند ملیتی غیرمسلمان است، و (۳) خدمات، شامل خدمات امور مالی، مهمانداری، تدارکات، و مواردی از این دست. خدمات اسلامی، به ویژه خدمات مالی واقتصادی، در حال حاضر در اختیار مسلمانان قرار دارند. گرچه به موازات افزایش علاقه‌ی سایر کشورها و مناطق مهم، از جمله چین و اروپا، ممکن است این وضع دستخوش تغییر شود.

2 Comments

 1. ffff گفت:

  مطالب بسیار مفید هستند اگر منابع هم داشت مفیدتر مورد واقع می شود
  لطفا اگر منابع آن را در اختیار دارید در سایت قرار دهید
  با تشکر
  برای کل مطالب برند سازی اسلامی

  • گروه کلید گفت:

   سلام. وقت بخیر.

   تشکر لطف دارید. این مطالب از کتاب برندسازی و بازاریابی اسلامی (مترجمین: احمد روستا و علی صالحی) استخراج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*